سخنگوی سازمان انرژی اتمی به پرسش هایی در خصوص نمایشگاه دستاوردهای هسته ای و دیدار رهبر انقلاب با دانشمندان و متخصصان فناوری هسته ای، پاسخ داد.

به گزارش ایسنا، بهروز کمالوندی با حضور در برنامه گفت وگوی ویژه خبری تاکید کرد: چشم انداز سازمان این است که بتواند تحقیقات را به مرحله صنعتی برساند و صنعت را به تجارت برساند.

وی همچنین گفت: قانون اقدام راهبردی دست سازمان را باز کرد. این زنجیرهایی که دور سازمان بسته شده بود، باز شد و دیدید چه جهشی پیدا کرد. ما ظرفیت غنی سازی مان همین الآن ۳۸ هزار سو است که تا حدود ۴۰ هزار تا هم ظرفیت آماده داریم. این ماشین های جدید بود که باعث شد این ظرفیت ایجاد شود. نگاه قانون این بوده که تعهدات ما صرفاًَ در محدوده پادمان باشد.

متن کامل این گفت وگو بدین شرح است:

مجری:  رهبر معظم انقلاب اسلامی در بازدید از نمایشگاه دستاوردهای هسته ای با دستاوردهای متخصصان هسته ای آشنا شدند و طی دیداری که با دانشمندان، متخصصان و کارکنان این سازمان داشتند؛ در این خصوص بیاناتی ایراد کردند.  بررسی می کنیم بیانات رهبر معظم انقلاب را و همچنین اسنادی که باید در این زمینه برای رسیدن به اهداف مدنظر تدوین شود و البته راهکارهایی که برای شناساندن و کاربردی کردن محصولات صنعت هسته ای در زندگی مردم هم باید تدبیر شود، بررسی خواهیم کرد.

سؤال:  در نمایشگاه شما حضور داشتید، در بازدیدی که رهبر انقلاب از دستاوردهای هسته ای داشتند و بعد از آن دیدار. در دیدار رهبر انقلاب اولین جمله ای که ایراد کردند گفتند که نمایشگاه عالی ای بود و این نمایشگاه خشنودکننده و بشارت بخش بود، ابتدا در این خصوص صحبت می کنید؟ در خصوص دستاوردها این کلمات را رهبر انقلاب ایراد کردند.

 بهروز کمالوندی؛ سخنگوی سازمان انرژی اتمی: فکر می کنم شما از مقطع و مطلع بسیار خوبی شروع کردید،  یک انرژی مضاعفی همه ما را گرفته که من به نمایندگی از هزاران متخصص و دانشمند در حوزه هسته ای این را عرض می کنم که بیانات مقام معظم رهبری  یک انرژی مضاعفی داد به همه ما که ان شاء الله شتابان حرکت کنیم. فرمایش ایشان را من دقیقاً اگر بخواهم اشاره کنم؛ فرمودند من ممنونم از دانشمندان و مسئولان فعال هسته ای، امروز این دیدار خوب و این نمایشگاه عالی را برای ما تدارک دیدند. بسیار نمایشگاه خوبی بود، خشنودکننده، دلگرم کننده و بشارت دهنده. به نظرم به نحو بسیار زیبایی آن چه را که باید گفته بشود ایشان فرمودند با توجه به این که دستچینی از دستاوردها را امروز داشتیم و ایشان حدود یک ساعت و نیم وقت گذاشتند و هر کدام از این محصولات را سؤالاتی مطرح کردند و مطالبی توضیح می دادند خدمتشان و مشخص بود بحمدلله این صنعت دارد شتابان حرکت می کند به سمت جلو و به خصوص تأکیدشان به این که این صنعت با توجه به این که در زندگی مردم نقش مؤثر دارد، امروز یک بخشی از این صنایع کاملاً مشخص است صنعت هسته ای ما که در زندگی مردم تأثیر دارد و در تأکیداتشان هم اشاره کردند در توصیه ای که داشتند این بود که هم برای ما به عنوان مسئول سازمان انرژی اتمی، هم برای شما به عنوان صدا و سیما که بیشتر در این زمینه کار کنید و معرفی کنید به مردم این حوزه هایی که خدمات رسانی به مردم می کند و در زندگی مردم نقش دارد.

