تفاهم نامه همکاری سه جانبه در زمینه استفاده از فناوری هسته ای در حوزه کشاورزی و تامین امنیت غذایی با حضور مهندس اسلامی، معاون رییس جمهور و رییس سازمان انرژی اتمی ایران، توسط دکتر بختیاری مدیرعامل ...

به گزارش ایسنا، این تفاهم نامه سه جانبه همکاری با هدف تحقق اهداف توسعه اقتصادی و اجتماعی کشور منطبق با سند چشم انداز جمهوری اسلامی در افق ۱۴۰۴ و با رویکرد گسترش همکاری ها در زمینه تقویت و هم افزایی امکانات و استفاده مطلوب تر از ظرفیت های موجود، تقویت مشارکت و ارتباط در عرصه های مشترک تخصصی از طریق انجام پروژه های مورد توافق و ارتقای کمّی وکیفی علوم و فناوری های پلاسما به ویژه در زمینه مبارزه با آفات و بیماریهای گیاهی به منظور تقویت تولید و افزایش بهره وری و امنیت غذایی منعقد شد.

محمد اسلامی با بیان اینکه «امروز توفیق داشتیم که در خدمت دکتر حسین رنجبر اقدم، ریاست سازمان حفظ نباتات کشور و نیز دکتر شهرام نعیمی، ریاست موسسه تحقیقات گیاه پزشکی وزارت جهاد کشاورزی باشیم»، افزود: فناوری پلاسما دارای کارکردهای متعدد و متنوعی است که پاسخ به نیازهای مبرم وزارت جهاد کشاورزی و سازمان حفظ نباتات کشور در اولویت بالایی قرار گرفته است؛ به طوری که عمده خدمات این فناوری شامل باغ های پسته، نخلستان ها و ... می شود.

وی تاکید کرد: نکته حائز اهمیت این است که دامنه گسترده ای در حوزه فناوری هسته ای وجود دارد که برای حفظ امنیت غذایی و سلامت غذا مورد نیاز سازمان حفظ نباتات کشور است. 

وی ادامه داد: امروز در حوزه فناوری پلاسما شاهد امضای تفاهم نامه با سازمان حفظ نباتات کشور و موسسه تحقیقات گیاه پزشکی وزارت جهاد کشاورزی بودیم و لازم به ذکر است این تفاهم نامه اکنون در شرایط کاملا عملیاتی قرار دارد زیرا نتایج تحقیقات میدانی این فناوری در حوزه کشاورزی ثبت شده که نشان از اثربخشی استفاده از فناوری پلاسما در حوزه کشاورزی و باغ ها دارد.

اسلامی گفت: خوشبختانه در زمینه افزایش ظرفیت صنعتی نیز شاهد اثربخشی و نتایج خوبی هستیم و سازمان انرژی اتمی ایران این مهم را پایه گذاری و از یک نقطه بسیار خوب و مطمئن این همکاری را آغاز کرده و گسترش می دهیم و باید دانست که دامنه شمول این همکاری محدود نیست و در صورت تشخیص سازمان های انرژی اتمی و حفظ نباتات، می توان نسبت به تداوم طولانی مدت چنین همکاری هایی امید داشت.

اسلامی خاطرنشان کرد: امروز را به عنوان یک نقطه آغاز همکاری های راهبردی در نظر می گیریم و روز 12 اردیبهشت که مصادف با سالروز تاسیس سازمان حفظ نباتات است را به فعالان این عرصه تبریک عرض می کنم و امیدواریم این حرکت پایدار باشد و بتوانیم استفاده از فناوری پلاسما را جایگزین سایر روش ها و آفت کش های شیمیایی  با عوارض فراوان کنیم.

رییس سازمان انرژی اتمی ایران بیان کرد: امید است با توجه به اقدامات و تحقیقات میدانی که صورت می گیرد بتوانیم اعتمادسازی کرده و نیز ظرفیت های مکمل و مورد نیاز را ایجاد کنیم که این ظرفیت با استفاده از شبکه دانش بنیان گسترش خواهد یافت تا ما را در این رویداد پشتیبانی کند. 

