معاون سازمان انرژی اتمی ایران گفت: دنیا در حوزه رادیوداروها در حال انجام تحقیقات سطح بالایی است و خوشبختانه ما یکی از بهترین ها و پیشرو در این عرصه هستیم.

به گزارش ایسنا، برنامه میز اقتصاد شبکه خبر به مناسبت ۲۰ فروردین (سالروز ملی فناوری هسته ای) میزبان بهروز کمالوندی، سخنگو و معاون امور بین الملل، حقوقی و مجلس سازمان انرژی اتمی ایران بود.
کمالوندی در این برنامه با تبریک فرارسیدن ۲۰ فروردین، «سالروز ملی فناوری هسته ای» به همه تلاشگران عرصه صنعت هسته ای کشور، اظهار کرد: معمولا در آستانه سالروز ملی فناوری هسته ای، یکی از برنامه های سازمان انرژی اتمی ایران نمایش، افتتاح و اطلاع رسانی دستاوردهایی است که در  یک سال گذشته داشته است.

چرایی نامگذاری «روز ملی فناوری هسته ای»

وی درباره چرایی نامگذاری «روز ملی فناوری هسته ای» گفت: از سال ۱۳۸۵ و با توجه به اینکه برای نخستین بار در کشور غنی سازی به شکل صنعتی انجام شد، ۲۰ فروردین به عنوان «روز ملی فناوری هسته ای» نامگذاری شد. هر سال به مناسبت این روز، شاخص هایی اعلام می شود و مورد بررسی قرار می گیرد که مهمترین آن کاربردی بودن محصولات هسته ای در زندگی مردم است که بر این پایه شاید بیش از صدها مورد محصول و فناوری توسط واحدهای مختلف صنعت هسته ای  جهت ارزیابی فنی معرفی می شود. این محصولات بررسی و ممیزی می شود که امسال شاهد ۱۵۹ مورد بودیم که درروزهای آتی تعدادی از آن ها افتتاح و رونمایی خواهد شد.
سخنگوی سازمان انرژی اتمی در ادامه این برنامه در مورد رادیوداروهای تشخیصی و درمانی بیان کرد: محصولات صنعت هسته ای به دو حوزه انرژی و غیرانرژی تقسیم می شود. در حوزه انرژی، محصولات شامل تولید برق و نیروگاه های اتمی شده و در حوزه غیرانرژی مهمترین موارد را باید رادیوداروها دانست. البته در بخش های دیگر نظیر کشاورزی، محیط زیست و صنعتی اقدامات فراوانی انجام شده است.

استفاده از فناوری هسته ای در عرصه ها و صنایع گوناگون
وی با بیان اینکه شاهد استفاده از فناوری هسته ای در عرصه ها و صنایع گوناگون هستیم، گفت: از جمله موارد قابل استفاده می توان به رادیوداروها برای تشخیص و درمان انواع سرطان اشاره کرد زیرا متاسفانه وضعیت این بیماری در مقایسه با برخی از کشورهای صنعتی در اوج قرار دارد. ما شاهد افزایش تعداد بیماران مبتلا به این بیماری هستیم؛ به طوری که سال گذشته ۱۳۱ هزار مورد ابتلا به بیماری سرطان را داشته ایم و به همین سبب نیازمند تولید رادیودارو و به کارگیری انواع روش ها هستیم تا به درمان بیماران مبتلا کمک کنیم.
کمالوندی در ادامه درخصوص رادیوایزوتوپ ها و استفاده از فناوری آب سنگین، توضیح داد: یکی از این موارد، کیت غربالگری است که با آن می توان حدود ۴۷ بیماری متابولیستی را در بدو تولد تشخیص داد. عاملی که مشخص می کند نوزاد در آینده ممکن است به چه بیماری هایی مبتلا شود که از روزهای نخست تولد نوزادان می توانیم اقدامات پیشگیرانه را انجام دهیم.
وی افزود: این مساله علاوه بر صرفه جویی فراوان در هزینه درمان، سبب کاهش خسارات ناشی از آلام و دردهای ناشی از بیماری در آینده نیز می شود.
سخنگوی سازمان انرژی اتمی با بیان اینکه هم اکنون در جایگاهی قرار داریم که دیگر تمایلی به صادرات آب سنگین نداریم، اظهار کرد: در بحث مشتقات آب سنگین هم اکنون در جایگاهی هستیم که تمایلی به صادر شدن این محصول نداریم. بیش از این یک لیتر آب سنگین را ۳۵۰ دلار به فروش می رساندیم اما هم اکنون بین هزار  تا ۱۲۰۰ دلار است.
وی افزود: هم اکنون این امکان را داریم که دوتره های مختلف برای استفاده تحقیقاتی و دارویی تولید کنیم که بعضا چند میلی گرم برخی از آن ها، هزاران دلار قیمت دارد. هنگامی که امکان ایجاد ارزش افزوده ممکن است و می توانیم مراکز تحقیقاتی مربوط به این حوزه را ایجاد می کنیم، بنابراین تقریبا نیازی به صادرات نیست.
وی ادامه داد: یکی از مواردی که ما را از آن منع می کردند، این بود که کارخانه آب سنگین نداشته باشیم. آبی که غنی می شود به لحاظ وجود دوتریوم در حوزه های مختلف پزشکی و گداخت که انرژی آینده بشریت است، کاربرد دارد. هم اکنون از شکافت اتم استفاده می شود اما در ۷۰ یا ۸۰ سال آینده شاید دیگر نیازی به آن نباشد و از گداخت بهره ببریم. در این مسیر آب سنگین و داشتن آن، میسر شدن این مساله را برای ما فراهم می کند.
کمالوندی با تاکید بر این موضوع که امکان استفاده از دوتره ها نه تنها در حوزه درمانی و تشخیصی بلکه در حوزه صنعتی نیز وجود دارد، گفت: هم اکنون در این حوزه نسبت به سال های قبل در وضعیتی قرار داریم که نشان می دهد شاهد یک جهش در حوزه فناوری و هم در بخش اقتصادی هستیم.

