بخش کشاورزی ظرفیت های بالقوه ای در تحقق گام دوم انقلاب اسلامی دارد و در عین حال نیز با چالش های عدیده ای مواجه است؛ نظام بازاریابی ناکارآمد، عدم به کارگیری فارغ التحصیلان دانشگاهی، نبود ارتباط و ...

به گزارش خبرگزاری فارس از رشت، دکتر پیمان فلسفی عضو هیئت علمی، موسسه آموزش و ترویج کشاورزی طی یادداشتی نوشت: جمهوری اسلامی ایران از سال های آغازین پس از انقلاب اسلامی علی رغم برخی مشکلات و کاستی ها توانسته است اولاً حرف نو و جدیدی را مبتنی بر اسلام ناب محمدی (ص) به عرصه ی جهانی عرضه کند و حکومتی را بر پایه ی آن اداره نماید. ثانیاً توانسته است به پشتوانه ی «رهبری دینی» و «مردم انقلابی» در مقابل همه ی مشکلات ایستادگی کند و توطئه ها را خنثی نماید. ثالثاً در عرصه های مختلف علمی و زیربنایی پیشرفت هایی جدی داشته باشد.

بدیهی است که چنین نظامی موجودیت اندیشه های پوشالی غرب و نظام های سیاسی بنا شده بر آن ها را با تهدید مواجه کرده است، به ویژه که نظام های مذکور هنوز نتوانسته اند پاسخی جامع به همه ی نیازهای انسانی بدهند. در این برهه حساس تاریخی نیز که فراعنه زمانه علیه نظام جمهوری اسلامی ایران متحد شده و با ابزارهای ظالمانه تحریم های اقتصادی در مقابل پیشرفت های مادی و معنوی ملت ایران ایستاده اند، رهبر معظم انقلاب با تسلط کامل بر تحرکات دشمنان، همچون همیشه مسیر مقابله و پیشرفت و پیروزی را برای ملت و دولتمردان نظام در فرهنگ «اقتصاد مقاومتی» ترسیم کرده اند.

در واقع ایشان خودسازی و خودکفایی اقتصادی کشور را اصلی ترین راه مقابله با تهدیدات اقتصادی دشمنان می دانند. با توجه به غیرقابل پیش بینی بودن برخی گزینه های تحریمی، شناسایی نقاط ضعف درونی، اصلاح و مقاوم-سازی آن بهترین راه مقابله با تهدیدات غافل گیرانه خواهد بود.

اقتصاد مقاومتی به عنوان تنها گزینه مقابله با تحریم های ظالمانه استکبار، تنها بعنوان یک ابزار مادی برای مقابله با تهاجمات مادی نیست بلکه این راهبرد برگرفته از روح اسلام بوده که مسائل مادی و اقتصادی را در کنار امر جهاد و معنویات ادغام کرده است. این راهبرد مولفه های ویژه ای را می طلبد که توسط بسیاری از کارشناسان اقتصادی، سیاسی و غیره مورد بحث و بررسی قرار گرفته است.

شاید مهمترین مولفه اقتصاد مقاومتی مردمی بودن آن باشد، چرا که با اتکاء به مردم، ظرفیت های موجود آزاد شده و باز با اتکاء بر خود مردم این ظرفیت ها ساماندهی و شکوفا می شوند. در بحث اقتصاد مقاومتی باید تمامی ظرفیت های موجود مطالعه و شناسایی شده و در راستای حل مشکلات و نقاط ضعف سازماندهی گردند. 

اساس شکل گیری جوامع بشری بر پایه فعالیتهای کشاورزی بوده است و تامین امنیت غذایی همواره از مهمترین چالشهای بشر به شمار میرود، بطوری که با افزایش کمی و کیفی سطح کشاورزی در عرصه جهانی، هنوز بیش از یک میلیارد نفر از جمعیت جهان از ناامنی غذایی رنج می برند.که البته بخشی عظیمی از این نا امنی ها به سیاست ها و اصول غیر اخلاقی برخی از کشورها مانند آمریکا برمیگردد، چراکه بر اساس اعتقاد بسیاری از صاحب نظران و کارشناسان بین المللی، غذای تولیدی در سطح جهانی برای تامین امنیت غذایی تمامی جمعیت جهان کفایت می کند، به عبارت دیگر بخش عظیمی از سوء تغذیه موجود در سطح دنیا بعلت بی عدالتی وعدم مدیریت صحیح می باشد. 