مدیریت عوامل خسارت زای محصولات کشاورزی با استفاده از پلاسمای سرد

حسین رنجبر اقدم، رییس سازمان حفظ نباتات کشور نیز در حاشیه امضای این تفاهم نامه گفت: بخش عمده ای از عوامل خسارت زا که در کشور وجود دارد، می تواند سهم به سزایی در ایجاد خسارت محصولات مختلف کشاورزی، باغی و گلخانه ای داشته باشد.

وی اضافه کرد: امروز تفاهم نامه استفاده از فناوری پلاسما با سازمان انرژی اتمی ایران امضا شد که شاهد ایجاد ظرفیت بزرگی در مدیریت عوامل خسارت زا خواهیم بود و می توانیم برای کاهش خسارات در حوزه کشاورزی و محصولات این بخش از فناوری پلاسما استفاده کنیم.

وی تصریح کرد: در گذشته نیز شاهد همکاری های خوبی از سوی سازمان انرژی اتمی ایران با وزارت جهاد کشاورزی بوده ایم و ما نیز از توسعه روابط و همکاری ها استقبال می کنیم. 

وی ادامه داد: فناوری هایی در سازمان انرژی اتمی ایران وجود دارد که همکاران ما به تعدادی از آنها دست یافته اند و دستیابی به سایر فناوری ها نیز در برنامه و اولویت کاری ما قرار دارد که این موارد به حتم می تواند بخشی از نگرانی های ما را در حوزه سلامت و ارتقای آن و نیز حفظ امنیت غذایی جامعه برطرف کند.

رنجبر اقدم عنوان کرد: استفاده از فناوری های نوین هسته ای می تواند فشار ناشی از آفت کش های شیمیایی که بخشی از نگرانی های ما در زمینه مخاطرات زیست محیطی محسوب می شوند را از بین ببرد؛ این موضوع برای ما بسیار ارزشمند بوده و در واقع یکی از پتانسیل های بالایی است که در سازمان انرژی اتمی ایران وجود دارد که بنده وجود چنین توانایی و پتانسیلی را به مدیریت و کارکنان این سازمان تبریک عرض می کنم.

رییس سازمان حفظ نباتات کشور با ابزار امیدواری نسبت به تداوم این همکاری ها در آینده اظهار کرد: امید است در آینده شاهد سطح بالایی از روابط میان دو سازمان باشیم. 

وی تصریح کرد: برای بنده حضور در سازمان انرژی اتمی ایران همزمان با تاسیس سالروز سازمان حفظ نباتات کشور افتخار محسوب می شود و خوشبختانه در این روز شاهد انعقاد این تفاهم نامه بودیم. ما از ظرفیت، توان علمی، فناورانه و دانش بنیانی که در بدنه سازمان انرژی اتمی ایران وجود دارد، مطلع بوده و با هدف رفع مخاطرات موجود و احتمالی در حوزه کشاورزی علاقمند به استفاده حداکثری از این ظرفیت هستیم. 

وی تصریح کرد: با به نتیجه رسیدن این همکاری ها در کشور می توانیم شاهد افزایش تولیدات کشاورزی مطابق با استاندارد و سلامت بالا باشیم و مردم کشور نیز می توانند با خیال راحت تر و بدون دغدغه از محصولات کشاورزی استفاده کنند و نسبت به سلامت محصولات اطمینان داشته باشند و بهره مند شوند. 

استفاده از فناوری های نوین در اولویت برنامه های موسسه تحقیقات گیاه پزشکی

رییس موسسه تحقیقات گیاه پزشکی کشور نیز درباره امضای این تفاهم نامه سه جانبه اظهار کرد: در درجه نخست باید خوشحالی خود را از انعقاد این تفاهم نامه همکاری ابراز کنم و از مهندس اسلامی در زمینه حمایت هایی که در به نتیجه رسیدن این مهم و استفاده از فناوری هسته ای در علوم کشاورزی انجام دادند، تشکر می کنم.

