مدیرکل دفتر پسماند سازمان حفاظت محیط زیست با بیان اینکه آرادکوه تهران از ۵۰ سال قبل شروع به دریافت پسماند به صورت تلنباری کرده است، گفت: تغییر مکان این سایت به این معناست که مجدداً مکان جدیدی را آلوده ...

مهدی خادم ثامنی در گفت وگو با خبرنگار اجتماعی خبرگزاری تسنیم درباره مشکل شیرابه های سایت های دفن زباله در پایتخت اظهار کرد: میزان تولید پسماند عادی در کشور روزانه 20 میلیون تن تخمین زده می شود که حدود 70 درصد از این پسماندها، تر و 30 درصد خشک هستند البته این میزان در شهرهای مختلف متفاوت است. بحث شیرابه حاصل از این پسماندها بسیار حائز اهمیت است چرا که شیرابه حاوی COD است و این COD حدود 40 هزار PPM باعث آلودگی خاک، آب های زیرزمینی و آب های سطحی است.

وی ادامه داد: لندفیل هایی که به شکل لندفیل مهندسی ساخته می شوند، جمع آوری شیرابه را در سل های خود انجام می دهند  و آن را به سمت تصفیه خانه ها هدایت می کنند. در تصفیه خانه با استفاده از روش های فیزیکی و شیمیایی پارمترهایی مانند BOD، COD و حجم آنیون ها و کاتیون ها کاهش پیدا می کند و به حدود استاندارد سازمان محیط زیست می رسد.

سلاجقه: تکذیب تولید "متان" در آرادکوه مبنای علمی ندارد

مدیرکل دفتر پسماند سازمان حفاظت محیط زیست گفت: برای بررسی دقیق تر مشکل شیرابه نیاز است که عقب تر بیاییم و به سراغ ماده 4 آیین نامه اجرایی قانون مدیریت اجرایی پسماندهای عادی برویم که مسئول جمع آوری این پسماندها را به تفکیک پسماند از مبدأ مکلف کرده است؛ اگر تفکیک در مبدأ انجام شود و پسماند کمتری به سمت مراکز دفن برود، شیرابه کمتری نیز تولید خواهد شد و نتیجتاً مشکل شیرابه تا حدودی حل خواهد شد.

خادم ثامنی با اشاره به لندفیل آرادکوه در تهران متذکر  شد: این سایت از حدود 50 سال قبل شروع به دریافت پسماند به صورت تلنباری کرده است. این لندفیل مهندسی نیست و تولید شیرابه و گاز متان در این سایت به حد بالایی رسیده است. در سال های اخیر شهرداری تهران اقدامات مفیدی از جمله راه اندازی استخرهای جمع آوری شیرابه را انجام داده البته این استخرها نیز باید ژئوممبران داشته باشند تا شیرابه به آب های زیرزمینی انتقال پیدا نکند.

وی افزود: مکان یابی که در گذشته برای سایت آرادکوه انجام شده بود، مکان یابی مناسبی است به طوری که بر روی گسل هایی ساخته شده که باعث می شود شیرابه به آب های زیرزمینی راه پیدا نکند اما در هر صورت باید با استفاده از چاه های گمانه بررسی کنیم که شیرابه به آب های زیرزمینی نرفته باشد همچنین نیاز به تصفیه خانه برای شیرابه ها داریم تا غلظت پارمترها را به استانداردهای تعیین شده توسط سازمان حفاظت محیط زیست برسد.

مدیرکل دفتر پسماند سازمان حفاظت محیط زیست درباره تغییر مکان سایت آرادکوه توضیح داد: تغییر مکان به این معناست که مجدداً مکان جدیدی را آلوده کنیم! لذا بهتر است همان مرکز، ساماندهی و تجهیز شود؛ خوشبختانه پسماندسوزهای آرادکوه را هم داریم و قرار است که پسماندسوز جدیدی هم در این مرکز راه اندازی شود.

انتهای پیام/

همرسانی کنید:

طراحی و پیاده سازی توسط: بیدسان