مدیر شعب بانک کشاورزی استان گیلان با اشاره به حمایت این بانک از کشاورزان، گفت: طی سال گذشته مجموعه شعب بانک کشاورزی استان بیش از 41 هزار و 751 میلیارد ریال تسهیلات به 36 هزار و 820 نفر از مشتریانی که عمدتاً ...

موسی رمرودی، مدیر شعب بانک کشاورزی استان گیلان امروز در گفت وگو با خبرنگار فارس در رشت با بیان اینکه کشاورزی رکن اصلی معیشت و اقتصاد گیلان است، اظهار کرد: حضور پررنگ و فعال بانک کشاورزی برای خودکفایی بخش کشاورزی و حمایت از واحدهای تولیدی در راستای حفظ و ارتقای امنیت غذایی کشور ضرورت دارد.

وی با اشاره به فعالیت ۹۰ ساله بانک کشاورزی، افزود: بالاترین ارزش افزوده در بخش کشاورزی ایجاد می شود که به اعتقاد هر ناظر منصفی، بانک کشاورزی سهم عمده ای در تحقق این موضوع داشته و این یک افتخار است.

مدیر شعب بانک کشاورزی استان گیلان با اشاره به حمایت این بانک از کشاورزان، گفت: طی سال گذشته مجموعه شعب بانک کشاورزی استان بیش از۴۱ هزار و ۷۵۱ میلیارد ریال تسهیلات به ۳۶ هزار و ۸۲۰ نفر از مشتریانی که عمدتاً روستایی و از قشر زحمتکش کشاورز هستند، تسهیلات پرداخت کرده است.

وی به رشد عملکردی بانک کشاورزی گیلان در پرداخت تسهیلات خبر داد و افزود: تسهیلات این بانک در استان نسبت به سال گذشته بیش از ۹۸ درصد ازنظر مبلغ و بیش از ۱۳ درصد ازنظر تعداد رشد داشته است.

مدیر شعب بانک کشاورزی استان گیلان با اشاره به تسهیلات فرزند آوری، بیان کرد: مبلغ ۵۵۴ میلیارد ریال تسهیلات فرزند آوری به یک هزار و ۵۸۴ خانواده پرداخت شده است.

رمرودی با بیان اینکه تسهیلات پرداخت شده به کشاورزان از ۲۰۰ میلیون ریال تا یک میلیارد ریال متغیر بوده، خاطرنشان کرد: به هر خانواده گیلانی برای فرزند اول ۲۰۰ میلیون ریال، فرزند دوم ۴۰۰ میلیون ریال، فرزند سوم ۶۰۰ میلیون ریال، چهارم ۸۰۰ میلیون ریال و فرزند پنجم یک میلیارد ریال در سال گذشته تسهیلات پرداخت شده است.

به گفته وی، مدت بازپرداخت تسهیلات فرزند آوری پس از شش ماه تنفس، هفت ساله بوده و مبلغ این تسهیلات برای فرزندان دوقلو ۶۰۰ میلیون ریال است.

مدیر شعب بانک کشاورزی استان گیلان به گزارشی پیرامون تسهیلات قرض الحسنه ازدواج اشاره کرد و افزود: در راستای حمایت از زوج های جوان و بنیاد خانواده، طی سال ۱۴۰۱ مبلغ یک هزار و ۹۸۷ میلیارد ریال تسهیلات قرض الحسنه ازدواج به ۱۴۵۲ زوج پرداخت شده که مدت بازپرداخت این تسهیلات ۱۰ ساله با نرخ کارمزد چهار درصد و به ازای هریک از زوجین در سال گذشته حداقل یک میلیارد و ۲۰۰ میلیون ریال و برای متقاضیانی که سن زیر ۲۵ سال ( زوج) و زیر ۲۳ سال ( زوجه) داشتند مبلغ یک میلیارد و پانصد میلیون ریال و برای ایثارگران دو برابر مبالغ فوق الاشاره تسهیلات پرداخت شده است.

رمرودی به تسهیلات بانک کشاورزی گیلان به توسعه مکانیزاسیون نیز اشاره کرد و گفت: این تسهیلات به مبلغ یک هزارو ۱۹۸ میلیارد ریال به تعداد ۹۲۳ فقره باهدف بهبود کیفیت کار کشاورزی، تسهیل در انجام امور، کاهش هزینه های کارگری، افزایش بازده محصول و... به متقاضیان معرفی شده از سوی سازمان جهاد کشاورزی، جهت خرید کمباین، تیلر، نشاء کار، دان خوری مکانیزه، دستگاه پوست کن برنج مدرن، دستگاه هوادهی در پرورش شیلات و...پرداخت شده است.

