سرپرست مدیریت اسناد و کتابخانه ملی استان گیلان با تأکید بر حفظ اوراق و اسناد که مربوط به تاریخ و فرهنگ گیلان است، گفت: نخستین مهرواره مردمی اسناد و میراث مکتوب گیلان به منظور حفظ اسناد ارزشمند هویتی و ...

به گزارش خبرگزاری فارس از رشت، حسین بهمنش امروز در جمع اصحاب رسانه در سالن جلسات مرکز اسناد و کتابخانه ملی گیلان با بیان اینکه هر سند دولتی که ۴۰ سال از عمرش می گذرد باید در اختیار سازمان اسناد قرار بگیرد، اظهار کرد: اسنادی که پیش از این تاریخ هستند و با نوعی راکد محسوب می شوند نیز می توانند در این دسته قرار بگیرند.

وی با بیان اینکه سازمان اسناد مسؤول نگهداری کتب، اسناد و مدارکی است که در کشور نگهداری می شود، افزود: فرایندهای چهارگانه ای که سازمان اسناد انجام می دهد شامل، شناسایی و فراهم آوری است یعنی اوراق و اسناد شناسایی و فراهم برای ارزیابان می شود، دومین فرایند پردازش و تنظیم است تا سند توصیفی خورده و برای بایگانی مجدد سازماندهی شوند.

سرپرست مدیریت اسناد و کتابخانه ملی استان گیلان با بیان اینکه پژوهش، آموزش و تنظیم گری سومین فرایند سازمان اسناد است، تصریح کرد: این امکان فراهم می شود تا در حوزه تاریخ و سند پژوهی آموزش صورت بگیرد، به همین دلیل کارگاه های مختلف نسخ خطی و آموزش خط های قدیمی و ترمیم کتب در معرض تهدید خطی و تنظیم گری یعنی مقررات مربوط به دسته بندی کتاب و مجلات نیز صورت می گیرد.

بهمنش اطلاع رسانی و دسترسی پذیری را آخرین فرایند دانست و بیان کرد: یک بخش از پژوهش این است تا این اوراق را در اختیار پژوهشگران و علاقه مندان قرار دهیم.

وی با بیان اینکه سازمان اسناد در تمام کشور واحد استانی ندارد فقط در ۱۲ استان شعبه دارد که یکی از آن ها گیلان است، افزود: این ۱۲ شعبه علاوه بر اینکه متکفل استان خود هستند در برخی مناطق متکفل استان های هم جوار نیز هستند، شعبه گیلان از سال ۱۳۹۱ افتتاح شده، تمامی همکاران ما تلاش کردند تمام اسناد در گیلان بماند، چون اگر این شعبه در گیلان نبود تمامی اسناد گیلان باید در استا ن های دیگر و یا در مرکز یعنی تهران نگهداری می شد.

سرپرست مدیریت اسناد و کتابخانه ملی استان گیلان با اشاره به اینکه در حال حاضر بیش از سه میلیون برگ سند را در مخزن سازمان اسناد گیلان نگهداری می کنیم، تصریح کرد: این سندها بعد از فرایندهای چهارگانه مورد ارزیابی و بایگانی قرار گرفت، البته ما کتب قدیمی اعم از چاپ سنگی و سربی نیز داریم که در مخزن نگهداری می شود و مخاطبان می توانند از این مخزن بهره برداری و استفاده کنند.

بهمنش با بیان اینکه گیلان فعلا در حوزه اسناد فقط استان گیلان را پوشش می دهد، افزود: نگهداری اسناد در مخزن واحد یک سری ویژگی ها است، تمام این موارد روزانه بررسی می شود، مخزن استان گیلان نیز تمام آن استانداردها را دارد، با توجه به شرایط اقلیمی گیلان قطعاََ نگهداری اسناد در مرکز گیلان سخت تر است.

وی با بیان اینکه در طریق چند قرن اخیر گیلان آبستن حوادث و رخدادهای مختلف بوده، افزود: گیلان واجد یکی از پر میراث مکتوب ترین استان ها است، تا همین یک قرن گذشته ما چهار هیئت دیپلماتیک ثابت در گیلان داشتیم، کنسولگری روسیه، عثمانی و تجارت خانه های بین المللی در رشت حضور داشتند و در رابطه با مردم کلی سند تولید می کردند بنابراین، اسناد زیاد است.

