آب و جاروی رشت برای ساعت 8

۱۴۰۲/۰۳/۱۰ ۰۴:۲۱ چاپ کد خبر: 184113
خدا دارد شهری را که قریب یک هفته زیر آفتاب سوزان گرمازده شده، آب و جارو می کند برای استقبال از مهمانان رضا جانش! می خواهد هوا مطبوع و لطیف باشد و از این گرم و شرجی بودن رهایی بخشد.

خبرگزاری فارس ـ رشت ـ فاطمه احمدی: قریب به سه ساعتی مانده هنوز. آسمان چند روزی است که نورش را ارزانی زمین کرده است. اولین حضور خدام زیر سایه خورشید، در جوار بارگاه خواهر نورِ ایران در رشت رقم خورده بود. آن روز خورشید خانم هم از شدت خوشحالی نورانی تر شده بود. آسمان صاف ِصاف و هوا به شدت گرم و سوزان بود و نور خورشید خانم بر چهره خدام می تابید و پرچم شاهِ خراسان را دیدنی تر کرده بود.

اما امروز، هنوز که حوالی ساعت پنج عصر است و از صبح آفتاب سوزان امانمان را بریده، قرار است در ساعت هشت، با هشتمین امام شیعیان بیعت کنیم، آن هم در قلب شهر، میدان شهدای ذهاب.

پرده اول/ آب و جارو برای مهمان

انتظار ساعت هشت را می کشیدم که صدای آسمان درآمد، گریه می کرد یا فریاد می زد نمی دانم، فقط می دانم دلش پُر بود و یکهو ترکید! 

از تعجب با خودم حرف می زدم: «اصلا قرار نبود باران بگیرد!» جوابم را هم می دادم: «رشت است دیگر شهر باران»

- «نه! رشت نیست، خداست!»

خدا شهری را که قریب یک هفته زیر آفتاب سوزان گرمازده شده،  برای استقبال از مهمانان رضا جانش! آب و جارو می کند؛ می خواهد هوا مطبوع و لطیف باشد و از این گرم و شرجی بودن رهایی بخشد. آخ! که باران بهاری رشت چه صفایی به کوچه و خیابان ها داده است، خوش به حال شما آقای امام رضا که پارتی خدامتان هم پیش خدای زمین و آسمان کلفت است.

به یکباره آفتاب محو شده بود و آسمان کدر، خورشید خانم رفته بود پشت ابرها، ابرهای باران زا جایش را گرفته بودند، رگبار به حدی بالا گرفت که باورش سخت بود تا همین نیم ساعت پیش چه آفتابی به حلب خانه های شیروانی رشت می زد، عجب مهمان نوازی کرده است آسمانِ شهرما!

 

برای دقایقی اشک آسمان از شدت ذوقِ حضور نشانه های رضا(ع) می بارید و زمین را خیسِ خیس کرده بود، بعد از بند آمدن باران آسمان، آبی تر شده بود، ابرهای پفکی اش سفیدتر و سرحال تر به نظر می رسیدند، دیگر از آن گرمای سوزان قبل از بارش باران خبری نبود. هوا تازه و زنده تر شده بود. انگار انتظار یک مهمان رودربایستی دار را می کشید آسمانِ خدا ...

پرده دوم/ حوالی قرارِ عاشقی

عقربه های ساعت داشت به قرار عاشقی نزدیک تر می شد و حالا غروبی دل انگیز بر آسمان شهرِ دیارِ میرزا یونس استادسرایی یا همان میرزا کوچک خودمان که از پیروان واقعی حضرتش بود، پرده گسترانده بود.

هوای شهر یک جور عجیبی بود، مغازه دار ها و کسبه کارشان را تعطیل کرده بودند، مسیرهای منتهی به قرار عاشقی خلوت شده، و ترافیک شدیدی در حوالی میدان شهدای ذهاب حاکم بود، انگار قلب شهر داشت آنجا می زد.

