از سرگیری طرح "کانون مدرسه" در کشور

۱۴۰۲/۰۱/۱۵ ۱۹:۱۲ چاپ کد خبر: 182441
معاون فرهنگی کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان با اعلام اینکه در سال جاری طرح کانون مدرسه به عنوان طرح ملی پیگیری می شود، تصریح کرد: این طرح اتصال بین کانون و مدارس کشور است و امسال مورد توجه جدی قرار ...

فرهاد فلاح سه شنبه ۱۵ فروردین ماه در آیین تودیع و معارفه مدیرکل کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان استان همدان، اظهار کرد: کانون به عنوان سرمایه ملی و بین المللی نمونه ای بی نظیر در دنیاست که به طور متمرکز با موضوع کودک و نوجوان حدود ۶۰ سال است فعالیت می کند و عقبه ای عمیق دارد.

وی با اشاره به اینکه نمونه کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان در دنیا وجود ندارد، افزود: در برخی از کشورهای دنیا در سال های اخیر مجموعه هایی به صورت مختصر در این حوزه فعالیت می کنند.

فلاح ادامه داد: در حوزه تولید کتاب، کانون صاحب حدود ۳۰۰۰ اثر فاخر کودکان و نوجوان است ، تولید این تعداد اثر کار ساده ای نیست و سرمایه بسیار بزرگی برای این مجموعه محسوب می شود همچنین از این تعداد ۲۰۰ اثر به زبان های مختلف ترجمه و منتشر شده است.

وی با بیان اینکه در حوزه فیلم و انیمیشن بیش از ۳۰۰ اثر از کانون دارای سابقه درخشان است، مطرح کرد: کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان در رشته نجوم نیز فعالیت چشمگیری دارد و در کشورهای منطقه جزء معدود کشورهایی هستیم که نجوم را در حوزه کودک و نوجوان آغاز کردیم. 

فلاح با اشاره به اینکه کانون در حوزه های مختلف ادبی و فرهنگی سرمایه گذاری و برنامه ریزی کرده و به خروجی رسیده است، گفت: ورود به حوزه علوم جدید از انگیزه های کانون بوده و در حال حاضر در حوزه رباتیک و هوا و فضا نیز فعال است.

معاون فرهنگی کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان بیان کرد: در آخر فروردین ارتباط زنده از کانون با فضانوردان چینی در فضا برقرار می شود که نشان از افق جدیدی برای انگیزه دادن به بچه ها است.

وی در ادامه اظهار کرد: در ماه های اخیر سرمایه گذاری جدی دشمن در حوزه کودک و نوجوان دیده شد و این امر نشان می دهد ما باید توجه ویژه ای در این حوزه داشته باشیم که فراتر از آموزش های رسمی باشد.

فلاح ادامه داد: تلاش می کنیم واماندگی و جاماندگی در حوزه فناوری های روز را جبران کرده و سبد زمانی کودکان و نوجوانان از فضای مجازی را طراحی و پر کنیم. 

وی با بیان اینکه باید سهم کانون را در استفاده از تکنولوژی روز و فضای مجازی و رسانه ارتقاء دهیم و این ماموریت جدی کانون در سال جاری است، افزود: باید فضای زیستی سالم برای کودکان و نوجوان با همه ابعاد و اقتضاء ایجاد کنیم . 

فلاح اضافه کرد: تاکنون مخاطبان کانون، کودکان و نوجوانان بودند و اکنون انگیزه جدی دارد علاوه بر حفظ مخاطب کودک و نوجوان خانواده ها را نیز به سبد فعالیت خود اضافه کند. 

وی با اشاره به اینکه کانون باید با خدمات و برنامه ها، خود را به کودکان و نوجوانان برساند، مطرح کرد: اکنون زمان ایستادن نیست تا کودکان و خانواده ها به ما مراجعه کنند بلکه باید حرکت کنیم تا به کودکان و نوجوانان برسیم.

فلاح با اعلام اینکه در سال جاری طرح کانون مدرسه به عنوان طرح ملی پیگیری می شود، تصریح کرد: این طرح اتصال بین کانون و مدارس کشور است و امسال مورد توجه جدی قرار می گیرد.

وی با تاکید بر اینکه درهای کانون باید باز شود و استفاده از ظرفیت های مردمی در کانون فعال شود، اظهار کرد: به عنوان مثال در این راستا تفاهم نامه بین کانون و بنیاد کرامت رضوی منعقد شده است.

فلاح با اشاره به اینکه کانون بسیار مصمم است که وارد کنشگری نوجوانان در عرصه های اجتماعی شود، گفت: باید در قالب حلقه های نوجوانانه بچه ها را به هم متصل کرده و زمینه کنشگری اجتماعی آنها را فراهم کنیم.

وی اضافه کرد: کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان حدود ۴۰ هکتار کتابخانه دارد و بیش از ۳۰۰ اسباب بازی و وسایل سرگرمی از سوی کانون تولید شده است، علاوه بر این کانون باید تلاش کند از تصدی گری صرف خارج و به سمت مرجعیت سازی در حوزه کودکان برود.

فلاح با اشاره به اینکه همدان دارای ظرفیت بسیار خوب فرهنگی است و ضریب کتابخانه های سیار استان جز بالاترین ها در کشور است ، افزود: استان باید به قطب یک فعالیت شاخص در کشور تبدیل شود، امروز باید در زمینه هویت و فطرت در حوزه کودکان کار کنیم.

انتهای پیام 

همرسانی کنید:

طراحی و پیاده سازی توسط: بیدسان