رئیس سازمان غذا و دارو از دستور بانک مرکزی برای پرداخت تسهیلات ۳۰ هزار میلیارد تومانی به شرکت های دارویی خبر داد.

به گزارش خبرنگار اجتماعی خبرگزاری تسنیم، سید حیدر محمدی در افتتاحیه سومین نمایشگاه بین المللی محصولات بیوتکنولوژی اظهار کرد: در حوزه تولید دارو، همه ارکان کشور متولی حمایت از تولید هستند که سازمان غذا و دارو یکی از این بخش هاست و بنابراین بخش زیادی از مشکلاتی که امروزه در حوزه دارو وجود دارد، خارج از اختیارات وزارت بهداشت است و دستگاه های متولی حمایت از تولید به درستی به وظیفه خود عمل نمی کنند.

وی با ارائه مثالی توضیح داد: برای مثال در حوزه ارزی، بیش از 70 درصد اعتبارات ارزی درخواستی ما به مقصد حواله نشده است و مشکلاتی در زمینه ارزی و تامین نقدینگی شرکت های داروسازی وجود دارد.

رئیس سازمان غذا و دارو با بیان این که تقویت توان شرکت ها در تامین سرمایه در گردش یکی از نقش های سازمان غذا و دارو است، گفت: در این راستا با بانک مرکزی تفاهم کرده ایم و بانک مرکزی به بانک های عامل ابلاغ کرده که تسهیلات 30 هزار میلیاردی به شرکت های داروسازی ارائه کنند و باید دید چه میزان از این تسهیلات محقق خواهد شد.

وی با اشاره به تاخیر بیمه ها در پرداخت مطالبات  داروخانه ها ادامه داد: به دلیل ضعف سیستم بیمه ای مجبوریم بر سر قیمت دارو با شرکت های داروسازی چانه زنی کنیم در صورتی که اگر بیمه ها به درستی عمل می کردند برای قیمت گذاری مناسب محصولات دارویی جدید، چالش کمتری داشتیم. 

محمدی همچنین با اشاره به افتتاح نمایشگاه محصولات بیوتکنولوژی پزشکی گفت: در حوزه بیوتکنولوژی در جهان جزو اولین کشورها هستیم و بسیاری از داروهای ما جزو اولین داروهای دنیا هستند. در دوره کرونا علی رغم اینکه در اوایل شیوع بیماری بسیاری از کشورها از ارائه دارو به ما امتناع کردند اما ما محصولات موثر در پیشگیری و درمان کرونا را صادر کردیم. 

رئیس سازمان غذا و دارو اضافه کرد: در حوزه صادرات داروهای بیوتکنولوژی وضعیت خوبی داریم و بیش از 70 درصد داروهای صادراتی ما مربوط به داروهای بیولوژیک است. از سال گذشته ارز ترجیحی حذف شده و محدودیت صادرات داروها برداشته شده است و بنابراین امیدواریم که جهش بسیار خوبی در صادرات همه داروها از جمله داروهای بیوتک رخ دهد. 

انتهای پیام/

همرسانی کنید:

طراحی و پیاده سازی توسط: بیدسان