معاون سازمان انرژی اتمی ضرورت ایجاد سامانه پرتودهی محصولات کشاورزی در منطقه آزاد انزلی گفت: بازگشت سرمایه در سامانه پرتودهی بر اساس نوع محصولات قابل پرتودهی و میزان دوز پرتودهی بین سه تا ۹ سال است.

به گزارش خبرگزاری فارس از بندر انزلی، عیسی فرهادی مدیر عامل و رئیس هیأت مدیره سازمان منطقه آزاد انزلی و سید پژمان شیرمردی معاون سازمان انرژی اتمی و مدیر عامل شرکت توسعه کابرد پرتوهای ایران و جمعی از مدیران این سازمان در خصوص ضروت ایجاد یک سامانه پرتودهی در منطقه آزاد انزلی با توجه به اهمیت استراتژیک بنادر کاسپین و انزلی و توسعه مبادلات تجاری با اعضای اتحادیه اقتصادی اوراسیا به بحث و تبادل نظر پرداختند.

مرکز پرتودهی درمنطقه آزادانزلی راه اندازی شود

سید پژمان شیرمردی معاون سازمان انرژی اتمی و مدیر عامل شرکت توسعه کابرد پرتوها سازمان انرژی اتمی کشور در این نشست با اشاره به اهمیت منطقه آزاد انزلی و واردات بیش از یک میلیون چوب از کشور روسیه و همچنین صادرات و واردات کالاهای اساسی، بر لزوم ایجاد مرکز پرتو دهی در این منطقه تأکید کرد.

وی با اشاره به مزیت های منطقه ای منطقه آزاد انزلی، راه اندازی سامانه پرتو دهی در این منطقه را در کاهش هزینه های صادراتی محصولات کشاورزی تولیدی کشور در بازارهای بین المللی حائز اهمیت ارزیابی کرد و گفت: ایجاد این سامانه زمان نگهداری محصولات کشاورزی برای صادرات به کشورهای حاشیه خزر در انبارها بسیار لازم و ضروری است.

وی با اشاره به جزئیات دستگاه و سامانه پیشنهادی برای احداث در منطقه آزاد انزلی بیان کرد: سامانه های مجهز به چشمه گامای شتابدهنده های الکترون یکی از ضرورت های مهم بنادر راهبردی کشور است، علاوه بر چشمه های گاما و الکترون دستگاه دیگری نیز برای این منطقه پیشنهاد می شود که دستگاه پرتودهی ماکروویو بوده و ساخت سازمان انرژی اتمی و نمونه بهینه سازی شده دستگاه چینی است.

به گفته معاون سازمان انرژی اتمی، این سامانه برای حذف آفات و افزایش میزان ماندگاری میوه و سبزیجات، غلات، گیاهان دارویی، کشمش، انجیر، خرما و سایر محصولات کشاورزی می توان پیشنهاد داد.

وی با تأکید بر اینکه دولت سیزدهم رویکردی برای استفاده بیشتر از انرژی هسته ای در همه عرصه ها ایجاد کرده بیان کرد: نگاه در این بخش استفاده از ظرفیت مردم و بخش خصوصی است و باید تلاش کنیم با تبلیغ، ترویج و رسانه ای کردن این موضوعات از ظرفیت انرژی هسته ای برای افزایش ماندگاری محصولات استفاده کرده و ارزش افزوده ایجاد کنیم.

وی بازگشت سرمایه را در سامانه پرتودهی بر اساس نوع محصولات قابل پرتودهی و میزان دوز پرتودهی بین سه تا ۹ سال اعلام کرد و افزود: این سازمان همکاری خود را با وزارت کشاورزی و صنعت، معدن و تجارت آغاز کرده و آماده است پس از راه اندازی این سامانه در منطقه آزاد انزلی مشاوره های پس از فروش (مسائل فنی ساخت و تجهیزات دستگاه) را ارائه کند.

افزایش امکان رقابت و فروش با اضافه شدن سامانه پرتودهی

مدیرعامل سازمان منطقه آزاد انزلی نیز با تأکید بر بهره برداری حداکثری از ظرفیت ها و فرصت های توسعه همکاری های کشور با اعضای اتحادیه اقتصادی اوراسیا اظهار کرد: با توجه به مزایا و معافیت های سرمایه گذاری در منطقه آزاد انزلی و زیرساخت های موجود که به کاهش هزینه های تولید و صادرات کالاهای ایرانی به بازار های بین المللی منجر می شود، بهره برداری از تکنولوژی های نوین علوم هسته ای که منجر به ماندگاری بیشتر محصولات کشاورزی و اخذ استانداردهای بین المللی شود، مورد حمایت سازمان منطقه آزاد انزلی است.

فرهادی با اشاره به اینکه براساس شاخص های اشاره شده، با اضافه شدن سامانه پرتودهی، امکان رقابت و فروش بیشتر محصولات کشاورزی ایرانی در بازارهای نزدیک و دور فرآهم می شود، گفت: موضوعی که در قالب راهبردهای پدافند غیرعامل، زمینه تنوع بخشی به بازارهای صادراتی جمهوری اسلامی بوده،در نتیجه هم افزایی میان نهادهای دولتی و خصوصی الزامی ملی است.

 

پایان پیام/۳۳۸۹

همرسانی کنید:

طراحی و پیاده سازی توسط: بیدسان