درگذشت اصغر رستگار، بستری شدن احمدرضا احمدی، گپ وگفت دولت آبادی و تاجیک ها در تهران، چگونگی ثبت آثار مولانا در یونسکو، اظهارات رضا کیانیان درباره هویت کشور، یک روایت آماری از تماشاگران تئاتر، شرم ...

به گزارش ایسنا، روز شنبه ۳۰ اردیبهشت، اصغر رستگار، مترجم، در ۷۴ سالگی از دنیا رفت. «در انتظار گودو»، «از عَدَن تا تبعید» تاریخِ حماسیِ قومِ «عهدِ عتیق»، نوشته دیوید رال، «عیسا» نوشته شارل گِن یُبِر (محققِ بزرگِ فرانسوی)، پنج نمایشنامه از هنریک ایبسن، «گزارشگرِ رازهایِ نهفت»،  «امپراتور و جلیلی» از آثار به جامانده از این مترجم است.

احمدرضا احمدی هم دوباره در بیمارستان بستری شده است. این شاعر و نویسنده از دوشنبه، ۲۵ اردیبهشت ماه، به دلیل شرایط نامناسب جسمی و نارسایی ریه دوباره در بیمارستان بستری شده و در حال حاضر نیز زیر نظر پزشکان در بیمارستان به سر می برد.

گپ وگفت دولت آبادی و تاجیک ها در تهران

محمود دولت آبادی هم در جریان نمایشگاه کتاب باجیک ها دیدار کرد و در گپ وگفت با آن ها بیان کرد که «این جا هنوز کشور حافظ و فردوسی است. این جا قبول عام شدن بسیار دشوار است. دشوار است که شما با خوانندگانت رابطه برقرار کنی و صبوری به خرج بدهی.»

تازه هایی در حاشیه نمایشگاه کتاب

همچنین سخنگوی نمایشگاه کتاب با ارائه آماری درباره تخلف ها و میزان فروش سی و چهارمین نمایشگاه کتاب تهران گفت، نمایشگاه مجازی کتاب تمدید نخواهد شد.

مدیر عامل بنیاد سینمایی فارابی در حاشیه بازدید از سی و چهارمین نمایشگاه بین المللی کتاب تهران از تفاهم نامه معاونت فرهنگی وزارت ارشاد و بنیاد سینمایی فارابی برای راه اندازی میز مشترک اقتباس خبر داد.

ایتالیایی ها کمتر کتاب می خوانند

در ادامه تازه های ادبی، آمارهای رسمی ایتالیا نشان می دهد که در سال ۲۰۲۲ کتابخوانی در این کشور به کمترین حد در بیش از دو دهه اخیر رسیده است.

آثار مولانا چگونه در یونسکو ثبت شد؟

در حالی که روز جمعه سفیر جمهوری اسلامی ایران در یونسکو از ثبت سه اثر، از جمله مجموعه آثار مولانا به نام ایران در فهرست حافظه جهانی یونسکو خبر داد، مدیر موسسه پژوهشی میراث مکتوب از روند ثبت آثار مولانا در «فهرست حافظه جهانی» یونسکو توضیح داد. 

با مصادره مفاخر ایران چه چیزی در انتظارمان است؟

در ادامه نام گذاری های هفته میراث فرهنگی، که از ۲۸ اردیبهشت ماه آغاز شده است، روز سی ام اردیبهشت ماه از سوی وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی، عنوان «ثبت آثار و مفاخر؛ عملکرد ملی، راهبرد جهانی» را گرفته است، این پرسش پیش می آید که عملکرد ملی برای حفظ و صیانت از مفاخر و مشاهیر ایرانی در این سال ها چه بوده و با مصادره مفاخر چه چیزی در انتظار کشور است؟ از این رو، ایسنا با فرهاد نظری ـ عضو کمیته میراث ناملموس آیسسکو و مدیرکل پیشین دفتر ثبت آثار تاریخی در وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی ـ گفت وگو کرد.

