در حال بارگذاری... لطفا صبر کنید.

استاندار گیلان با انتقاد از جای خالی میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری در قرارگاه جوانی جمعیت گفت: سالانه جشنواره های فرهنگی و بومی زیادی در استان برگزار می شود که لازم است مقوله جمعیت و جوانی آن در آن ...

به گزارش خبرگزاری فارس از رشت، اسدالله عباسی، استاندار گیلان عصر امروز در قرارگاه جوانی جمعیت استان در سالن شهید انصاری استانداری با تأکید بر ضرورت جهاد تبلیغ در حوزه جمعیتی اظهار کرد: دستگاه های فرهنگی باید تولیدات اقناعی و ترویجی خود را در اختیار شهرداری ها و دهیاری ها قرار دهند.

وی با بیان اینکه زنگ چالش جمعیتی در گیلان به صدا درآمده، افزود: باید مردم استان را از بحران جمعیتی ایجاد شده آگاه کرد.

استاندار گیلان به جای خالی میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری در قرارگاه جوانی جمعیت اشاره کرد و گفت: سالانه جشنواره های فرهنگی و بومی زیادی در استان برگزار می شود که لازم است مقوله جمعیت و جوانی آن در آن بازگو شود.

عباسی داشتن فرزند را برای گیلانیان یک افتخار دانست و افزود: این استان در بحران جمعیتی قرار دارد و باید برای همه مسایل و دغدغه های مردم از جمله مادران شاغل برنامه اختصاصی طرحی و به قرارگاه مرکزی اعلام شود.

وی بر ضرورت آموزش فرزندآوری در مراکز آموزشی استان تأکید کرد و افزود: باید آموزش و پرورش و نهادهای متولی ترویج فرزندآوری را از الان برنامه ریزی کنند.

استاندار گیلان بر ضرورت بهره گیری از گروه های مردمی و سمن های مردم پایه، تریبون های نماز جمعه و رسانه ها جهت ترویج و اقناع عمومی حوزه فرزندآوری تاکید کرد.

عباسی با اذعان به اینکه رغبت به ازدواج در روستاها بیش از شهرهاست، گفت: رغبت در ازدواج باید با آموزش مستمر و کار فرهنگی درست و البته با فعالیت گروهای مردمی خودجوش نهادینه و تقویت شود.

وی همچنین بر ضرورت ورود جدی صداوسیما و سازمان تبلیغات اسلامی در حوزه جوانی جمعیت و حمایت از خانواده تاکید کرد و گفت: هنوز فضای تبلیغاتی حوزه جمعیتی در صداوسیما و کل فضای استان غالب نشده و باید همه استان گیلان درگیر موضوع جمعیتی شوند.

استاندار گیلان بر ضرورت جهاد تبلیغ پیرامون جوانی جمعیت و حمایت از خانواده تأکید کرد و افزود: هر ابزاری که در اختیار وجود دارد باید به کار گرفت و در موضوع فرزند بیشتر، زندگی بهتر تلاش کرد.

 

غفلت شهرداران و بخشداران در ترویج و تبلیغ فرزندآوری

محمدتقی آشوبی، رئیس دانشگاه علوم پزشکی گیلان نیز با اشاره به توفیقات برخی از کشورهای توسعه یافته در حفظ و رشد جمعیت، اظهار کرد: برخی از کشورها با طراحی سیاست های مهاجرت به داخل و بعضی از کشورها با درنظر گرفتن بسته های حمایتی و تشویقی به جمعیت مورد انتظار خود رسیده اند.

وی با اشاره به ورود گیلان به چاله جمعیتی، افزود: حمایت کشورهای موفق از مادران آبستن با درنظر گرفتن بسته های مالی و بیمه ای یکی از بهترین اقداماتی است که می تواند در ایران نیز اجرایی شود.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی گیلان با اشاره به طراحی الگوی افزایش جمعیت با حمایت مالی و بیمه از مادران خانه دار صاحب فرزند، گفت: تعیین حقوق و بیمه برای مادران خانه دار به ازای هر فرزند و تناوب پرداخت این بسته حمایتی به تناسب هر فرزند پنج سال از کلیات طرح مطالعاتی دانشگاه علوم پزشکی گیلان برای جوانی جمعیت و حمایت از خانواده است.

آشوبی با بیان اینکه طرح پیشنهادی دانشگاه علوم پزشکی گیلان در دست مطالعه بوده و نیازمند اعتبار برای اجرای آزمایشی است، افزود: با این طرح تا پنج سال آینده میزان متولدین از ۲۰ هزار نفر در سال به ۳۰ هزار نفر افزایش خواهد یافت .

وی بر ضرورت توجه همگانی در مقوله جمعیت تأکید کرد و گفت: در حال حاضر در برخی از شهرهای استان از جمله رودبار و یا آستارا برخی از پزشکان متخصص وجود ندارد که در صورت کاهش جمعیت یقیناً نه تنها در مسئله بهداشت و درمان بلکه در آموزش، امنیت و اشتغال با چالش های جدی و لاجرم با واردات نیروی انسانی متخصص مواجه خواهیم بود.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی گیلان با ابزار گلایه از برخی شهرداران و بخشداران نسبت به غفلت در ترویج فرزندآوری و حمایت از خانواده، خاطرنشان کرد: ما هر هفته در یکی از شهرستان های استان گیلان حاضر می شویم اما متأسفانه هیچ اقدامی در حوزه ترویج و تبلیغ فرزندآوری در سطح شهرها و روستاهای استان دیده نمیشود و یا بسیار کمرنگ و البته نادر است.

پایان پیام/۳۳۸۹


طراحی و پیاده سازی توسط: بیدسان