سؤال: همان طور که اشاره کردید رهبر معظم انقلاب اشاره کردند به کاربردهایی که دستاوردهای هسته ای می توانند در زندگی مردم داشته باشند و بیشتر آن ها شناخته و معرفی شوند. می توانید چند محصولی که در زندگی مردم کاربرد دارند و الآن هستند را بیشتر معرفی کنید، کاربردش را بگویید که مردم بیشتر آشنا شوند؛ در حوزه رادیوداروها یا دوتره ها اگر وجود دارد، در حوزه کشاورزی.
 کمالوندی: همین ابتدای برنامه شما یک کلیپ خوبی داشتید از ایزوتوپ پایدار؛ جداسازی ایزوتوپ. اشاره کردید خود شما به این که کاربرد این برای ترولیوم ۱۳۰ است که خود این ماده اولیه برای یُد ۱۳۱ است که برای سرطان های تیروئید استفاده دارد. یک نمونه ای از صدها نمونه موردی است که اخیراً در همین دو سال گذشته تکامل پیدا کرده و برای اولین بار این کار صورت می گیرد. تفاوتی که با سانتریفیوژهای اورانیوم دارد این است که آن جا ما دو ایزوتوپ داریم، بر اساس حرکت گریز از مرکز، سنگین تر جدا می شود از سبک. ولی این جا با هشت ایزوتوپ مواجه هستیم که این ها سبک هم هستند و جداسازی این ها کار بسیار سخت تری است. دانش خیلی بیشتری می خواهد از سانتریفیوژ، یعنی ما می توانیم بگوییم که یک جهش داشتیم از استفاده از سانتریفیوژ؛ این یک نمونه است. الکترواستاتیک است که حتماً از نزدیک دیدید که شتابگر الکترون و یون است که می تواند در زندگی مردم مؤثر باشد؛ هم در بحث بهداشت و سلامت، هم در محیط زیست و در حوزه های مختلف دیگر. رادیودارو همان طور که اشاره کردید حدود یک میلیون بیمار ما دارند مدام استفاده می کنند هم برای مسائل تشخیصی، هم درمانی دارد انواع رادیوداروها استفاده می شود، حداقل ۵۰ نوع رادیودارو تولید شده، مردم دارند استفاده می کنند. متأسفانه تحریم ها باعث شده بود که هیچ رادیودارویی از کشورها وارد نشود، حتی مواد اولیه وارد نشود و این باعث شد که سازمان به فکر این بیفتد که حرکت و جهشی داشته باشد که خدای ناخواسته مردم با مشکل مواجه نشوند کما این که مردم هم حس نکردند این تحریم را، علیرغم این که این تحریم واقعاً تحریم جدی ای بود. یک نمونه اش عرض کردم رادیو دارو در حوزه های سرطانی با توجه به این که آمار سرطان در کشور ما افزایش پیدا می کند، حدود پنج سال گذشته حدود ۳۰۰ هزار نفر ما بیمار سرطانی داشتیم، این ها نیاز دارند به داروهای مختلف و این کاری است که دارد انجام می شود در صنعت هسته ای ما.