اقتصاد بدون فناوری؛ درآمدزا نیست
وی خاطرنشان کرد: اقتصاد بدون فناوری نمی تواند اقتصادی درآمدزا باشد و حتما لازم است که در فناوری جهش داشته باشیم؛ به عنوان نمونه یک رادیودارویی داریم که همکاران ما نام آن را «پایا» گذاشته اند.
معاون سازمان انرژی اتمی ایران با بیان اینکه به تدریج رادیوداروها جایگزین داروهای شیمیایی می شوند، گفت: در دنیا بر روی این حوزه تحقیقات در سطوح بالایی در حال انجام است و خوشبختانه ما یکی از بهترین ها و پیشرو در این عرصه هستیم.
وی تاکید کرد: باید دانست که آب سنگین تولید ایران یکی از بهترین ها در دنیا بوده و حتی در بازه زمانی خاصی آمریکایی ها نیز با آنالیزی که انجام دادند به دنبال خرید آن از ما بودند و مدارک آن موجود است که به این مساله اشاره داشته اند. به همین خاطر بهترین تولید آب سنگین دنیا را داشتیم و هم اکنون با توجه به اینکه در رده اول دنیا قرار داریم، این محصول ما مشتری دارد.
معاون سازمان انرژی اتمی با تاکید بر اینکه لازم است از آب سنگین همانند نفت، مشتقات زیادی گرفته شود تا تولید ارزش افزوده داشته باشیم، گفت: سال گذشته علاوه بر جوابگویی به نیاز کشور در حوزه آب سنگین، شاهد صادرات حدود ۱۵ میلیون دلار از محصولات آب سنگین بودیم.
وی افزود: البته برنامه سال های آینده ما این است که میزان صادرات این محصولات به ۱۰۰ میلیون دلار برسد. در حوزه فناوری ها به دنبال این هستیم که یکی از کشورهای پیشرو در حوزه تولید داروهایی مبتنی بر این فناوری باشیم.
وی در ادامه در مورد داروی «پایا» که در تولید آن از ایزوتوپ های پایدار استفاده می شود، گفت: همان طور که گفته شد، هدف از تولید این داروها توسط ایزوتوپ ها و ترکیب آن با آب سنگین، انجام همان کاری است که داروهای شیمیایی انجام می دهند. این حوزه جدید است و در ورود به این حوزه نه تنها از دنیا عقب نیستیم بلکه جلوتر بوده و پیش قراول هستیم. به همین خاطر حجم تحقیقات در این زمینه به شکل تصاعدی افزایش یافته و شاهد ازدیاد تقاضا برای آب سنگین هستیم؛ به نحوی که نمی توانیم پاسخگوی تامین میزان مورد نیاز در سطح دنیا که به ما مراجعه دارند، باشیم.
کمالوندی تصریح کرد: وقتی می توانیم ارزش چیزی را ارتقا دهیم و سپس آن را صادر کنیم، چرا این اتفاق نیافتد؛ همان طور که گفتم شاید در آینده دیگر صادرکننده آب سنگین نباشیم. ما هم اکنون با عمده دانشگاه های کشور که در این حوزه فعالیت دارند، در ارتباط هستیم و دوتره مورد نیازشان را تامین می کنیم و همکاری مناسبی با وزارت بهداشت داریم.