شهرام نعیمی افزود: استفاده از فناوری های نوین یکی از برنامه ها و اولویت های موسسه تحقیقات گیاه پزشکی کشور به منظور کنترل عوامل خسارت زا، آفت های گیاهی، بیماری ها، علف های هرز و ... است در کنار آن استفاده از چنین فناوری هایی منجر به تضمین کیفیت محصولات کشاورزی و در نهایت سلامت محصول و بهداشت جامعه می شود. 

وی تاکید کرد: خوشبختانه اقدامات خوبی در سازمان انرژی اتمی ایران انجام شده است و گزارش های ارایه شده نشان می دهد که تحقیقات و بررسی ها در حوزه های مختلف انجام شده و لازم به ذکر است که ما نیز در موسسه تحقیقات گیاه پزشکی کشور از انجام چنین مواردی حمایت می کنیم.

وی تاکید کرد: دورنمای این تفاهم نامه ما را به جایی می برد که دغدغه همیشگی ما محسوب می شود که می توان به خسارت محصول، باقی مانده آفت کش های شیمیایی و زهرآبه های قارچی در محصولات مختلف کشاورزی اشاره کرد.

نعیمی گفت: استفاده از فناوری های نوین هسته ای و به طور ویژه فناوری پلاسما می تواند ما را به سمتی ببرد که نگرانی ها را به حداقل برسانیم و ان شاءالله با همکاری صورت گرفته شاهد رخ دادن اتفاقات خوبی در کشور، امنیت غذایی و نیز اقتصاد ملی باشیم. 

وی عنوان کرد: بر اساس توانمندی هایی که در سازمان انرژی اتمی ایران وجود دارد شاهد تحقیقات و نتایج قابل توجه در زمینه استفاده از فناوری هسته ای بر روی آفات انباری، زهرآبه معروف قارچی به نام آفلاتوکسین هستیم و استفاده از پلاسمای سرد می تواند چنین مواردی را به عنوان یکی از چالش های بزرگ حوزه کشاورزی و سلامت مواد غذایی کنترل و رفع کند و کیفیت و سلامت محصولات کشاورزی را ارتقا دهد.

حفظ سلامت انسان و محیط زیست زیر سایه فناوری پلاسما

بختیاری، مدیرعامل شرکت توسعه فناوری پلاسما نیز درباره این تفاهم نامه اظهار کرد: شرکت توسعه فناوری پلاسما با توجه به نیاز جامعه و مخاطب خود که شامل باغداران و کشاورزان می شود و نیز با هدف دستیابی به کشاورزی پایدار و حفظ سلامت انسان و محیط زیست از فناوری نوین پلاسما برای کنترل آفات، کاهش تلفات و خسارات کشاورزی و استفاده از سموم کشاورزی، بهره برده است.

وی افزود: پلاسما نه تنها اثر نامطلوبی بر گیاهان و محصولات کشاورزی ندارد بلکه پژوهش های مختلف نشان می دهد این فناوری موجب کاهش اثر تنش های زیستی و غیرزیستی بر گیاه شده و موجبات افزایش مقاومت گیاه به تنش ها و افزایش رشد و نمو آن ها را در دوره های مختلف فراهم می سازد.

مدیر عامل شرکت توسعه فناوری پلاسما گفت: این شرکت تاکنون پروژه های موفق فراوانی نظیر حذف سم آفلاتوکسین از غلات و خشکبار مانند پسته و نیز کاهش قابل توجه آفات کشاورزی همچون آفت پسیل و آفت زنجره خرما را به اتمام رسانده که در همین حوزه ها وارد مرحله صنعتی سازی سامانه های پلاسمایی شده ایم.

انتهای پیام

همرسانی کنید:

طراحی و پیاده سازی توسط: بیدسان