سوال: در حوزه پزشکی اگر بخواهیم اشاره کنیم، این دستاورد در حوزه پلاسما و حتی پودر بندآورنده خون هم داشتیم.
 کمالوندی: بله، پودر هموستاز یا بندآورنده خون است که یک کلینیک زخم هم داریم درست می کنیم، در حوزه های مختلف کاربرد دارد. در حوزه کاربرد پرتوهاست. انواع محصولات را چه در حوزه کشاورزی، چه سلامت استفاده می شود با پرتودهی که می شود. به طور مثال همان الکترواستاتیک که اولین بار در داخل کشور ما ساخته شده در همین دو سال گذشته می تواند در قوت دادن به لاستیک ها یعنی شما وقتی این را تابش می دهید باعث می شود که مولکول های لاستیک به هم نزدیک شوند. یعنی شما با یک مقدار کمتری لاستیک، استحکام بیشتری دارید. در محیط زیست است؛ پساب ها را شما می توانید تصفیه کنید با روش پرتودهی و.... حوزه های مختلفی است که شما همه این ها را دیدید. به نظرم می رسد که ما باید برنامه های مختلفی را داشته باشیم که هر کدام از این ها را بتوانیم معرفی کنیم به مردم. تأکید مقام معظم رهبری هم همین بود که مردم آشنا شوند، فکر نکنند صنعت هسته ای فقط سانتریفیوژ و غنی سازی است. اگرچه غنی سازی خیلی مهم است، ولی ما باید از این مرحله عبور کنیم. بدانیم که این در زندگی مان مؤثر است. در صنعت مؤثر است. به طور مثال در صنعت نفت که در سر چاهی چه در داخل چاه، پالایشگاهی حدود ۷۰ درصد از این تجهیزات نیاز به تجهیزات هسته ای دارد. شما اگر این ها را نداشته باشید عملاً می توانید مشکل پیدا کنید در حوزه های مختلف نفتی یا به طور مثال در صنعت سیمان. صنایع هم نیاز دارند. یا به طور مثال در اصلاح بذر؛ نیوتِیشن یا جهش نسلی. به طور مثال دنیا دارد با مشکل کم آبی مواجه می شود، کشور ما هم از آن حوزه هایی است که مواجه با کم آبی می شود. این نسل گیاه ها که شاید ۲۰۰ تا ۳۰۰ سال طول می کشد خود را تطبیق دهد با کم آبی؛ ما می توانیم با روش های پرتودهی، نیوتیشن یا جهش نسلی در آن ها ایجاد کنیم که خودش را تطبیق دهد با آب کمتر یا آب شور، جایی که آب شیرین به اندازه کافی نیست و حوزه های مختلف زیادی که به نظرم ده ها برنامه ما می توانیم داشته باشیم با توجه به اینها.