تولید نسل آینده داروهای درمانی بر پایه مشتقات آب سنگین و دوتره ها
معاون سازمان انرژی با تاکید بر اینکه نسل آینده داروهای درمانی از مشتقات آب سنگین و دوتره ها خواهد بود، گفت: این مسیری است که هر کشوری که بخواهد عقب نماند، لازم است دنبال کند؛ چراکه در صورت عقب ماندن باید بعدها هزینه های فراوانی برای تامین آن بدهد.
وی افزود: در تکنولوژی رقابت فراوان و چشمگیر است و به آسانی آن را در اختیار ما قرار نمی دهند زیرا این موارد، منبع قدرت هستند و در علم امروز روابط بین الملل، برداشت کشورهای قدرتمند این است که اگر کشوری قدرتمند شود، استقلال بیشتر و وابستگی کمتری خواهد داشت و به همین خاطر باید مولفه های قدرت از او گرفته شود.
سخنگوی سازمان انرژی اتمی ادامه داد: در این زمینه یکی از مولفه های قدرت، فناوری با کاربردهای مختلف در حوزه های گوناگون است. همان طور که گفته شد یکی از این موارد، رادیوداروها است که حداقل حدود یک میلیون انسان مبتلا به سرطان در کشور وابسته به این تولیدات ما هستند. جالب اینکه تحریم ها را هم شامل این حوزه کرده اند و این عاملی است که اعتقاد دارم اگر می گویند دارو را تحریم نمی کنیم، نباید دیگر سراغ آن برویم و به این موضوع بسنده کنیم. آمریکایی ها شرکت پارس ایزوتوپ ایران را تحریم کرده اند؛ مکاتباتی در سه مرحله با آن ها داشتیم که کار این شرکت مشخص است و در پاسخی که به ما دادند، اعلام کردند که این شرکت وابسته به سازمان انرژی اتمی بوده و بنابراین تحریم شده است.
کمالوندی  گفت: این امری طبیعی است که هر شرکتی که در این زمینه کار می کند، وابسته به سازمان انرژی اتمی ایران باشد. سه مسیر برای تولید رادیودارو وجود دارد که مسیر عمده آن که ۷۰ درصد مسیر را شامل می شود، استفاده از راکتور بوده و این مهم در اختیار شرکت های معمولی نیست و دولت ها این امکان را در اختیار دارند. این مساله نشان می دهد به هر بهانه ای به دنبال اعمال تحریم ها هستند.
معاون سازمان انرژی اتمی با تاکید بر اینکه نباید اجازه دهیم به آن ها وابسته باشیم، گفت: خوشحالیم که بیماران ما از رادیوداروهایی استفاده می کنند که به جز مختصری از آن ها که وارداتی است، بقیه عمدتا در کشور تولید می شود و متعلق به ایران است.

وی ادامه داد: در گذشته بنزین را تحریم کردند زیرا با این کار فکر می کردند با ایجاد سختی و مشقت، مردم را معترض خواهند کرد. به همین خاطر در این حوزه هم این اتفاق را با تحریم دارویی انجام دادند که کاری بسیار غیرانسانی است. ما وظیفه داریم که در دادگاه های بین المللی لوایحی بدهیم تا چهره آن ها مشخص شود.

بهره گیری از صنعت هسته ای در حوزه های کشاورزی و زیست محیطی
سخنگوی سازمان انرژی اتمی با اشاره به بهره گیری از صنعت هسته ای در حوزه های کشاورزی و زیست محیطی گفت: یکی دیگر از حوزه های غیرانرژی، بهره گیری از فناوری هسته ای است که شامل بخش کشاورزی می شود و بخش های مختلفی دارد. براساس آماری که داریم، یک سوم تا یک چهارم محصولات کشاورزی ما توسط آفات یا در مسیر رسیدن به انبار از بین می روند. قطعا با کنترل آفات و افزایش انبارمانی محصولات کشاورزی می توانیم ۳۰ تا ۴۰ میلیون تن به میزان تولیدات کشاورزی کمک کنیم.
وی افزود: در این زمینه کارهای فراوانی انجام شده و پژوهشگاه علوم و فنون هسته ای و شرکت کاربرد پرتوها مشغول فعالیت هستند. بر این اساس قرار است ۱۲ سامانه در بخش های مختلف کشور مستقر شود. در حال حاضر یک سامانه وجود دارد اما با توجه به توانایی تولید این سامانه ها در داخل کشور تعداد آن ها در حال افزایش است.
معاون سازمان انرژی اتمی درباره فعال کردن بخش خصوصی در حوزه محصولات هسته ای گفت: با توجه به فناوری های مختلفی که تولید شده است، قطعا یکی از کارهایی که باید انجام شود، مشارکت با بخش خصوصی است.
کمالوندی خاطرنشان کرد: فناوری ها از دل علم بیرون می آیند و تحقیق و توسعه روی آن ها انجام می شود. در این زمینه از یک سطحی به بعد، باید تحقیقات صنعتی و سپس تجاری شود. وجود این چرخه صنعتی ایجاب می کند که شما در یک مقطعی آن را تجاری کنید و اگر تنها خودتان از آن فناوری استفاده کنید، دیگر رقابت پذیر نبوده و هزینه های آن زیاد می شود.
وی در پایان گفت: پس باید تولید به شکل انبوه اتفاق بیافتد تا قابلیت رقابت پذیری داشته باشد. این کار در حوزه مسوولیت ما نیست و باید شرکت های سرمایه گذار به این عرصه ورود کنند؛ به نحوی که ما تکنولوژی را در اختیار آن ها بگذاریم و آن ها با تولید و ارایه آن به بازار، امکان صادرات این محصولات را فراهم کنند.
انتهای پیام

همرسانی کنید:

طراحی و پیاده سازی توسط: بیدسان