معاون سازمان انرژی اتمی ایران اظهار کرد: امروز از سامانه آفت زدای صنعتی ۶۰ کیلووات که در حوزه کشاورزی کاربرد دارد، در سازمان انرژی اتمی ایران رونمایی خواهد شد.

به گزارش ایسنا به نقل از پایگاه اطلاع رسانی سازمان انرژی اتمی ایران، سیدپژمان شیرمردی معاون سازمان و مدیرعامل شرکت توسعه کاربرد پرتوها با حضور در برنامه «سلام خبرنگار» شبکه خبر با اشاره به رونمایی از سامانه جدید پرتودهی و آفت زدایی محصولات کشاورزی گفت: این سامانه قادر است آفات را از درون محصولات کشاورزی و مواد غذایی از بین ببرد .
شیرمردی بیان کرد: با به کارگیری این سامانه مدت زمان انبارمانی محصولات کشاورزی افزایش می یابد.
وی توضیح داد: یکی از مشکلات عمده در حفظ منابع غذایی و محصولات کشاورزی را باید وجود آفت ها دانست که خوشبختانه امروز با استفاده از فناوری پرتوها می توانیم بخش عمده ای از این آفت ها را حذف کنیم که این کار به اقتصاد کشور و تامین سلامت غذایی مردم کمک خواهد کرد.

معاون سازمان انرژی اتمی ایران با بیان اینکه این سامانه دومین نوع محصولی است که در حوزه آفت زدایی از محصولات کشاورزی در کشور تولید می شود؛ گفت: ما در زمینه کاهش آفات و حذف آن ها از محصولات کشاورزی طرح های متعددی را دنبال کردیم که یکی از آن ها استفاده از تجهیزات متنوع در حوزه پرتوهاست.

وی با اشاره به اینکه استفاده از سامانه های مبتنی بر پرتوهای یون ساز مانند پرتوهای گاما امروز در دنیا به عنوان امری متداول انجام می شود، اظهار کرد: ما نیز این روش را مورد استفاده قرار دادیم و اکنون به طور هم زمان در حوزه استفاده از پرتوهای گاما به سمت پرتوهای غیر یون ساز و مایکروویو حرکت کرده ایم .

شیرمردی توضیح داد: پرتوهای گاما در اصل یون ساز بوده و از چشمه های «رادیواکتیو» مانند کبالت ۶۰ تولید می شوند و گامای تولید شده ناشی از آن برای استریل کردن تجهیزات پزشکی و همچنین حذف آفات از مواد غذایی است. به طور کلی باید دانست استفاده از پرتوهای یون ساز و غیر یون ساز برای کاربردهای سلامت و کشاورزی ضرر ندارند زیرا هنگامی که با تجهیزات پرتویی سروکار داریم با بالاترین سطح استاندارد کار می کنیم و به عبارت دیگر مسایل ایمنی تجهیزات را در نظر می گیریم .

وی در ادامه با اشاره با بیان اینکه استفاده از پرتوی گاما در اصل استفاده از پرتو برای استریل سازی و از بین بردن آفت ها و ... درون مواد غذایی به جای مواد شیمیایی و سایر روش هاست؛ خاطرنشان کرد: بنابراین باید گفت روش پرتودهی روشی سریع تر، تمیزتر و با هزینه کمتر در استریل سازی و آفت زدایی خواهد بود.
مدیرعامل شرکت توسعه کاربرد پرتوها گفت: در سامانه ای که امروز از آن رونمایی خواهد شد؛ از امواج غیر یون ساز استفاده شده که این روش نیز به نحوی شبیه روش قبلی است اما از نظر هزینه سرمایه گذاری برای بخش خصوصی و حتی مردم عزیز کشور بسیار مقرون به صرفه تر است.

وی تاکید کرد: در سامانه ای که رونمایی می شود شاهد چندین خلاقیت هستیم که سبب شده تا این دستگاه بهتر از نمونه های خارجی باشد؛ یکی از ویژگی های این دستگاه را باید یکنواختی میزان پرتویی که به مواد غذایی و محصولات کشاورزی داده می شود، دانست و شما اطمینان پیدا می کنید که اگر لارو و یا تخم حشره ای در درون محصول غذایی وجود داشته باشد با پرتودهی یکنواخت از بین می رود این در حالی است که ماده غذایی هیچ گونه آسیبی نمی بیند.

شیرمردی گفت: بهره گیری از مواد شیمیایی یکی از روش هایی است که امروز در دنیا استفاده می شود و این مواد می تواند درون مواد غذایی باقی بماند اما پرتودهی این گونه نیست.
معاون سازمان انرژی اتمی ایران عنوان کرد: این دستگاه، ماده غذایی را به اصطلاح رادیواکتیو نمی کند بلکه آن را از مواد شیمیایی عاری می کند و پس از برداشت محصولات کشاورزی نیازی به آفت کش ها نداریم که نکته بسیار مهمی محسوب می شود.
وی تاکید کرد: هدف ما این است که مردم عزیز کشورمان از مواد غذایی سالم استفاده کنند.

وی با بیان اینکه فرایندهای شیمیایی و روش استفاده از پرتوها در تمام دنیا انجام می شود؛گفت: ما به سمتی در حال حرکت هستیم که استفاده از مواد شیمیایی آفت کش را کمتر کنیم به حتم با رویکردی که در سازمان انرژی اتمی ایران پیش گرفته ایم و نیز با حمایت های وزارت جهاد کشاورزی و سازمان غذا و دارو انشاالله  می توانیم به تدریج این ظرفیت را در بدنه صنعتی کشور ارتقا دهیم.
شیرمردی درباره کاربرد این سامانه توضیح داد: این سامانه برای آفت زدایی از محصولات و مواد غذایی نظیر حبوبات، غلات، گیاهان دارویی، خرما و انجیر استفاده می شود.

معاون سازمان انرژی اتمی ادامه داد: باید توجه داشت که ما امروز دومین تولیدکننده خرما در دنیا محسوب می شویم اما متاسفانه بخش عمده ای از این محصول در کشور به واسطه آفات از بین می رود درحالی که با استفاده از این دستگاه می توانیم میزان انبارمانی خرما را افزایش دهیم و در نتیجه برای کشاورزان عزیز ضرورت ندارد تا به سرعت محصول خود را به فروش برساند بلکه می توانند مدت زمان بیشتری آن را در انبار نگهداری کنند.
مدیرعامل شرکت توسعه کاربرد پرتوها عنوان کرد: با استفاده از این سامانه می توانیم محصولی را که تولید می شود را در سطح استانداردهای بین المللی قرار دهیم و کیفیت آن را حفظ کنیم. باید توجه داشت که بسیاری از محصولاتی که امروز در دنیا تبادل می شود و به اصطلاح گران قیمت هستند نظیر پسته، خرما و انجیر و ... در کشور ما تولید می شود.  
شیرمردی در پایان خاطرنشان کرد: نخستین گامی که با استفاده از این سامانه می توان برداشت، کمک به اقتصاد مردم عزیز کشور است و از سوی دیگر سلامت مردم در حوزه مواد غذایی ارتقا می یابد.

انتهای پیام

همرسانی کنید:

طراحی و پیاده سازی توسط: بیدسان