دو جوان باکتری شناس با حمایت پارک علم و فناوری گیلان در پژوهشی ۱۰ ساله موفق به اختراع و تولید اسپری سوختگی با ویژگی های منحصر به فرد شدند.

به گزارش خبرگزاری فارس از رشت، نرجس محمدی بندری و محمد ابوطالب دارای دکترای میکروبیولوژی از دانشگاه آزاد اسلامی قم، موفق شدند  در پژوهشی ۱۰ ساله اسپری سوختگی با ویژگی های منحصر به فرد را اختراع کنند.

آن ها هدف از این اختراع را کمک به بشریت و کاهش آمار مرگ و میر با سوختگی که ششمین عامل مرگ و میر و سیزدهمین علت شایع معلولیت در ایران است عنوان کردند.

به گفته این دو جوان باکتری شناس، این اسپری «سوپر تانت لاکتوباسیلوس های پروبیوتیکی» زخم های سوختگی تا ۲۰ درصد را خیلی سریع درمان می کند، و در بازه زمانی ۲۰ روزه در بیماران با درجه سوختگی ۲ و ۳ به این نتیجه رسیده اند.

نرجس محمدی بندری از ویژگی های منحصر به فرد این اسپری را که مشابه خارجی ندارد، نداشتن نیاز به پانسمان و شستشو برشمرد و اظهار کرد: این اسپری به صورت پاشیدن روی پوست به سرعت جذب پوست می شود و در درمان عفونت های باکتری های بیماری زا و بیوفیلم باکتریایی مؤثر است و در حال حاضر در فاز کارآزمایی بالینی توسط متخصصان پوست در حال استفاده است.

محمد ابوطالب، دیگر باکتری شناس مخترع نیز با بیان اینکه در این ۱۰ سال روزانه هشت ساعت مشغول تحقیق و پژوهش بودیم، اظهار کرد: بعد از انجام آزمایش حیوانی وارد مرحله کارآزمایی بالینی شدیم و تمام فرایند ها را در آزمایشگاه پارک علم و فن آوری گیلان انجام دادیم.

وی با بیان اینکه به جز این اختراع، ۲ ثبت اختراع دیگر هم داریم، افزود: ژل پروبیوتیکی برای درمان زخم پای بیماران دیابتی و مکمل پروبیوتیکی برای مصرف دام، طیور و آبزیان دو اختراع دیگر ماست.

این دو جوان مخترع با بیان اینکه طرحشان به دلیل داشتن بخش تحقیق و توسعه یک طرح دانش بنیان است، افزودند: به دنبال کسب مجوز دانش بنیان هم هستیم و در مرحله ی داوری، تأییدیه بخش تحقیق و توسعه را دریافت کردیم و منتظر تأییدیه بخش سطح فناوری محصول هستیم.

به گفته محمد ابوطالب، اگرچه این اسپری سوختگی مشابه خارجی و داخلی ندارد، از آنچه که اکنون در بازار به فروش می رسد، ۳۰ درصد ارزان تر است، و قرار است این اسپری سوختگی تا پایان سال به شکل های پانسمان آماده، ژل و پماد نیز تولید شود و از مسؤولان وزارت بهداشت و سازمان غذا و دارو برای توسعه کارهایمان انتظار حمایت های بیشتری داریم.

امیر ملک پور، معاون فن آوری و نوآوری پارک علم و فن آوری گیلان نیز با بیان اینکه هدف پارک حمایت از شرکت های دانش بنیان است، اظهار کرد: این شرکت هم به دلیل داشتن بخش تحقیق و توسعه فعال، دانش بنیان محسوب می شود و در آینده منجر به اختراعاتی در مسیر تجاری سازی و درآمد زایی خواهد شد.

پایان پیام/۸۴۰۰۷

همرسانی کنید:

طراحی و پیاده سازی توسط: بیدسان