وی همچنین در گزارشی پیرامون تسهیلات بند الف تبصره ۱۸ سال ۱۴۰۰ نیز بیان کرد: باهدف اشتغال زایی گسترده و مولد و برای حمایت از طرح های تولیدی با اولویت بازسازی و نوسازی صنایع تبدیلی، تکمیل و راه اندازی طرح های کشاورزی طی سال گذشته مبلغ پنج هزار ۲۹۳ میلیارد ریال تعداد ۹۲ فقره تسهیلات پرداخت شده که مبلغ پنج هزار و ۱۹۹ میلیارد ریال آن در قالب تسهیلات سرمایه ای در زیر بخش های صنایع تبدیلی و تکمیلی کشاورزی، توسعه فعالیت های مکانیزاسیون، مدرن سازی، دانش بنیان و استارآپی کشاورزی، خدمات توسعه کسب وکارهای کشاورزی و...به تعداد ۷۶ فقره و مبلغ ۹۴ میلیارد ریال تسهیلات منحصراً سرمایه در گردش به تعداد ۱۶ فقره و در راستای تأمین نهاده های تولید محصولات دام و طیور و آبزیان پرداخت شده است.

به گفته مدیر شعب بانک کشاورزی استان گیلان، مبلغ یک هزار و ۸۰۰ میلیارد ریال نیز از محل تسهیلات بند الف تبصره ۱۸ به طرح گلخانه نداگستر در شهرک کشاورزی دیسام سیاهکل از اعتبارات متمرکز مدیریت شعب بانک در تهران بزرگ پرداخت شده است.

رمرودی به تسهیلات صندوق توسعه ملی پرداخت شده از طریق بانک کشاورزی نیز اشاره کرد و گفت: طی سال ۱۴۰۱ مبلغ ۶۱۳ میلیارد ریال به تعداد ۶۹ فقره باهدف حمایت از توسعه سرمایه گذاری در بخش کشاورزی همچون طرح های صنایع تبدیلی و تکمیلی، آب و کشاورزی و پرواربندی دام عشایر با اصلاح و بهره وری زنجیره گوشت قرمز و سالم پرداخت شده است.

وی در خصوص تسهیلات پرداخت شده بانک کشاورزی به بنگاه های کوچک و متوسط نیز بیان کرد: این تسهیلات در راستای هدایت بهینه منابع مالی و حمایت از واحدهای تولیدی کوچک و متوسط و تأمین مالی بنگاه های مذکور در بخش کشاورزی و باهدف ایجاد اشتغال و فرصت های جدید شغلی، افزایش تولید و تأمین بازارهای داخلی و کمک به توسعه بخش کشاورزی به مبلغ ۸۷۱ میلیارد ریال به تعداد ۱۳۳ فقره پرداخت شده است.

مدیر شعب بانک کشاورزی استان گیلان همچنین با اشاره به تسهیلات پرداخت شده در راستای کمک های فنی و اعتباری بند الف تبصره ۱۸ نیز بیان کرد: فعالیت های واجد شرایط و الویت قابل قبول برای اعطای تسهیلات از محل این اعتبار بر اساس تشخیص و تائید بانک و مدت تأمین مالی برای تسهیلات ایجادی، توسعه ای و تکمیلی حداکثر هفت سال ( شامل دوره مشارکت، دوره تنفس و بازپرداخت) و تسهیلات سرمایه در گردش حداکثر یک سال است که طی سال موردنظر یک فقره به مبلغ ۹۰۰ میلیارد ریال به طرح گلخانه ای در شهرستان بندرانزلی پرداخت شده است.

رمرودی در خصوص پرداخت تسهیلات مردمی سازی یارانه ها نیز گفت: مجموعه شعب بانک کشاورزی استان همسو با سیاست های دولت و باهدف رونق واحدهای تولیدی دام و طیور و تأمین امنیت غذایی کشور تسهیلاتی به مبلغ ۲ هزار و ۹۵ میلیارد ریال به ۸۳۰ دامدار و مرغدار در قالب تسهیلات ویژه و سرمایه در گردش برای تأمین نهاده های موردنیاز، مواد اولیه و ابزارآلات و تجهیزات تولید پرداخت کرده است.

وی در خصوص تسهیلات طرح ویژه نوسازی و بهسازی مسکن نیز بیان کرد: این تسهیلات یارانه دار بوده و برای افرادی که ساکن روستا هستند با معرفی بنیاد مسکن تا مبلغ ۲ میلیارد ریال با نرخ ۵ درصد برای سهم متقاضی با بازپرداخت ۲۰ ساله هدف رفع موانع ساخت مسکن روستایی، ایجاد تحول و همچنین نوسازی و مقاوم سازی مسکن روستایی به میزان ۴۵۱ میلیارد ریال به تعداد ۲۳۸ فقره پرداخت شده است.

