سرپرست دانشگاه علوم پزشکی گیلان با اشاره به بخش هایی از سیاست های دولت سیزدهم در اجرای طرح برقراری عدالت و تعالی نظام سلامت، گفت: محرومیت زدایی و برقراری عدالت، مبارزه با تعارض منافع و استفاده از ...

به گزارش خبرگزاری فارس از رشت، محمدتقی آشوبی، سرپرست دانشگاه علوم پزشکی گیلان صبح امروز در نشست مشترک با شورای دانشگاه و اعضای دبیرخانه طرح برقراری عدالت و تعالی نظام سلامت گیلان در سالن اجلاس حوزه ریاست با تبریک فرا رسیدن روز استاد و معلم، اظهار کرد: تعلیم و تربیت، جایگاهی الهی دارد و معلمی شغل انبیاست و ازاین رو، روز معلم فرصتی برای تقدیر از این مقام متعالی است.

وی با اشاره به طرح برقراری عدالت و تعالی نظام سلامت، افزود: دولت سیزدهم، در راستای اجرای سیاست های کلان کشور، طراحی و اجرای "طرح برقراری عدالت و تعالی نظام سلامت" را در دستور کار خود قرار داده و رویکرد دانشگاه نیز در تبیین و تعیین سیاست ها منطبق بر این طرح است.

 

سرپرست دانشگاه علوم پزشکی گیلان با ابراز خرسندی از فعالیت شورای دانشگاه علوم پزشکی گیلان پیش از ابلاغ و راه اندازی طرح برقراری عدالت و تعالی نظام سلامت، گفت: وزارت بهداشت در تدوین برنامه های مندرج در این طرح، تمامی دغدغه های شورای دانشگاه و همچنین نقاط عطف دستیابی به نظام سلامت را مشخص کرده و اکنون باید همه تلاش ها برای نتیجه بخش بودن این برنامه ها معطوف شود.

محرومیت زدایی از الزامات مورد توجه در طرح برقراری عدالت و تعالی نظام سلامت

آشوبی، توجه به محرومیت زدایی را یکی از الزامات مورد توجه در طرح برقراری عدالت و تعالی نظام سلامت برشمرد و افزود: باید در تعیین سیاست گذاری ها در راستای محرومیت زدایی از نظام سلامت استان به جهت دسترسی عادلانه مردم به بهداشت، درمان و آموزش اقدام کرد.

وی با اشاره به نظام شبکه قدرتمند اما فرسوده در استان گیلان، خاطرنشان کرد: علیرغم همه این کمبودها، اقدامات انجام شده در نظام شبکه به ویژه در اجرای پزشک خانواده روستایی، شهرهای زیر ۲۰ هزار نفر جمعیت و پرجمعیت در حال دنبال شدن است.

دولت سیزدهم در مبارزه با تعارض منافع حساس و جدی است

سرپرست دانشگاه علوم پزشکی گیلان، حساسیت دولت سیزدهم در مبارزه با تعارض منافع را از دیگر مزیت های برجسته و جدی در راستای طرح برقراری عدالت و تعالی نظام سلامت دانست و گفت: انتظار نظام و دولت از کارگزاران در نظام سلامت، مبارزه با تعارض منافع و دسترسی راحت تر به مردم به بهداشت و درمان است و خوشبختانه یکی از رویکردهای مهم دانشگاه علوم پزشکی گیلان نیز تحقق این مهم به نفع مردم است.

 

آشوبی به موضوع گسترش حاشیه نشینی و ضرورت توزیع عادلانه استعداد، امکانات و منابع انسانی نظام سلامت نیز اشاره کرد و گفت: علاوه بر توزیع عادلانه و برقراری عدالت در نظام سلامت، باید توجه به پزشکی اجتماعی نیز در تعیین سیاست های کلی بهداشت، درمان و آموزش دانشگاه به ویژه در مناطق دور از مرکز استان، مورد توجه قرار بگیرد.

افزایش سالمندی و کاهش زادآوری چالش جمعیتی گیلان

وی در ادامه به چالش های جمعیتی استان به ویژه موضوع سالمندی و کاهش زادآوری اشاره کرد و گفت: استان گیلان پیرترین استان و با کمترین نرخ زادآوری در کشور شناخته می شود و این مسئله توجه جدی و بیش از سیاست های کلی در نظام سلامت را می طلبد.

نخبگان بهداشت به حل معضل زیست محیطی گیلان کمک کنند

سرپرست دانشگاه علوم پزشکی گیلان بر ضرورت ورود جدی نخبگان بهداشت و صاحب نظران این حوزه در رابطه با آلودگی های زیست محیطی تأکید کرد و افزود: چالش زیست محیطی از دیگر چالش های پیش رو نظام سلامت استان است که باید علاوه بر کنترل و مهار گسترش آلودگی ها، با اقدامات پیشگیرانه، نظرات نخبگان و کارشناسان حوزه بهداشت در این رابطه طرح و بررسی قرار بگیرد.

عقب ماندگی های زیرساختی نظام سلامت گیلان چالش جدی گیلان

آشوبی عقب ماندگی های زیرساختی نظام سلامت و وجود بیمارستان هایی با قدمت بالای یک صد سال را از دیگر چالش های نظام سلامت گیلان برشمرد و خاطرنشان کرد: گیلان جزو معدود استان هایی است که بیمارستان 1000 تختخوابی جنرال ندارد، اما خوشبختانه مجوز احداث بیمارستان جنرال از مقام عالی وزارت گرفته شده و رئیس جمهوری در لایحه بودجه سال آینده نیز ابلاغ کرده است.

وی، مولدسازی املاک را فرصتی محدود، گران بها، محتمل و غیرقابل تکرار برای دستگاه های اجرایی دانست و بیان کرد: دانشگاه علوم پزشکی گیلان با استفاده از ظرفیت مولدسازی املاک تعدادی از املاک را شناسایی و درحال توسعه فضاهای فیزیکی با استفاده از همین ظرفیت قانونی است.

 

در ادامه این نشست، غلامرضا عبدالله زاده، دبیر اجرایی طرح عدالت و تعالی نظام سلامت دانشگاه علوم پزشکی گیلان به تبیین و تشریح راهبردها، راهکارها و الزامات دستیابی به اهداف منتهی به برقراری عدالت و تعالی سلامت در استان پرداخت.

گفتنی است، در این نشست، تعدادی از معاونین دانشگاه علوم پزشکی گیلان، اعضای شورای دانشگاه و دیگر صاحب نظران مدعو، به بیان نظرات و اظهارات علمی، تجربی و کاربردی خود در رابطه با توسعه نظام سلامت استان گیلان در چارچوب طرح برقراری عدالت و تعالی نظام سلامت پرداختند.

پایان پیام/۳۳۸۹

همرسانی کنید:

طراحی و پیاده سازی توسط: بیدسان