در حال بارگذاری... لطفا صبر کنید.

سخنگوی سازمان انرژی اتمی گفت که دستاوردهای هسته ای باید به گوش مردم برسد و مردم باید این دستاوردها را در زندگی خود احساس کنند.

به گزارش ایسنا، بهروز کمالوندی پس از دیدار دانشمندان و مسئولان صنعت هسته ای با مقام معظم رهبری اظهار کرد: بعد از بازدید رهبری از نمایشگاه، اظهار خوشحالی کردند که پیشرفت هایی را در حوزه های مختلف می دیدند. ایشان شاید بیش از یک ساعت و نیم را به این بازدید اختصاص دادند و مهم ترین نکته این است که بخش اصلی این نمایشگاه با زندگی مردم مرتبط می باشد.

وی افزود: رهبری اشاره داشتند که این دستاوردها را به مردم منتقل کنید تا آن ها بدانند انرژی هسته ای در زندگی شان تأثیرگذار است.

کمالوندی به بحث هایی از جمله پزشکی هسته ای، کشاورزی، صنعت و دیگر کارکردها اشاره کرد و گفت: هیاهوی هسته ای در حوزه غنی سازی بیشتر است که البته از جمله دستاوردهای مهم می باشد.

سخنگوی سازمان انرژی اتمی با اشاره به دستاوردهایی که شاید از غنی سازی بیشتر باشد، تأکید کرد: تولید سوخت ۲۰ درصد و مشتقات آب سنگین و دستاوردهای دارویی که مؤثرتر از دیگر داروها باشند، نشان از پیشتاز بودن ایران از دیگر کشورها در دنیا دارد.

وی یادآوری کرد که این دستاوردهای هسته ای باید به گوش مردم برسد و این را در زندگی خود احساس کنند؛ رهبری نیز به چالش های هسته ای اشاره داشتند که دشمن در ۲۰ سال گذشته ایجاد کرده و با دروغ گویی، جمهوری اسلامی را متهم به استفاده از سلاح هسته ای نموده است.

کمالوندی در مصاحبه با رادیو گفت وگو اضافه کرد: دنیا و بخشی که فضای ذهنی عموم را تشکیل می دهد و نیز غربی ها باید بدانند که جمهوری اسلامی ایران به دلیل مسائل اقتصادی اصلاً نمی تواند دنبال سلاح هسته ای باشد.

وی تصریح کرد: آن ها سلاح هسته ای را در غنی سازی تعریف کردند و تصور دارند کسی که وارد حوزه غنی سازی با خلوص بالا می شود، تا ۹۰ درصد به تولید سلاح نزدیک است و رهبری نیز اشاره داشتند که سلاح کشتارجمعی شیمیایی و هسته ای در ساختار ذهنی مسلمانان جا ندارد و اصلاً دنبال این مسئله نیست. ولی غرب این مسائل را مطرح می کند تا بتواند جلوی پیشرفت ما را بگیرد؛ ولی این صنعت از لحاظ ارزش افزوده اقتصادی سطح بالایی برای ما دارد و صحبت از صدها میلیارد دلار است و در حوزه رادیو دارو و آب سنگین و... می باشد.

کمالوندی با اشاره به فشار سنگین و تحریم غرب تأکید کرد که آن ها تلاش دارند ما به این پیشرفت ها دسترسی نداشته باشیم؛ ولی امروز به مدد الهی در جایگاهی هستیم که جزو بهترین ها در دنیا می باشیم که مایه افتخار و قدرت آفرین است و می تواند توان اقتصادی را بالا ببرد و عزت و آبرو برای کشور ایجاد می کند.

وی از تأکید رهبری بر ظرفیت بالای نیروی جوان انسانی در کشور سخن گفت و ادامه داد: این مسئله نه فقط در حوزه هسته ای بلکه در دیگر حوزه ها نیز موجود است که به صورت کلاسیک بدان مزیت نسبی می گویند که نشان می دهد نسبت به سایر کشورها جلوتر هستیم.

کمالوندی ادامه داد: هزاران دانشمند متخصص برای بهبود زندگی مردم تلاش می کنند؛ ولی غربی ها سعی می کنند ایران را در پی سلاح هسته ای نشان دهند؛ ولی ما به لحاظ شفاف سازی و تعداد بازرسی، وضعیتی بی نظیر در سطح دنیا داریم و هیچ کشوری تا این میزان در دنیا ذیل بازرسی و نظارت قرار ندارد.

سخنگوی سازمان انرژی اتمی کشورمان لزوم آشنایی مردم با تأثیرات این صنعت در بسیاری از حوزه های زندگی را گوشزد کرد و افزود: در حوزه نفت بخش مهمی از قیمت های سرچاهی و پالایشگاه تا ۷۰ درصد ابزارهای پیچیده هسته ای دارد و لذا نمی توان صنعتِ نفتِ بدون تجهیزات هسته ای در اختیار داشته باشیم. در حوزه ذوب آهن، سیمان و محیط زیست نیز دانش هسته ای کاربردهای فراوان دارد؛ ولی به دلیل چالش هسته ای و خبرسازی مدام درباره سانتریفیوژ و غنی سازی و... میل رسانه ها نیز به انتشار اخباری در زمینه ابعاد و مختصات سانتریفیوژها بوده است و به گونه ای در تله رسانه های غربی افتاده ایم که باید این رویه را عوض کرده و موارد کاربردی در زندگی مردم را خبری نماییم.