سؤال: در حوزه کشاورزی هم همان طور که شما اشاره کردید محصولات مختلفی ارائه شده و محصولات جدیدی که بسیار می تواند کمک کند؛ مثل آن بذرهایی که شما گفتید یا پرتودهی به غلاتی که اشاره کردید و حتی محصولاتی که می تواند آفت زدایی کند محصولات کشاورزی را بالا ببرد. اشاره کردید در صحبت هایتان به داشتن برنامه برای این که بتوانید این ها را بیشتر به زندگی مردم وارد کنید تا مردم از این محصولات بیشتر استفاده کنند و همه این محصولات سرریز دانش هسته ای هستند. حضرت آقا هم در صحبت هایشان اشاره کردند باید به سمت تجاری سازی حرکت کنیم، چه برنامه ای می توانیم تدوین کنیم تا به این هدف برسیم؟
 کمالوندی: چشم انداز سازمان این است که بتواند یک سازمان قوی داشته باشد که تحقیقات را به مرحله صنعتی برساند و صنعت را به تجارت برساند. در حقیقت این چرخه؛ چرخه ای است که شما از تحقیقات شروع می کنید، نمی توانید متوقف شوید. بعد از این که تحقیقات تمام شد شما یک نیمه صنعتی را تولید می کنید به صورت پایلوت. بعد از آن صنعتی و بعد از آن تجاری. تجاری وقتی که ما می گوییم یعنی عملاًَ به بازار؛ چه بازارهای داخلی چه بین المللی عرضه می شود، کما این که الآن ما در آب سنگین بازار خوبی داریم یعنی مشتریان ما پشت صف هستند. چه آب سنگین، چه مشتقات آب سنگین. یک زمانی در مرحله تحقیقات بودیم، بعد این ها نیمه صنعتی شدند، الآن به صورت صنعتی. اما نکته مهم این است که، فرمایش حضرت آقا هم این که این ها باید تجاری سازی شود. تجاری سازی مستلزم این است که بخش خصوصی وارد شود. به هر حال یک مسئولیتی سازمان دارد که این با صنعتی سازی این تمام می شود، حتی نیمه صنعتی کردن. یعنی مسئولیت صنعتی کردن هم باید محول شود به بخش خصوصی، سرمایه گذاری کند، معرفی و بازاریابی کند، ببیند بازار چه می خواهد و آن چرا که بازار نیاز دارد تأمین کند؛ در حوزه های مختلف مثلاً لیزر هم کاربرد پزشکی دارد، هم کاربرد صنعتی دارد. در زمینه های مختلف به خصوص صنایع ما در یک شرایطی هستند که نیاز دارند به سرریز صنعت هسته ای که کمک می کند. به طور مثال جوش هسته ای؛ جوشی هست که با جوش معمولی خیلی فرق دارد، یعنی شما می توانید حتی بدون این که از الکترود استفاده کنید دو فلز حتی دو فلز ناهمگون را به هم متصل کنید با لیزر و.... این ها الآن مراحل تحقیقاتی شان پشت سر گذاشته شده. ما الآن لیزرهایمان به سمتی می رود و به لحاظ کیلووات قوی و قویتر می شود، اما بعد از این که تحقیق و کارهای اولیه انجام شد نیاز است که این ها تجاری سازی شود. بخش خصوصی باید بیاید سرمایه گذاری کند و من همین جا دعوت می کنم از بخش خصوصی، کما این که الآن هم وارد شدند. با شرکت های دانش بنیان ما شروع کردیم، الآن حضور خیلی خوبی دارند. سه برنامه خود شما از این شرکت های دانش بنیان ارائه کردید. بخش خصوصی الآن وارد شده. صنعت هسته ای؛ صنعت غنی سازی به تنهایی نیست. غنی سازی جداسازی ایزوتوپ بود که آن جا دو ایزوتوپ بود. نمونه اش امروز دیدید ایزوتوپ های سبک؛ هشت ایزوتوپ بود، جدا کردن کار بسیار سختی است، ضمن این که همان طور که اشاره کردند ارزش افزوده آن صدها بلکه هزاران بار بیشتر می شود و ما مزیت نسبی اقتصادی مان در کشور؛ نیروی انسانی است که این تکنولوژی های سطح بالا نیاز به نیروی انسانی دارد قبل از هر چیزی.

سؤال: یکی از نکاتی که حضرت آقا هم اشاره کردند همین منابع انسانی بود که باید در دانشگاه ها تربیت شوند، بیشتر شوند و داخل صنعت رسوخ پیدا کنند، در این زمینه هم باید برنامه داشته باشید، درست است؟
 کمالوندی: ما یک برنامه راهبردی ۲۰ ساله داریم که حدود یک سال و نیم پیش آقای مهندس اسلامی چند ماه را اختصاص دادند در شروع کارشان به این، یک برنامه ای تدوین کردند که این برنامه هفت زیربرنامه دارد که یکی از آن ها یعنی در حوزه نیروگاه ها؛ رآکتورهای تحقیقاتی، تحقیق و توسعه و یکی از آن ها بر می گردد به نیروی انسانی. نیروی انسانی؛ سرمایه اصلی صنعت هسته ای است. به طور مثال در گداخت ما یک بازدیدی داشتیم از اروپایی ها و آژانس آمدند بازدیدی کردند و دیدند، گفتند به لحاظ نیروی انسانی ایران در سطح اول دنیاست، اما به لحاظ تجهیزات هنوز ما آن سطح لازم نیستیم، ولی داریم کار می کنیم در این زمینه.