مدیر شعب بانک کشاورزی استان گیلان در رابطه با تسهیلات مرغ لاین آرین نیز گفت: این تسهیلات باهدف تأمین نیاز کشور به جوجه های پرورشی در بخش گوشتی و تخم گذار و با نرخ سود ۶ درصد برای متقاضیان با مدت بازپرداخت حداکثر یک سال و طی چهار قسط سه ماهه پرداخت می شود که در همین راستا طی سال ۱۴۰۱ مبلغ ۲ هزار و ۱۲۰ میلیارد ریال تسهیلات به ۶۱ واحد مرغداری اعطاشده است.

رمرودی در ادامه به گزارشی از طرح های شاخص استان گیلان پرداخت و افزود: این طرح ها شامل تولید قارچ در رشت، طرح گلخانه در دیسام سیاهکل، کارگاه بسته بندی برنج و چای مرغوب در رودسر، سردخانه در آستارا، احداث رستوران در رودبنه، احداث کارخانه جوجه کشی در بندرانزلی، طرح تولید خوراک دام و طیور در رودسر، احداث سردخانه و انبار وبسته بندی مواد غذایی در رشت، طرح کشتارگاه طیور در کومله، طرح گلخانه در بندرانزلی هستند که تنها نمونه ای از صدها طرح موفقی است که با مشارکت بانک کشاورزی استان به بهره برداری رسیده است.

وی همچنین به عملکرد بانک کشاورزی گیلان در رابطه با وصول مطالبات اشاره کرد و گفت: وصول مطالبات در بانک به عنوان یکی از منابع تجدیدشونده محسوب می شود و عنصر اصلی منابع برای پرداخت تسهیلات جدید است و در همین رابطه در سال گذشته ۹۲.۹۳ درصد آنچه باید وصول شود به مبلغ ۲۴ هزار و ۲۸ میلیارد ریال به حیطه وصول درآمده است.

به گفته مدیر شعب بانک کشاورزی استان گیلان، مانده مطالبات غیر جاری بانک تا پایان اسفند ۱۴۰۱ به مبلغ قریب به یک هزار و ۸۲۷ میلیارد ریال و ریسک اعتباری ۳.۷۹ درصد است.

رمرودی گفت: طی سال گذشته تعداد ۱۱۶ فقره تسهیلات به مبلغ ۸۴ میلیارد ریال مورد امهال مطالبات واقع شده است و به منظور مساعدت با بدهکاران خسارت دیده و بر اساس دستورالعمل ابلاغی، یک هزار و ۷۰۴ فقره تسهیلات به مبلغ ۵۳ میلیارد ریال مورد بخشودگی ۶ درصد وجه التزام تسهیلات پرداختی و ۹ هزار و ۴۲۷ فقره تسهیلات به مبلغ ۶۶۰ میلیارد ریال مورد بخشودگی بند خ قرار گرفته است.

وی با بیان اینکه بیمه کشاورزی به عنوان یک راهکار مهم در مقابله با مخاطرات طبیعی و درنتیجه کاهش نوسانات درآمدی کشاورزان به عنوان ابزار کنترل ریسک، در استان گیلان اجتناب ناپذیر است، خاطرنشان کرد: در سال جاری برای اولین بار در استان ماشین آلات بخش کشاورزی از قبیل تراکتور، تیلر کمباین و... نیز علاوه بر محصولات کشاورزی تحت پوشش حمایتی بیمه کشاورزی قرار گرفته است.

به گفته مدیر شعب بانک کشاورزی استان گیلان، بیمه کشاورزی در استان گیلان در سال زراعی ۱۴۰۱-۱۴۰۰ با فعالت ۱۸ دفتر خدمات بیمه ای در کنار ۲۹ شعبه بیمه ای ۷۱ هزار ۲۲۹ نفر بیمه گذار را تحت پوشش بیمه کشاورزی قرار داده است.

رمرودی با بیان اینکه ۸۳ محصول و خدمت مشمول پوشش حمایتی صندوق بیمه محصولات کشاورزی قرار دارد، گفت: 71 هزار و  ۲۲۹ فقره بیمه نامه که عمده این بیمه نامه مربوط به دو محصول استراتژیک استان یعنی چای و برنج است، صادرشده است.

وی در رابطه به پرداخت غرامت به بیمه گذاران گیلانی نیز گفت: مبلغ بیش از 700 میلیارد ریال غرامت به 4 هزار و  485 نفر کشاورز خسارت دیده پرداخت شده که عمده این خسارت به محصول برنج براثر سرما، باران های سیل آسا و خشک سالی است.

پایان پیام/۳۳۸۹

همرسانی کنید:

طراحی و پیاده سازی توسط: بیدسان