به گفته کمالوندی رادیو دارو حدود یک میلیون بیمار را تحت پوشش دارد و در زمینه کشاورزی، اصلاح و جهش نسلی، صنعت هسته ای بسیار کمک کننده است و در این راستا می توان به گیاهانی اشاره کرد که خود را با آب شور یا کم تطبیق می دهند و این ظرفیت موجود است تا جهش های علمیِ لازم را در چنین گیاهانی ایجاد کنیم.

وی خاطرنشان کرد: این گیاهان باید طی ۲۰۰ سال خود را با چنین شرایطی تطبیق دهند؛ ولی در شرایط آزمایشگاه می توان این صدسال را به یکی دو روز تقلیل داد و گیاه به آب کم عادت می کند و موارد بسیاری از این دستاوردها در این نمایشگاه در معرض دید قرار گرفت.

کمالوندی گفت: حضرت آقا نیز این دستاوردها را دیدند و خوشحال شدند و ما نیز از این مسئله انرژی گرفتیم و امیدواریم با کمک شما رسانه ها، حقایق این صنعت که در زندگی مردم مؤثر است را منتقل کنیم.

وی همچنین تجاری سازی و ورود این دستاوردها به بخش خصوصی را بااهمیت دانست و تأکید کرد که ظرف یک سال و نیم گذشته اقداماتی در کنار بخش خصوصی صورت گرفته است و بعد از خاتمه تحقیقات، اگر سرمایه گذاری از سوی بخش خصوصی اتفاق افتد، بازار و تجاری سازی را نیز پیش رو خواهیم داشت.

کمالوندی چنین پروسه ای را به رشد جنین در رحم مادر تشبیه کرد و یادآور شد: ادامه رشد جنین مستلزم خروج از بخش دولتی است و در تمام دنیا نیز این چنین است؛ چنان چه تکنولوژی بالا سرمایه گذاری زیادی نیاز دارد و معمولاً بخش خصوصی در آن مقطع انگیزه لازم برای سرمایه گذاری ندارد چون نمی داند تحقیقات به نتیجه می رسد یا خیر!

وی  درباره سازوکار روند تجاری سازی گفت: بخش خصوصی وظیفه ندارد دنبال تحقیقات برود؛ بلکه ما هستیم که باید دنبال تحقیقات برویم و به سطحی از صنعتی شدن برسانیم و در مرحله تولید، ازآن پس نباید کار در حدود دولتی باشد؛ بلکه باید به دست بخش خصوصی سپرده شود و البته بخش دولتی نیز می تواند امتیازات را در اختیار گیرد و با قراردادهایی که می بندد برای خود درآمدزایی داشته باشد و بخشی که هزینه کرده را جبران کند.

کمالوندی بار دیگر لزوم حمایت رسانه ها در زمینه خبری سازی دستاوردهای هسته ای را گوشزد کرد و گفت: مردم باید کاربرد این صنعت در زندگی و بخش های مختلف اقتصاد را بدانند و در این راستا صحبت از صدها میلیارد دلار در دنیا است به گونه ای که آب سنگین در تلویزیون های نسل جدید –به منظور ساخت ال ای دی و... - مورداستفاده قرار می گیرد و در دنیا در پی خرید آب سنگین ایران بوده و مشتریان آب سنگین ایران در صف انتظار هستند و در حقیقت می توان گفت ما از آب کره می گیریم و صحبت از لیتری بیش از ۱۰۰۰ دلار است.

وی با بیان این که صنعت هسته ای میان رشته ای بوده و باید در تمام رشته ها سرآمد باشیم تا در هسته ای نیز جایگاهی پیدا کنیم، افزود: دانشمندان ما توضیحاتی برای رهبری ارائه دادند و خوشحالی ایشان برای ما دلگرمی بود و نکات ارزنده ای بیان کردند که برای آینده ما راهگشاست و دیداری نیز با خانواده شهدای هسته ای داشتیم و رهبری با آنان صحبت کردند و فضایی معنوی شکل گرفت و متخصصین ما از یافتن چنین فرصتی برای ارائه دستاوردها و نیز خوشحالی رهبری، انرژی دریافت کردند.

کمالوندی افزود: رهبری تأکید کردند باید به نیروی انسانی توجه شود و فکر می کنم این فرمایشات باید نصب العین مدیران سازمان قرار گیرد که موجب پیشرفت هرچه بیشتر این صنعت خواهد بود.

انتهای پیام


طراحی و پیاده سازی توسط: بیدسان