معاون امور بین الملل، حقوقی و مجلس سازمان انرژی اتمی ایران گفت: صنعت هسته ای همچون محرکه ای پیشران در صنایع مختلف عمل کرده و مختص به یک شاخه نیست.

به گزارش ایسنا، بهروز کمالوندی، معاون امور بین الملل، حقوقی و مجلس سازمان انرژی اتمی ایران در گردهمایی روسای نمایندگی های جمهوری اسلامی ایران در خارج از کشورکه با حضور وزیر امورخارجه و جمعی از معاونان و کارکنان این وزارتخانه شد؛ با اشاره به این موضوع که توانمندی هسته ای جمهوری اسلامی ایران هم اکنون در جایی قرار گرفته که دشمنان ایران هم می دانند که حذف این توانایی ها دیگر ممکن نیست، گفت: با توجه به بومی شدن و ریشه دواندن توانمندی های هسته ای در ایران، هرگونه تهدید علیه صنعت هسته ای کشورمان کاملا بی مفهوم است.

وی با بیان اینکه به طور قطع یکی از شاخصه های قدرت برای یک کشور، فناوری به ویژه فن آوری هسته ای است، گفت: صنعت هسته ای همچون محرکه ای پیشران در صنایع مختلف عمل کرده و مختص به یک شاخه خاص نیست.
معاون سازمان انرژی اتمی تاکید کرد: باید با قدرت هرچه بیشتر روی این موضوع تمرکز داشته باشیم و با انعکاس درست نشان دهیم که صنعت هسته ای تنها به بخش غنی سازی خلاصه نشده و دارای بخش های دیگری است که ارزش افزوده اقتصادی بالایی دارند. در این مسیر مزیت نسبی اقتصادی در حوزه انرژی شامل دو عامل مهم منابع زیرساختی و نیروی انسانی می شود که خوشبختانه در این زمینه کشورمان وضعیت خوبی دارد.
وی گفت: به طور کلی رشد صنعت در کشور ما به حدی است که در حال حاضر می تواند ساخت راکتورهای متوسط را در برنامه خود قرار دهد. این موضوع در چشم انداز سازمان وجود داشته و به حتم بومی سازی ساخت نیروگاه در این برنامه قرار دارد که خود کار بزرگی است. شاید هنوز در سطح داخلی و بین المللی این باور وجود نداشته باشد اما خوشبختانه با نگاه صنعت محوری که مهندس اسلامی (رییس سازمان انرژی اتمی) دنبال می کند و نیز با شناختی که از ابعاد مختلف صنعت کشور دارد، این موضوع به صورت جدی دنبال می شود و شاهد نتایج خوبی در کار با صنایع کشورمان برای پیشبرد این اهداف بوده ایم.
معاون سازمان انرژی اتمی ایران ادامه داد: در زمینه رادیوداروها ما نیاز یک میلیون بیمار را در کشور تامین می کنیم. پیش از این اعلام کرده بودند که دارو تحریم نیست اما واقعیت چیز دیگری بود. نمونه این اتفاق تحریم کردن شرکت پارس ایزوتوپ است که علیرغم اینکه فعالیت های آن صرفا متمرکز بر تامین رادیوداروهاست، آمریکا همچنان این شرکت را در لیست تحریم قرار داده است. ارتباط این شرکت با سازمان انرژی اتمی ایران بهانه ای بیش نیست.

کمالوندی افزود: هر موسسه خصوصی نیز برای تولید رادیودارو سه راه پیش رو دارد که در این مسیر ۷۰ درصد محصولات باید از طریق راکتور تولید شود؛ در نتیجه به طور طبیعی باید سراغ سازمان انرژی اتمی ایران برود، اما آن ها با هر بهانه ای می خواهند به مردم فشار بیاورند.
معاون امور بین الملل، حقوقی و مجلس سازمان انرژی اتمی ایران در پایان گفت: بدون شک در فضای سیاسی داشتن روایت مناسب از فعالیت های صلح آمیز هسته ای ایران به حل این موضوعات بسیار کمک خواهد کرد؛ به طوری که آن ها توانسته اند موضوعاتی که اصلا مهم و پیچیده نبوده را با اهداف سیاسی و آن را در رسانه ها به صورت یک موضوع بزرگ جلوه دهند.
انتهای پیام

همرسانی کنید:

طراحی و پیاده سازی توسط: بیدسان