 

 

خیلی ها که در مسیر پیاده راه بودند و خبر نداشتند که قرار است میزبان خادمین رضوی باشند، یکجا ایستاده بودند و از این توفیق اشکشان جاری شده بود. گروهی دیگر هم دسته دسته به محل قرار نزدیک می شدند، پیر، جوان، زن، مرد همه و همه ی مشتاقان حریم رضوی گرد میدان شهدای ذهاب حلقه زده بودند و انتظار زیارتی از راه دود می کشیدند.

پرده سوم/ از زیارت تا بازی

گروهی از افراد محب آقا لباس خادمی پوشیده بودند و کلبه ای ساخته بودند شبیه بقعه و درونش پر از تصاویر حرم مطهر بود. دقیقتر که شدم خادمی را دیدم که نوید زیارت مجازی می دهد و غرفه اش مورد استقبال تمامی رهگذران قرار گرفته بود و به قولی مشتری های زیادی داشت این خلوتگاه زیبای چوبی.

 

در کنار غرفه زیارت مجازی عده ای از خانوم های خادم که قطعاََ صبر و حوصله زیادی داشتند صفحه منچی بزرگ روی زمین انداخته بودند و با بچه ها بازی می کردند و با برخی هم نقاشی می کشیدند. همه امشب جور دیگری شاد بودند، حضرت فکر همه جایش را کرده بود برای مهمانان تولدش سنگ تمام گذاشته بود، بجای اینکه از مهمان هدیه بگیرد برای تک تک مهمانانش هدیه و برنامه داشت.

 

کم کم تمامی ورودی های جایگاه پر شده بود، دوبار دورتادور محل جشن را گشتم تا بالاخره خودم را رساندم میان جمعیت. نور تلفن های همراه روشن بود و مردم با دل و جانشان کف می زدند و دست های دعا را بالا برده بودند، اشک شوق و حاجت با ذوق زیارت و ولادت پیوندی عجیب خورده بود.

پرده چهارم/ حاجت روا شده ها

زنی نوزادش را در آغوش کشیده بود و با دو دستش بالا گرفته بود. با اینکه جشن ولادت بود اما مثل ابر بهار اشک می ریخت، شاید ضامن آهو ضامن مادر شدنش شده بود، شاید این فرزند هدیه امام رئوف بود. کسی چه می داند ...

 

کمی آن طرف تر شمایل دختری را دیدم. لاک صورتی ناخن های کاشته اش توجهم را جلب کرد، موهای مجعد مشکی اش که چهره دختران قجری رشتی را یادآور می شد چشمم را قفل کرد، جست و خیز می کرد ولی، یا رضا می گفت ولی، دستش را که به توصیه مولودی خوان بالا آورد، اندکی از دستش از زیر مانتوی گلدار سرمه ای رنگش پیدا بود، یا رضا می گفت ولی، همچنان شور و عشق حضرت رضا در دل داشت.

چقدر رشت یک رنگ شده بود امشب، و چه کسی جز از این خاندان عصمت می توانست ما را این گونه کنار هم جمع کند؟

*دوستی شما شناسنامه ماست

حاج امیر عارف یکی از خدام رضوی و از مهمانان امشب رشتی ها بود، شروع به سلام و صلوات به حضرت که کرد، دیگر در پیاده راه صدایی جز "یاعلی موسی الرضا" شنیده نمی شد، دست ها پوشیده یا نیمه پوشیده به سمت آسمان بود. غلو نکنم ۱۰ هزار نفری نشسته بودند و چند صد نفری گرداگرد جمعیت ایستاده بودند به حرمت سفیران رضا(ع). چه کسی می توانست این ساعت از شب این جمعیت را با این همه تفاوت گرد هم جمع کند و یک صدا سلام بدهند به خاندان نبودت بجز فرزند فاطمه(س)؟ چه سِری در شماست که این گونه در قلب و نهاد ایرانی ها حَک شده اید و دوستی شما شده شناسنامه ما؟

 

خانم های خادم پرچم های منقش به نام مبارک امام رضا(ع) را که صورتی رنگ و به ذائقه دخترها بود دست به دست به دخترهای کوچک می دادند البته پسر بچه ها هم از این دخترانگی بی نصیب نمانده بودند و بدو بدو پرچم ها را از دست خدام می قاپیدند، حضرت می خواست حاجت همه را امشب روا کند.