سرپرست مدیریت اسناد و کتابخانه ملی استان گیلان با بیان اینکه نگرانی ما این است که بسیاری از این اسناد به علت خساست مجموعه ها در واگذاری اسناد و تغییرات مکانی از بین رفته است، تصریح کرد: اگر ما بخواهیم تاریخ خود را درست بنویسیم باید به درستی از این اسناد نگهداری کنیم، خواهش ما از مردم این است که هرچیزی که احساس می کنند ارزشمند است، جریده روزنامه، نوار، کاست، اطلاعیه، بیانیه و هرچه مربوط به دهه های گذشته و ارزشمند است را در اختیار سازمان قرار دهند و ما با نام خانواده شخص آن را مرمت کرده و در مخزن سازمان نگهداری می کنیم تا هم خود شخص هر زمان بخواهد و هم سایرین تا ابد بتوانند از آن اسناد استفاده کنند.

بهمنش با اشاره به برگزاری مهرواره استانی در روزهای آینده بیان کرد: می خواهیم شرایطی ایحاد کنیم که مردم در حوزه های مختلف بتوانند طی سازوکاری این اسناد را اهدا کرده و یا تصویری از آن را در اختیار ما قرار دهند تا در یک مکان تصویری از آن اسناد ارزشمند داشته باشیم و در پایان این مهرواره که چند ماه طول خواهد کشید از افرادی که این اسناد ارزشمند را در اختیار ما قرار دهند تقدیر خواهیم کرد.

وی با بیان اینکه سازمان ها و مجموعه های فرهنگی چون درآمدزا نیستند از بودجه ها کمترین بهره را می برند، گفت: ما در حال حاضر در مخزن اسناد سه میلیون برگ سند را نگهداری می کنیم و برای توسعه آن با محدودیت فضا مواجه هستیم و اگر مکانی برای بایگانی نداشته باشیم الباقی اسناد را باید به تهران یا سایر استان ها ارسال کنیم، بنابراین مهم ترین مشکل ما در آینده پیش رو گسترش و توسعه مخزن است و قاعدتاََ ساختمان فعلی سازمان اسناد باید تغییر کند و خواهش ما این است تا برنامه ریزی استان به گونه ای باشد که سازمان در گیلان بتواند محیط بهتری داشته باشد تا علاوه بر مشکلات مذکور بتوانیم در اختیار پژوهشگران نیز قرار دهیم.

سرپرست مدیریت اسناد و کتابخانه ملی استان گیلان با اشاره به صحبت های پیشین در خصوص انتقال و تجمیع سازمان اسناد در کتابخانه عمومی گیلان بیان کرد: به نظر نمی رسد تجمیع و انتقال سازمان اسناد که یک مکان دولتی است در یک مکان دولتی دیگر که کاربری عمومی دارد ایده خوبی باشد بنابراین به یک مکان دیگر نیاز است.

بهمنش با تأکید بر اینکه هویت سازمان اسناد گیلان و شرح وظایف آن به مردم گیلان گفت: رویکرد کنشگران و فعالانه و شناساندن جزو اولین رویکردهای سازمان در دوره جدید قرار می گیرد، تأکید و تمرکز روی شناخت بیشتر تاریخ و فرهنگ گیلان منجر می شود تا هویت یک گیلانی ساخته شود.

وی با بیان اینکه برندسازی نادرست در گیلان در حوزه خوراک منجر شد تاریخ و فرهنگ گیلان تا حد زیادی تحت تأثیر آن قرار بگیرد، افزود: متعالی بودن فرهنگ و تاریخ گیلان تحت سیطره برند گردشگری و خوراک قرار گرفت و این درد و دل ماست که این فرهنگ غنی و تاریخ عظیم باید احیا شود.

سرپرست مدیریت اسناد و کتابخانه ملی استان گیلان با اشاره به برگزاری ۱۲ رویداد از سرگذشت تا سرنوشت در سال جدید در سازمان اسناد گیلان بیان کرد: این سرگذشت ماست که می تواند سرنوشت ما را رقم بزند، نخستین برنامه ماه گذشته با حضور آقای عبداللهی برگزار شد و برنامه دوم نیز همین ماه با تمرکز روی فرهنگ و تاریخ گیلان برگزار خواهد شد.

بهمنش با اشاره به برگزاری نمایشگاه های تخصصی کتب مربوط به تاریخ و فرهنگ گیلان گفت: از دوشنبه به مدت یک هفته بیش از ۳۰۰ عنوان کتاب در حوزه تاریخ و فرهنگ گیلان که در همین استان به نگارش و تألیف در آمده برای خرید با تخفیف در نگارخانه سازمان اسناد در اختیار مردم قرار خواهیم داد.

وی با بیان اینکه طی ۶ ماه آینده با همکاری صدا و سیما شروع به برنامه سازی در حوزه تاریخ و فرهنگ گیلان خواهیم کرد، افزود: مجموعه های شخصی و کتابخانه های در معرض تخریب استان را نیز شناسایی خواهیم کرد تا از تخریب احتمالی اسناد جلوگیری شود.

پایان پیاک/۸۴۰۰۷

همرسانی کنید:

طراحی و پیاده سازی توسط: بیدسان