معاون صنایع عمومی وزیر صنعت، معدن و تجارت در نشست مشترک با فعالان اقتصادی منطقه آزاد انزلی خواستار حفظ ماهیت شروط مناطق آزاد در قبال فعالان اقتصادی شد.

به گزارش خبرگزاری فارس از رشت، محمد مهدی برادران معاون صنایع عمومی وزیر صنعت، معدن و تجارت در سالن جلسات منطقه آزاد انزلی با اشاره به کاهش مشوقها برای سرمایه گذاران مناطق آزاد من جمله منطقه آزاد انزلی خواستار حفظ ماهیت شروط مناطق آزاد در قبال فعالان اقتصادی شد.

وی با بیان اینکه بخش خصوصی در سال رشد تولید و مهار تورم با سیاست های نظام ودولت همراهی خواهد کرد، تصریح کرد: بخش خصوصی در سال رشد تولید و مهار تورم با سیاست کشور همراهی کرد و مناطق آزاد اگر شروطی در قبال فعالان اقتصادی دارد باید ماهیت خود را از حفظ کند و ما نیز از ظرفیت های موجود برای حمایت از واحدهایی تولیدی واجد شرایط بهره خواهیم گرفت.

معاون وزیر صمت با تأکید باید در تصمیم گیری ها از بخش خصوصی نیز نظرسنجی کرد و با هماهنگی این بخش تصمیم سازی کرد، افزود: باید به فکر تجارت آسان باشیم شاید این امر در سیاست کلان که ایران با تحریم های ظالمانه و دشمنان متعددی روبرو است امکان پذیر نباشد اما در صنایع عمومی و این امکان وظرفیت وجود دارد که نیازهای ارزی خود را تأمین کنیم.

وحید طالب پور معاون اقتصادی و سرمایه گذاری سازمان منطقه آزاد انزلی نیز با ارائه گزارشی از ظرفیت تجاری منطقه آزاد انزلی از بازاریان کشور که تمایل تمایل به ورود در بازار این منطقه دعوت کرد تا از ظرفیت منطقه آزاد انزلی بهره ببرند.

تیمور پورحیدری  مدیرکل صنعت، معدن و تجارت گیلان نیز در این نشست برخی مشکلات سرمایه گذاران استان گیلان که در جلسات مختلف احصا شده را تخصیص ارز، تهیه مواد اولیه و موضوعات مرتبط با صنایع عنوان کرد.

دستگاه های بیرونی عامل مشکلات بخش خصوصی

دبیر انجمن سرمایه گذاران و کارآفرینان منطقه آزاد انزلی نیز با تأکید بر ضرورت حفظ مزایا و معافیت های پیش بینی شده در قانون مناطق آزاد که عدم اجرای کامل آن، عامل اصلی و ایجاد کننده سایر مشکلات بخش خصوصی است، اظهار کرد: دلیل مشکلاتی که در مناطق آزاد گریبانگیر بخش خصوصی است سازمان منطقه آزاد نیست، بلکه سایر دستگاه های بیرونی است.

عقیل حق شناس با اشاره به اینکه شرایط ایده آل مناطق آزاد از سال ۹۷ دستخوش تغییر شد و دلیل آن دخالت های دولت و نگاه غیر مثبت به مناطق آزاد بود، افزود: امروز عدم موفقیت مناطق آزاد کشورمان در مقایسه با مناطق آزاد کشورهای چین، امارات و ترکیه نگاه منفی و عدم مدیریت یکپارچه و مستقل به مناطق آزاد است.

وی با تأکید بر اینکه سرمایه گذاران به امید استفاده از مشوق ها در مناطق آزاد اقدام به سرمایه گذاری کردند اما این مشوق ها از سوی سازمان های غیر مناطق آزاد درحال حذف شدن است، گفت: برای فعال اقتصادی حفظ سرمایه موجود مهم است الان در کشور ما جذب سرمایه گذار جدید اندکی دشوار شده چون بخش خصوصی دنبال بهره وری است.

وی حفظ سرمایه گذاران موجود را بهترین راهکار برای جذب سرمایه گذاران خارجی جدید عنوان نمود و تصریح کرد: باید سرمایه گذاران موجود به هر قیمتی و در هر شرایطی حفظ شوند، در مناطق آزاد مشکلاتی وجود دارد که قابل حل است و نیازی نیست برای گره گشایی از این مشکل به سایر دستگاههای بیرونی متوسل شویم.

دبیر انجمن سرمایه گذاران و کارآفرینان منطقه آزاد انزلی با بیان اینکه هم اینک وقت سرمایه گذار و تولید کننده در مناطق آزاد و در سرزمین اصلی صرف موضوعاتی غیر تولیدی می شود، گفت: از دستگاههای دولتی می خواهیم نگاه به مناطق آزاد را تغییر دهند، اگر این نگاه تغییر نکند و به قبل از سال ۹۷ باز نگردد هرکس که در مناطق آزاد فعالیت تجاری و تولیدی می کند به اجبار خواهد بود.

بنابراین گزارش حفظ و تقویت سرمایه گذاران از طریق اجرای قانون و مقررات مختص به مناطق آزاد در این مناطق، رفع مشکلات مالیاتی و تأمین اجتماعی، نحوه تخصیص ارز برای واردات مواد اولیه و تاکید بر لزوم تک نرخی شدن ارز و همزمان شرایط تسویه ارز صادراتی، لزوم بازنگری شرایط سقف و سابقه در زمان ثبت سفارش، تفویض اختیار بیشتر وزارت صمت به استانها و مناطق در خصوص نحوه خرید مواد اولیه واحدهای تولیدی، تسریع در ابلاغ ایین نامه اجرایی قانون نظام صنفی، رفع مشکلات قطعی برق و گاز در فصول تابستان و زمستان، ضرورت حمایت بیشتر بانکها از صنعتگران، مهمترین محورها و موضوعات مطرح شده از سوی فعالین اقتصادی در این نشست کارشناسی بود.

دبیر انجمن سرمایه گذاران و کارآفرینان منطقه آزاد انزلی، اعضای هیات مدیره شرکت خدمات و عمران شهرک صنعتی، اعضای هیات مدیره جامعه بازاریان و بازرگانان منطقه، چند تولیدکننده و صادرکننده منطقه، نماینده شرکت های خودرویی و همچنین نماینده شرکت های خدمات لجستیک و دریایی منطقه آزاد انزلی در این نشست به بیان نقطه نظرات خود پرداختند.

معاون صنایع عمومی وزیر صنعت، معدن و تجارت در جریان سفر خود به منطقه آزاد انزلی از زیرساخت های بندر کاسپین نیز بازدید کرد.

پایان پیام/۳۳۸۹

همرسانی کنید:

طراحی و پیاده سازی توسط: بیدسان