سؤال: آقای کمالوندی فناوری آب سنگین و جلوگیری از خام فروشی آب سنگین از مواردی بود که هم شما اشاره کردید هم دستاوردهایش در نمایشگاه ارائه شد. محصولات مختلفی در حوزه دوترها عرضه شده بود ازجمله آن کیت های تشخیصی غربالگری نوزادان؛ در خصوص این محصولات هم اگر کوتاه توضیح دهید به بقیه سؤالات برسیم.
 کمالوندی: بله گزارش خیلی خوبی بود، کاملاً نشان می دهد که چقدر اهمیت دارد. با انواع و اقسام دوترها داریم برای غربالگری FTG نمونه اش را امروز دیدید؛ جلبکی که گلوکز را می تواند برساند به بخش های بدن که در واقع نشان گذاری می کند و می تواند تشخیص را راحت کند. یا آمین اسیدهایی که نشاندار هستند، کیت های مختلفی که تولید شده، فقط همین قدر اشاره کنم بعضی از این مشتقات این قدر برای دنیا مهم است که یکی از معاون های وزیر یکی از این کشورها آمدند سراغ ما و لیستی از این ها ارائه دادند و خواستند در این زمینه سرمایه گذاری کنند. کشورهایی که عرض می کنم کشورهای پیشرفته هستند. یعنی ما محصولات آب سنگین دو تای ما به کشورهای پیشرفته دنیا صادر می شود. دو تاها در واقع یکی از این شاخه هایی است که از آب سنگین است و ارزآوری بالایی دارد.

سؤال: حضرت آقا اشاره کردند به ۲۰ هزار مگاوات برق هسته ای. حضرت آقا در کنار این به نیروگاه های کم ظرفیت هم اشاره کردند که باید ساخته شود، درست است؟
کمالوندی: فکر می کنم به یک موضوعی اشاره کردند که موضوع روز دنیا است؛ نیروگاه های کوچک یا متوسط؛ SMR ها، الآن دنیا در این زمینه خیلی کار می کند. علتش این است که نیروگاه های بزرگ مثل یک فرش بافتنی و دست باف است، این نیروگاه های کوچک یک فرش هایی است که از قبل مثل ماشینی که شما می بافید به تعداد زیاد. در واقع نیروگاه های کوچک را مثل اتومبیل می توانید تولید کنید، در هر جایی لزومی ندارد که مطابق با شرایط مکان و محل باشد و باید به تعداد ببرید به آن منظوری که نیاز است. به طور مثال اگر یک نیروگاه کوچک ۱۰۰ مگاواتی، یک شهر کوچک ممکن است ۳۰۰ مگاوات نیاز دارید شما سه تا از آن نیروگاه ها را کنار هم می گذارید. دنیا دارد به این سمت می رود، چون سرمایه گذاری کمتری می خواهد، سرعت بیشتری هم به بازدهی می رسد. ما هم در این زمینه شروع کردیم به کار کردن. البته ما صنعتمان خیلی خوب است، به طور مثال نیروگاه متوسط که همین دارخوینی که ما داریم؛ ۱۶۰ مگاوات، می توانیم بگوییم تولید و ساختش در ایران ۱۰۰ درصد است، البته طراحی هایش کاملاً تمام شده، با صنایع مختلف صحبت شده، صنایع مختلف کشورمان این ظرفیت را دارند که بتوانند توربین، اِستیم ژنراتور و... را بتوانند تولید کنند. یا مثلاً کَسک های دو منظوره برای ساخت... همین الآن ما تولید کردیم. کَسک دو منظوره برای جا به جایی سوخت های مصرف شده؛ ظرفیت ۱۴۰ تن. یعنی حجم ریخته گری آن فلز؛ ۱۴۰ تن چیزی است که در دنیا کم اتفاق می افتد. حتی در ایران اولین بار است که چنین اتفاقی افتاده.