مطابق نظر کارشناسان بین المللی، قرن ۲۱ام نیز با چالشهای اساسی مواجه خواهد بود، با توجه به افزایش جمعیت جهان و از طرف دیگر استفاده سوء و کنترل نشده از منابع طبیعی موجود و از بین رفتن بخشی از این منابع پایه، و همچنین تغییرات اقلیمی و آب و هوایی و خشکسالی های ناشی از آن، نگرانی های مربوط به امنیت غذایی در اوج خود قرار دارد، حتی کشورهای دارای منابع پایه سرشار نیز از این نگرانی ها مبرا نیستند. 

برای گام دوم انقلاب اسلامی ۲ راهبرد اساسی امنیت غذایی پایدار و تأمین معیشت پایدار برای جامعه روستایی و عشایر و کشاورزان پیگیری می شود. بنابراین از جمله راهکارها می توان به موارد زیر اشاره کرد: 
• یکپارچه سازی سیاست گذاری توسعه روستایی و کشاورزی: تشکیل «سازمان عمران و توسعه روستایی و عشایری» ذیل وزارت جهاد کشاورزی
• مدیریت دانش بنیان کشاورزی: ارائه خدمات مشاوره ای با کیفیت از سوی جهاد کشاورزی، اصلاح ساختار بنیادی نظام آموزشی کشور و یکپارچه سازی ترویج کشاورزی با تحقیقات و آموزش
• بهبود نظام بازاریابی محصولات کشاورزی: ایجاد تشکل های صادراتی، یکپارچه سازی سامانه های هوشمند، جهت دهی به سمت سوددهی تولید با هدف تداوم و توسعه تولید
• کارآمد نمودن حمایت ها در راستای توسعه کشاورزی عدالت محور: تدوین سازوکار قانونی مناسب برای نظام تأمین اجتماعی کشاورزان، روستائیان و عشایر، توزیع عادلانه خدمات بهداشتی-درمانی، زیرساخت ها و شبکه IT
• تدوین الگوهای کشت بهینه و بسترسازی اجرای آن در راستای خودکفایی و تأمین امنیت غذایی: تهیه پهنه بندی الگوی کشت کشور متناسب با ظرفیت های تولیدی مناطق و ضرورت تأمین امنیت غذایی، پیش بینی اعتبارات لازم از سوی دولت در راستای اجرای سیاست های الگوی کشت. 

نگاهی به وضعیت کنونی کشاورزی در عرصه جهانی و در کشور به وضوح گویای این مسئله است که قابلیت دوام سیستم های فعلی تولید محصولات کشاورزی، به طور چشمگیری مورد چالش قرار گرفته است. بدین سان، توجه به توسعه و پیشرفت پایدار کشاورزی به عنوان یکی از مهم ترین ضرورت های زندگی امروز بشر مطرح است.

در کشور ما نیز با پیروزی انقلاب اسلامی ایران، بخش کشاورزی نیز تغییر و تحولات شگرفی را تجربه کرد. دستاوردهای موفق و ناموفقی در این بخش به وجود آمده که در برخی شاخص ها به ویژه تولید و افزایش ضریب امنیت عذایی تا حد زیادی موفق عمل کرده است.

بر این اساس بخش کشاورزی ظرفیت های بالقوه ای در تحقق گام دوم انقلاب اسلامی دارد و در عین حال نیز با چالش های عدیده ای مواجه است؛ نظام بازاریابی ناکارآمد، عدم به کارگیری فارغ التحصیلان دانشگاهی، نبود ارتباط و تعامل هم افزا بین مراکز تحقیقاتی و بخش کشاورزی از این جمله است. در پایان راهکارهایی پیشنهاد شد که یکپارچه سازی سیاست گذاری توسعه روستایی و کشاورزی، مدیریت دانش-بنیان کشاورزی، بهبود نظام بازاریابی از جمله آن ها است. 

پایان پیام/۸۴۰۰۸

همرسانی کنید:

طراحی و پیاده سازی توسط: بیدسان