روز سه شنبه به پای دردِ دل های گیتی معینی نشستیم، از شازده ای نوشتیم که شاعر هم بود، اظهارات تهیه کننده «تصور» را درباره اکران فیلمش شنیدیم، مطلع شدیم که یک انیمیشن ایرانی به جشنواره انسی راه یافته است ...

به گزارش ایسنا، روز سه شنبه ۱۶ خرداد ماه، گفت وگویی با گیتی معینی بر خروجی ایسنا داشتیم که زمانی از بازیگران پُرکار تلویزیون محسوب می شد، اما مدتی است در قاب تصویر دیده نمی شود و دلیل این اتفاق را مطرح نشدن پیشنهاد از سوی تلویزیون عنوان کرد. او در این گفت وگو بیان کرد: تلویزیون گویا دیگر جای از ما بهتران شده است و مدت هاست که کسی به من پیشنهاد کار نداده است.

بیشتر بخوانید:

توصیه های سیما فردوسی به تلویزیون و نمایش خانگی

شازده شاعر

در این روز همچنین به مناسبت سالروز تولد نادر نادرپور گزارشی از او نوشتیم؛ شاعری که «از نوادگان نادرشاه افشار بود و همین نسبت با خاندان نادرشاه سبب شد در فضای آن روزگار لقب «شازدگی» به او داده شود. هر چند شعر او از سوی بسیاری چون مشیری و اخوان ستوده می شد، از سوی دیگرانی هم به احساسی بودن بیش از حد و فرم گرایی متهم می شد تا جایی که فروغ، او را محافظه کار و شازده و نه شاعر می خواند.»

اظهارات تهیه کننده فیلمی با بازی لیلا حاتمی درباره اکران

به دنبال اکران فیلم سینمایی «تصور» با بازی لیلا حاتمی و مهرداد صدیقیان، تهیه کننده فیلم «تصور» با ابراز امیدواری از اینکه روند استقبال مخاطبان از سینما تا پایان سال ادامه داشته باشد، بیان کرد: برای «تصور» توقع فروش ۱۰۰ میلیاردی ندارم اما اطمینان دارم که تماشاگران فیلم از آن راضی خواهند بود. این فیلم از چهارشنبه ۱۷ خرداد ماه اکران می شود.  

اکران تابستانی با جواد عزتی و پژمان جمشیدی

این در حالی است که  با نزدیک شدن به پایان خردادماه و تمام شدن مدت زمان نمایش برخی فیلم هایی که از اواخر اسفند سال گذشته روی پرده سینماها بودند، از  ۱۷ خردادماه فیلم های جدیدی راهی اکران می شوند تا ترکیب تازه تری در چرخه اکران شکل بگیرد. راز این رو در گزارشی برخی از این فیلم ها را مرور کردیم. 

بیشتر بخوانید:

روایت زنی که تغییر جنسیت می دهد

حضور انیمیشن ایرانی به جشنواره انسی

در ادامه مطلع شدیم که انیمیشن کوتاه «یونیفورم ما» ساخته یگانه مقدم قرار است که در شصت و سومین دوره جشنواره بین المللی معتبر انیمیشن انسی فرانسه به نمایش گذاشته شود.

خزاعی به وزارت خارجه رفت

همچنین در این روز رئیس سازمان سینمایی کشور به منظور تبادل نظر در خصوص گسترش تعاملات بین المللی و همکاری های فرهنگی و سینمایی، با حضور در محل وزارت امور خارجه با سخنگوی وزارت امور خارجه و برخی از سفرای ایران در کشورهای مختلف به گفتگو و تبادل نظر پرداخت.

زمان برگزاری بخش بین الملل تئاتر صاحبدلان مشخص شد

از سویی اعلام شد که بخش بین الملل دوازدهمین دوره سراسری و اولین دوره بین المللی تئاتر صاحبدلان با حضور ۴ گروه بین المللی ، ۲۸ خرداد تا ۱ تیر با همکاری اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان قزوین و دبیری محمود فرهنگ در شهر قزوین برگزار خواهد شد.

با پایان تعطیلات به کدام کنسرت ها برویم؟

در حوزه موسیقی نیز نگاهی به کنسرت هایی داشتیم که بعد از دو روز تعطیلی ۱۴ و ۱۵ خرداد به روی صحنه می روند. 

همچنین پس از اعلام خبر برگزاری کنسرت های محسن یگانه و امید حاجیلی در روزهای پیش رو، حالا گروه ماکان نیز قرار است به روی صحنه برود.

سرِ مرد نشسته روی پل را دزدیدند!

بخشی از اثر حجمی «نشسته روی پل» نصب شده در پایتخت به سرقت رفته است اما این اولین نمونه در بین مجسمه های شهری نیست. مجسمه های شهری در این سال ها همواره دستخوش فراز و نشیب بوده و با حاشیه های متعددی مواجه شده اند؛ از ساخت سردیس های ناهمگون و نازیبا از چهره ها و مفاخر ملی گرفته تا سرقت و تخریب آثار ارزشمند.

جادوی فرعون 

در ادامه رویدادهای روز سه شنبه، وزیر گردشگری و آثار باستانی مصر از ثبت رکورد بیشترین تعداد گردشگر ماهانه در این کشور خبر داد. به گفته او  مصر در ماه آوریل شاهد استقبال بیشترین تعداد گردشگر در طول تاریخ این کشور با حدود ۱.۳۵ میلیون نفر به لطف تصمیمات حمایت از گردشگری و سرمایه گذاری بوده است.

مصائب ویزای شنگن از ایران تا ترکیه

همچنین ترکیه مدعی شد ۵۰ درصد درخواست ویزای شنگن شهروندان این کشور ریجکت می شود و سهمیه این ویزا برای ترکیه ای ها در مقایسه با گذشته به یک پنجم رسیده است. اتحادیه اروپا در حالی این ادعا را رد کرد، که در ایران نیز مجریان تورهای خارجی می گویند، تعداد نوبت های ویزای شنگن در ایران هم محدود شده، به طوری که برای مردم عادی گرفتن وقت ویزای شنگن از برخی سفارتخانه ها بسیار سخت شده است.

کشف مهم در شمال غرب ایران

افزون براین ها، کشف مهمی در شمال غرب ایران داشتیم. نتایج کاوش در «تپه کهنه صوفیان» به شناسایی محوطه ای از دوران مس و سنگ قدیم (فرهنگ دالما) در منطقه مرتفع شمال غرب ایران منجر شد. باستان شناسان بر این نظرند، این کشف به دانسته های ایران از فرهنگ هزاره پنجم قبل از میلاد، حدود ۷۰۰۰ سال پیش بیفزاید.

دست آخر این که باستان شناسان ابزارهای هفتصدهزارساله ای را در یونان کشف کرده اند که می تواند تاریخ را بازنویسی کند و گروهی از کارگران جاده ساز یک مجسمه تاریخی کمیاب را در مکزیک کشف کردند.

پیشنهادهایی برای خواندن:

حمایت برنده نوبل از «امبر هرد»

یک درخواست شخصی از بشریت

قشر تاثیرگذار جامعه را به رسمیت بشناسیم

اتفاق عجیب پس از قهرمانی «ناهید کیانی» در مسابقات جهانی

انتهای پیام 

همرسانی کنید:

طراحی و پیاده سازی توسط: بیدسان