آیین رونمایی از اختراعات، کتاب ها و دستاوردهای دانش آموزان دبیرستان دوره دوم دخترانه انرژی اتمی تهران با حضور رییس سازمان انرژی اتمی ایران برگزار شد.

به گزارش ایسنا، آیین رونمایی از اختراعات، کتاب ها و دستاوردهای دانش آموزان دبیرستان دوره دوم دخترانه انرژی اتمی تهران با حضور محمد اسلامی رییس سازمان انرژی اتمی ایران، جمعی از معاونان و مدیران این سازمان عصر روز دوشنبه، 25 اردیبهشت ماه جاری برگزار شد. 

در این مراسم از دو اختراع و دو کتاب منتشر شده رونمایی و همچنین از افتخار آفرینان پژوهشی دبیرستان دوره دوم دخترانه انرژی اتمی تهران تقدیر شد. 

رونمایی از اختراعات دانش آموزان دبیرستان دخترانه انرژی اتمی تهران

دانش آموزان دبیرستان دوره دوم دخترانه انرژی اتمی تهران موفق به اختراع دو محصول شامل دستگاه هوشمند غذا دهنده به ماهی های پرورشی با نام «ماهور» و نیز «نانو الیاف محافظ در برابر اشعه» شده اند. 

تیم رباتیک دبیرستان دوره دوم دخترانه انرژی اتمی تهران به بررسی حجم بالای تلف شدن سالانه ماهی های پرورشی در کشور به دلیل نبود غذارسانی صحیح و استفاده از شیوه های سنتی و نیز وزن و اندازه نامناسب این ماهی ها پرداختند و به این نتیجه رسیدند که با ساخت یک ربات هوشمند شیوه غذادهی به ماهی های پرورشی را از روش سنتی به مدرن تغییر دهند. این ربات علاوه بر هوشمندی در غذادهی، می تواند با اتصال به اینترنت از راه دور برنامه ریزی شود و با استفاده از سنسورهای قطب نما و فاصله سنج، موقعیت مکانی خود را در استخر پیدا کرده و به صورت یکنواخت به غذا دهی به ماهی ها بپردازد. 

محصول دیگری که  این پژوهشگران توانسته اند آن را اختراع کنند؛ «نانو الیاف محافظ در برابر اشعه» است. 

مواد رادیواکتیو با توجه به کاربردهای وسیعی که در حوزه تصویربرداری و تشخیص بیماری و ... دارد از اهمیت ویژه ای برخوردار است و با توجه به عوارض احتمالی برای افراد در معرض این مواد باید در نحوه برخورد و استفاده از این مواد ملاحظاتی رعایت شود. 

تاکنون بهترین راهکار؛ استفاده از پوشش های حاوی فلزات سنگین مانند سرب به منظور مقابله با ورود پرتو به بدن بوده است البته این پوشش های سنگین می توانند منجر به مشکلاتی نظیر احتمال ایجاد مسمومیت در فرایند تولید این تجهیزات شوند و نیز سنگینی تجهیزات در محیط کاری بر فعالیت افراد اثرات نامطلوبی برجا می گذارد.

دانش آموزان دبیرستان دخترانه انرژی اتمی در این پروژه سعی کرده اند تا با استفاده از فناوری نانو، پوشش هایی طراحی کنند که کارایی بالایی داشته و استفاده از آن ها برای افراد راحت تر باشد. به همین دلیل از بستر نانو ذرات عاملدار شده عناصر سرب و بیسموت در پوشش های مورد نظر استفاده شده است. 

بستر مورد نظر از خانواده MOF ها بوده و بر پایه فلز آهن و کروم همراه با لینکرهای آلی تعریف می شوند. با تهیه نانو کامپوزیتی از ساختار MOF مورد نظر با فلزات موثر بر دفع پرتو همچون سرب و بیسموت و با افزایش سطح موثر مواد، موجب کاهش مصرف فلزات و در نتیجه کاهش وزن محصول خواهد شد و نحوه استفاده از پوشش ها نیز راحت تر خواهد بود. بیشترین مورد استفاده این محصول در مراکز درمانی خواهد بود. 

رونمایی از دو کتاب در بخش بیونیک

در این آیین همچنین از دو کتاب در بخش بیونیک رونمایی شد. این کتاب ها توسط 5 نفر از دانش آموزان دبیرستان دوره دوم دخترانه انرژی اتمی تهران و با راهنمایی دبیران مجرب این دبیرستان به رشته تحریر درآمده است.   

تقدیر از 14 دانش آموز افتخار آفرین 

همچنین در این مراسم 14 نفر از دانش آموزان  افتخار آفرین در رشته های مختلف در مسابقات رباتیک ایران، پنجمین دوره جشنواره پژوهشی فرهیختگان و نیز مدال آور المپیاد علمی و پژوهشی نانو فناوری در دوره دوم دخترانه انرژی اتمی تهران و دانش آموزان برگزیده دوره اول این دبیرستان در پنجمین دوره جشنواره پژوهشی فرهیختگان بخش رباتیک و بخش ماشین های شیمیایی تقدیر شد.

نمایش دست سازه های دانش آموزان در بخش های «نانو فناوری» و «رباتیک و الکترونیک»

امضای تفاهم نامه میان موسسه آموزشی و فرهنگی صنعت هسته ای و ستاد فناوری نانو، بازدید از موزه افتخارات پژوهشی این دبیرستان و بازدید از بخش دست سازه ها و پروژه های دانش آموزی از سایر برنامه های جانبی این مراسم بود. 

در بخش دست سازه ها، محصولاتی در دو بخش «نانو فناوری» و «رباتیک و الکترونیک» نظیر تهیه زخم پوش بهینه شده با فناوری نانو، ساخت پوکه قرص بهینه شده با فناوری نانو، ساخت و تولید کاغذ چسبی سنگی آنتی باکتریال و ضد حریق برای clean room ها، گیمبال، ربات مسیریاب و ماشین های شیمیایی در معرض دید بازدیدکنندگان قرار گرفت.

انتهای پیام

همرسانی کنید:

طراحی و پیاده سازی توسط: بیدسان