رییس سازمان انرژی اتمی ایران اظهار کرد: در عرض یک سال گذشته توانسته ایم فرآیند تبدیل ایده به محصول را به مدت زمان سه تا چهار ماه کاهش دهیم.

به گزارش ایسنا، محمد اسلامی، معاون رییس جمهور و رییس سازمان انرژی اتمی در مراسم رونمایی از دستاوردهای جدید صنعت هسته ای در حوزه کشاورزی و پزشکی که عصر روز چهارشنبه، ۱۷ خردادماه در این سازمان انجام شد گفت: سلامت جامعه و امنیت غذایی جزو اولویت های مهم ما در سازمان انرژی اتمی ایران است.

وی افزود: این محصولات که شاهد برگزاری مراسم رونمایی از آن ها بودیم، حاصل همین تفکر و رویکرد است و امروز توانستیم به وعده ای که داده بودیم جامعه عمل بپوشانیم و به اهداف خود دست یابیم.

رییس سازمان انرژی اتمی با اشاره به نیاز حوزه کشاورزی به سامانه ها و دستگاه های مختلف و متنوع بر پایه فناوری هسته ای بیان کرد: در زمینه نیازهای حوزه کشاورزی، مطالعات مشارکتی با وزارت جهاد کشاورزی داشتیم و در این مسیر قطب های تولید محصولات کشاورزی در کشور شناسایی شدند.
وی ادامه داد: براین اساس و بر پایه نیازسنجی های انجام شده، تجهیزات و سامانه های طراحی و تولید شده در سازمان انرژی اتمی توسط بخش خصوصی به کارگیری خواهد شد.
معاون رییس جمهور با بیان اینکه کار ترویجی و فرهنگی استفاده از فناوری هسته ای یک کسب و کار نیست، تصریح کرد: در این زمینه نیاز به کار تحقیقاتی توسط وزارت جهاد کشاورزی است تا همواره قبل و بعد فرایند پرتودهی از محصولات تحلیلی داشته باشند و براساس نیاز آن ها پرتودهی انجام شود.
وی ادامه داد: امیدواریم هیچ آفتی در محصولات کشاورزی و غذایی باقی نماند و ظرفیت ماندگاری افزایش پیدا کند. اینکه گفته می شود در ۱۲۵ میلیون تن محصولات کشاورزی، ۳۰ درصد ضایعات داریم که حدود ۴۰ میلیون تن است، حجم بالایی را تشکیل می دهد.
اسلامی افزود: بهره گیری از این فناوری جدا از تاثیر و نقش در اقتصاد ملی، از اسراف و ضایعات جلوگیری شده و به معیشت خانواده، تولید کننده و همه کسانی که در این عرصه کار می کنند، کمک خواهد کرد.
معاون رییس جمهور تاکید کرد: این مساله به ویژه در بخش استانداردهای دنیا در بحث پرتودهی بسیار مهم است و داشتن برچسب پرتودهی از الزامات کشورهای پیشرفته به شمار می آید؛ اتفاقی که بدون شک شرایط را برای تقویت صادرات محصولات کشاورزی ما فراهم خواهد کرد.
وی در پایان گفت: بابت این اتفاق امروز توسط همکاران ما که میانگین سنی آن ها بین ۳۱ تا ۳۵ سال است، در صنعت هسته ای رقم خورد و از این مساله بسیار خوشحالیم و به همه این عزیزان افتخار می کنیم.

گفتنی است، مراسم رونمایی از دستگاه آفت زدای مایکروویو ۶۰ کیلو وات و نخستین سامانه پرتودهی اشعه ایکس برای تحقیقات کشاورزی هسته ای، پرتودهی فرآورده های بیولوژیکی و عقیم سازی حشرات (SIT)  به عنوان دستاوردهای جدید صنعت هسته ای در حوزه  کشاورزی و پزشکی بعد از ظهر چهارشنبه (۱۷خردادماه ۱۴۰۲) با حضور محمد اسلامی، معاون رییس جمهور و رییس سازمان انرژی اتمی ایران و نیز سیدمحمد آقامیری، سرپرست وزارت جهاد کشاورزی و جمعی از مدیران این وزارتخانه و همچنین دکتر سید پژمان شیرمردی و دکتر سید امیرحسین فقهی، از معاونان سازمان انرژی اتمی ایران و همچنین جمعی از مدیران ارشد صنعت هسته ای کشور برگزار شد.
انتهای پیام

همرسانی کنید:

طراحی و پیاده سازی توسط: بیدسان