مراسم نکوداشت دکتر مهدی سهرابی روز سه شنبه با حضور معاون رییس جمهور در دانشکده مهندسی صنایع دانشگاه امیرکبیر برگزار شد.

به گزارش ایسنا، به مناسبت روز معلم و سالروز شهادت شهید دکتر مطهری، مراسم نکوداشت دکتر مهدی سهرابی به واسطه نیم قرن تلاش، مجاهدت ارزشمند علمی و فنی ماندگار در آموزش، پژوهش و مدیریت ملی و بین المللی در حوزه های علوم و فنون هسته ای روز سه شنبه در دانشکده مهندسی صنایع دانشگاه امیرکبیر برگزار شد.

در این مراسم که با حضور رییس سازمان انرژی اتمی ایران، جمعی از اساتید دانشگاه و دانشجویان حوزه علوم و فنون هسته ای و همچنین مدیران صنعت هسته ای کشور برگزار شد؛ محمد اسلامی ضمن تشکر از برگزارکنندگان این نکوداشت از  دکتر سهرابی به عنوان استادی فهیم، بزرگوار، مومن و خدایی یاد کرد و گفت: دکتر سهرابی از افتخارات ملی هستند و بیش از ۵۰ سال از عمر خویش را در امر علم، آموزش و پژوهش صرف کردند.
وی افزود: دکتر سهرابی ضمن تربیت نیروهای متعهد در ایجاد زیرساخت، آزمایشگاه، قانون و دیگر موارد در محیط ملی و بین المللی کارهای بسیار بزرگی انجام دادند.
معاون رییس جمهور تصریح کرد: نقشی که دکتر سهرابی در ارتباطات بین المللی و آژانس ایفا کردند، به بلند کردن نام پرآوازه جمهوری اسلامی ایران انجامید که در کشورهای منطقه نیز تاثیر داشته است؛ اتفاقی که همه نشأت گرفته از مدیریت، تفکر، منش و روشی است که ایشان دنبال کرده اند.
وی در بخش دیگری از صحبت های خود در این مراسم که با حضور جمعی از اساتید و دانشجویان دانشگاه امیرکبیر برگزار شد، ضمن تاکید بر این موضوع که ظرفیت هسته ای امروز ایران، جایگاه بلندی است که با تلاش فراوان به دست آمده است، گفت: این جایگاه و دستاوردهایی که به دست آورده ایم همه متاثر از درون زا بودن تلاش و نتایج تحقیقات علمی است.
اسلامی ادامه داد: این جایگاه و تراز بالای به دست آمده وارداتی نیست بلکه ثمره تحقیقات و تلاش عاشقانه همه عزیزانی است که از ابتدا تاکنون در این عرصه فعالیت داشته اند.
رییس سازمان انرژی اتمی با اشاره به تلاش های این مجموعه برای دور کردن هیاهو از صنعت هسته ای کشور اظهار کرد: در این دوره اراده سازمان انرژی اتمی ایران بر از بین بردن هیاهوی هسته ای استوار بوده است؛ چراکه روایتگری صورت گرفته و اتهامات ناروایی که به ایران نسبت داده شده، مسیر پیشرفت ما را هر روز محدودتر کرده است.
وی با بیان اینکه به دنبال به وجود آوردن این ذهنیت برای مردم ایران بوده و هستند که صنعت هسته ای برای کشور ما با این هزینه چه فایده ای خواهد داشت، گفت: در این دوره تلاش کرده ایم که به شکل ویژه نشان دهیم صنعت هسته ای چه تاثیری در زندگی مردم دارد و توجیه پذیری اقدامات انجام شده را بیشتر معرفی کنیم.
اسلامی ادامه داد: نقطه آغاز این موضوع در اصل تهیه یک سند راهبردی است و بر اساس این سند راهبردی که افق ۲۰ ساله ما را مشخص می کند ، جهت گیری ها و حرکت برنامه محور ما را شکل داده است. ما امروز در مسیر تحقق این سند و برنامه قرار داریم و گستره فعالیت های ما در رشته های گوناگون و وابسته، موجب یارگیری و افزایش ظرفیت سازمانی در تحقیقات و تجاری سازی می شود.
معاون رییس جمهور در ادامه با بیان اینکه در این مسیر تبدیل فناوری به صنعت می تواند منجر به خلق یک ظرفیت ممتاز شود، گفت: بر روی این موضوع وقت گذاشته ایم و امروز ظرفیت سازی صنعتی ما نیز اتفاق مکملی است  که در این راستا شاهد بوده ایم و موجب شده که بتوانیم یک شبکه دانش بنیانی بزرگ را تعریف کنیم.

گفتنی است؛ پیشکسوت و پدر حفاظت در برابر اشعه قانونمند ایران، آسیا و اقیانوسیه و آسیای مرکزی و واضع «نظام نوین حفاظت در برابر اشعه جهانی» (URPS) و بنیانگذاری دوره های دکتری (phD) علوم و فناوری هسته کشور و کارشناسی ارشد به ویژه مهندسی فیزیک بهداشت در دانشگاه صنعتی امیرکبیر و مراکز آموزشی ملی و بین المللی از جمله عناوین و دستاوردهای دکتر مهدی سهرابی است که امروز مراسم نکوداشت وی با حضور مهندس محمد اسلامی و جمعی از روسای سابق سازمان انرژی اتمی ایران در دانشگاه صنعتی امیرکبیر برگزار شد.
انتهای پیام

همرسانی کنید:

طراحی و پیاده سازی توسط: بیدسان