اظهارات رضا کیانیان درباره هویت یک کشور 

همچنین  همزمان با هفته جهانی موزه ها و میراث فرهنگی نشست تخصصی با عنوان موزه ها و پایداری اجتماعی باحضور مجید اسماعیلی مدیرعامل موزه سینما، سید احمد محیط طباطبایی رئیس شورای بین المللی موزه ها، رسول صدرعاملی ، حبیب احمدزاده، رضا کیانیان و محمدرضا تقی پور مدیر موزه صلح در محل موزه سینمای ایران برگزار شد. رضا کیانیان در این مراسم گفت که« هر کشوری که سینما ندارد، هویت ندارد » و مدیر موزه صلح نیز در این نشست خاطره ای از عباس کیارستمی مطرح کرد.

«ناتو» بازیگر خراب کُن نیست

از سویی مهدی صفی یاری، تهیه کننده و کارگردان «ناتو» در گفت و گویی با ایسنا شرکت کرد و درباره کلیت فضای این رئالیتی شو، دلیل انتخاب محمدرضا علیمردانی به عنوان گرداننده، علت انتخاب نام برنامه و دستمزدهای هنگفت برخی بازیگران برای حضور در رئالیتی شوها توضیحاتی را ارائه کرد.

یک روایت آماری از تماشاگران تئاتر

در ادامه، آمار فروش و تعداد تماشاگران نمایش هایی که فروردین و اردیبهشت ماه ۱۴۰۲ در سالن های مجموعه ی تماشاخانه ی ایران شهر به روی صحنه رفتند اعلام شد و آمار هفتگی فروش و تماشاگران نمایش های به صحنه رفته در تالارهای مختلف مجموعه تئاتر شهر، تماشاخانه سنگلج و تالار هنر تا پایان روز جمعه بیست و نهم اردیبهشت ماه به تفکیک اجراها مشخص شد.

«هفت خان اسفندیار» و «بی صورت فلکی» از خرداد اجرا می شوند

همچنین گفته شد که «هفت خان اسفندیار» به تهیه کنندگی و کارگردانی حسین پارسایی این اثر نمایشی از روز اول تا روز دوازدهم خردادماه ساعت ۱۹:۳۰ در تالار وحدت اجرا خواهد شد و «بی صورت فلکی» نیز عنوان یکی از تازه ترین آثار نمایشی تئاترشهر است که از خرداد ماه سال ۱۴۰۲ به کارگردانی مریم باقری در تالار چهارسو مجموعه روی صحنه می رود.

رضا حداد؛ از مرگ تا مراسم تشییع

رضا حداد ـ کارگردان تئاترـ روز جمعه ۲۹ اردیبهشت ماه سکته قلبی کرد و از دنیا رفت. مراسم تشییع و بدرقه پیکر این هنرمند، روز یکشنبه ۳۱ اردیبهشت ماه ساعت ۱۰ از مقابل خانه هنرمندان ایران برپا خواهد شد.

در پی این اتفاق کارگردانان سه اثر نمایشی به صحنه رفته در تالارهای اصلی، چهارسو و سایه مجموعه تئاترشهر شامگاه جمعه بیست و نهم اردیبهشت ماه اجراهای پایانی خود را به رضا حداد تقدیم کردند.

شرم می کنم بگویم هنرپیشه ام

جمشید هاشم پور هم که در آخرین روز از اجرای عمومی نمایش «لانگ شات» حاضر شده بود، پس از تماشای این نمایش گفت: با تماشای نمایش «لانگ شات» محمدرضا مالکی احساس کردم هیچ چیزی از بازیگری و سینما بلد نیستم، اصلا شرم می کنم بگویم هنرپیشه ام. انگار باید از صفر شروع کنم.

افزون بر این ها، محمد مهدی عسگرپور به مدت دو سال دیگر به عنوان نایب رئیس در حوزه آسیا و عضو کمیته اجرایی این فدراسیون انتخاب شد.