 

از طرفی آسمان شب نورافشانی شده بود و صدای مولودی با صدای شادی مردم یکی شده و بچه ها بالا و پایین می پریدند، هرچند در مواردی بالا پایین رفتن هایشان به حرکات موزون هم شباهت پیدا کرده بود اما گویا عمق شادی شان را می خواستند نشان دهند، امام هم که رئوف است از این چندتا حرکت می گذرد حتماً.

پرده پنجم/ قدمگاه سردار

رشت ما به بارانش معروف است، اینجا میدان شهدای ذهاب قدم گاه شهدای دفاع مقدس است اما قدمگاه سردار دلها نیز هست، آخرین بار در کنگره هشت هزار شهید گیلان بود که حاج قاسم مهمان ما شده بود، دقیقا در همین نقطه و چه خوشبختیم که صدای حاجی اینجا ماندگار شد و زمین ما هم به خاطر سپرد آن نفس مسیحایی را.

 

امشب همه جا عطر خوش باران الهی گرفته بود. شوخی که نیست تولد خورشید آسمان ایران است، به قول شاعر خوش ذوق شهرمان: «زائری بارانی ام، آقـا بـه دادم مـی رسی؟ / بی پناهم، خسته ام، تنها؛ به دادم می رسی؟/گـرچـه آهـو نیـستـم؛ اما پُر از دلتنگی ام/ضامن چشمان آهوهـا، بـه دادم می رسی؟»

خانواده ها از دم دمای غروب تا قریب به ساعت ۲۳ نشسته و ایستاده منتظر مهمان بودند، سلام می دادند به رضا، قرار بود حضرت جواب سلامشان را با سفیرانی که فرستاده بود به جمع مردم رشت علیک بگوید. کم کم صدای دست و جیغ و هورا جایش را به صلوات خاصه داد.

 

نور تلفن های همراه فضا را نورانی کرده بود و انتظار می کشید، مردم برخواسته بودند و چشم به راه سفیران نور هشتم بودند، مسن ترها که خسته شده بودند دستشان را پایین می آوردند اما بچه ها کمک می کردند و دستشان را تکان می دادند چه ذوق معصومانه زیبایی ... صلوات خاصه که پخش می شد و خدام رضوی که نزدیک تر می آمدند دست ها بالا و بالاتر می رفت، چشم ها تَر شده بود و حوائج روی زبان ها می آمد، خدام با پرچم متبرک به حرم طلایی آقای رئوف از میان مردم به سمت جایگاه می رفتند و زن و مرد دست و صورتشان را به تبرک پرچم عطر آگین می کردند.

 

پرده ششم/ زیارت دسته جمعی

الحمدالله چه زیارت دسته جمعی زیبایی شده امشب، گویا صحنی از آستان قدس رضوی در رشت ایجاد شده. چه صفای رضوی دارد میدان شهدای ذهاب رشت. خدام که ایستادند تا با مولودی خوانی صفایی رضوی به جشن ولادت آقای خوبی ها بدهند، کودکان یواشکی از بین جمعیت رد می شدند و خود را به پرچم آقا می رساندند و بوسه ای شیطنت آمیز و دوست داشتنی بر پرچم می زدند و می دویدند سمت پدر مادرهایشان. انگار والدینشان می خواستند از طریق معصومیت این کودکان برات مشهدالرضا بگیرند.

رضا امام من است و منم غلامِ رضا، امیر که غلامش را حتی اگر رو سیاه باشد بی نصیب نمی گذارد. این از رسم ائمه به دور است که رضا (ع) هم این معرفت را از حسین ابن علی(ع) به ارث برده است. امروز و امشب تمامی این غلامان دست به دامن هشتمین امام گره زده و آرزوی عاقبت به خیری دارند.

پایان پیام/۸۴۰۰۷

همرسانی کنید:

طراحی و پیاده سازی توسط: بیدسان