عباس کیارستمی ۲۶ سال قبل چه نمره ای گرفت؟

همچنین نشریه اسکرین فهرست فیلم هایی که در ۳۸ سال گذشته بیشترین نمرات را در جدول منتقدان کن کسب کرده اند منتشر کرد  که این فهرست نشان می دهد که فیلم «طعم گیلاس» عباس کیارستمی در سال ۱۹۹۷ (۲۶ سال قبل) بالاترین نمره را به خود اختصاص داده بود.

شان پن در کن؛ از اعتصاب تا هوش مصنوعی

این در حالی بود که «شان پن» در حاشیه جشنواره کن ضمن اعلام همبستگی با اعتصاب انجمن نویسندگان آمریکا، مخالفت با هوش مصنوعی را نوعی حقارت بشری دانست.

و  در حالی که یک سوم از فیلم های بخش مسابقه اصلی جشنواره کن به نمایش گذاشته شده اند، تاکنون فیلم «درباره علف های خشک» ساخته «نوری بیلگه جیلان» بالاترین نمره را کسب کرده است.

حراج «ملی» چطور به «ایرانیان» تغییر کرد؟

نخستین دوره حراج ملی مهرماه سال ۱۳۹۵ برگزار شد؛ این حراج هفت دوره ادامه داشت و تیرماه ۱۴۰۱ آخرین دوره برگزاری آن بود که حواشی بسیاری را به دنبال داشت. در پی اتفاقات دوره آخر، چندی پیش مدیرکل هنرهای تجسمی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی از تغییر حراج «ملی» به حراج «ایرانیان» خبر داد و حالا توضیحاتی در این باره ارائه کرده است. او می گوید مشکلاتی که این حراج داشت به طور کامل برطرف خواهد شد.

ترمیم نقاشی های مسجد خرمشهر و ساخت سردیس جهان آرا

نشست خبری پویش «خانه ام خرمشهر» به منظور گرامیداشت حماسۀ «سوم خرداد» و یادمانی از حادثۀ سال گذشتۀ «برج متروپل» روز شنبه در حوزه هنری برگزار شد و به برخی از جزئیات آن، مانند برگزاری نمایشگاهی از مجموعه آثار و تولیدات هنرمندان از دهه ۶۰ با موضوع «آزادسازی خرمشهر»، ترمیم نقاشی های ناصر پلنگی (نقاش دفاع مقدس)، رونمایی از سردیس شهدای خرمشهر، ارائۀ جایزه هنری شهید بهروز مرادی برای نخستین بار، اکران خصوصی فیلم «دستۀ دختران» و چندین برنامۀ دیگر در تهران، خرمشهر و آبادان اشاره شد.

نمایش یادمان های امیرکبیر در کاخ گلستان

در ادامه، مدیر مجموعه میراث جهانی کاخ گلستان از افتتاح تالار و برپایی همایش یادمان «اتابک اعظم میرزا محمدتقی خان امیرکبیر نظام فراهانی» در این مجموعه جهانی خبر داد.

در نهایت این که  حراجی ساتبیز با گردهمایی نقاشی های ارزشمند دنیای هنر درحالی به پایان رسید که هنرمندان نامداری همچون «گوستاو کلیمت» و «رنه ماگریت» بار دیگر ثابت کردند که همچنان بین مجموعه داران ثروتمند محبوبیت دارند.

پیشنهادهایی برای خواندن:

آخرین جمعه نمایشگاه کتاب

سفیر عجیب در ایران چه می کند؟

اعتراف برنده نوبل به استفاده از هوش مصنوعی

معرفی میراث فرهنگی به کودکان با ساخت کارتون

دستور پوتین برای برگرداندن مشهورترین اثر هنری روسیه به کلیسا

در پشت صحنه «رهایم کن» چه می گذرد؟ + عکس

انتهای پیام 

همرسانی کنید:

طراحی و پیاده سازی توسط: بیدسان