سؤال: دو موضوع دیگر که اهمیت بیشتری دارد، ولی سؤالات زیاد است، اگر اجازه دهید از شما بپرسم؛ یکی کاربرد فناوری هسته ای در صنایعی مثل پتروشیمی و نفت است که با استفاده از سنجش گرها الآن آمده نمایان شده، تجهیزاتش هم ساخته شده و استفاده می شود. یکی هم در حوزه اکتشاف هست؛ یک محصول امروز در نمایشگاه عرضه شد ژئوفیزیک هوابرد بود؛ در این خصوص هم صحبت می فرمایید؟
کمالوندی: خوشبختانه در حوزه هوابرد، در واقع برداشت اطلاعات از آسمان به وسیله هواپیما یا هلیکوپتر، ما الآن وضعیت بسیار خوبی داریم و برای اولین بار از سال گذشته داریم داده ها را خودمان تحلیل می کنیم و این ظرفیت و این امکان را داریم که اعمال با هواپیما و هلیکوپتر که سازمان در اختیار دارد در عمق ۱۵ کیلومتری زمین را، انواع فلزات را تشخیص دهیم و این کار را حتی برای اکتشاف نفت انجام می دهیم و امروز دیدند حضرت آقا هم که چطور این دستگاه ها روی هواپیما و هلیکوپتر تعبیه شده و چطور کار می کند و این کمک می کند که ما پوشش دهیم به کل کشور و داشته هایمان را در زیرزمین بتوانیم تشخیص دهیم. در دنیا معمولاً این خیلی کم است، آن هایی هم که برای کشورها می آیند انجام می دهند احتمال دارد اطلاعات را صرفاً محرمانه نگه ندارند یا برای آن کشور صرفاً نباشد، کما این که ما حدود یک چهارم از کشورمان قبل از انقلاب پی جویی و بررسی شده و بقیه کشور دارد به سرعت این کار انجام می شود.

سؤال: با استفاده از فناوری هسته ای این محصول ساخته شده و در حال استفاده است؟
 کمالوندی: بله، عرض کردم این ها داده هایی که برداشته می شود از هوا و این ها تحویل می شود. کشور ما هم کشور ثروتمندی است، منابع زیرزمینی زیادی داریم و این کمک می کند که بدانیم چه داریم در زیر زمین و بتوانیم استفاده کنیم از آنها.

سؤال: در خصوص صحت سنج، جریان سنج و غلظت سنج و این محصول دو فازی جدید هم صحبت می فرمایید؟
کمالوندی: بله، دو سه مورد را امروز دیدید. چه سطح را بخواهیم، به هر حال مخازن نفتی، چون نمی شود آن داخل را دید باید چیزی باشد که صحت سنج باشد، یا جریاناتی که در پالایشگاه است، این دِبی چقدر است؟ در لوله جریان سنج است یا تشخیص این که این اسید است؛ چقدرش اسید و چقدرش مواد دیگر است؟؛ این سنجش گرها هست که امروز نمونه هایش را ارائه کردند در نمایشگاه و این ها مواردی است که به ما نمی دادند، الآن خودمان تولید کردیم و می توانیم در صنایع مختلف ازجمله صنعت نفت، استفاده زیادی در صنعت نفت دارد، در ذوب آهن و انواع صنایع دیگر دارد.

سؤال: حضرت آقا به تعامل به آژانس هم اشاره کردند که بر اساس قانون مجلس باشد، در این زمینه هم صحبت می فرمایید؟
 کمالوندی: بله، ما یک قانون بسیار خوب داریم؛ قانون اقدام راهبردی دست سازمان را باز کرد. این زنجیرهایی که دور سازمان بسته شده بود، باز شد و دیدید چه جهشی پیدا کرد. ما ظرفیت غنی سازی مان همین الآن ۳۸ هزار سو است که تا حدود ۴۰ هزار تا هم ظرفیت آماده داریم. این ماشین های جدید بود که باعث شد این ظرفیت ایجاد شود. نگاه قانون این بوده که تعهدات ما صرفاًَ در محدوده پادمان باشد، نصب العین سازمان است در تعاملاتی که با آژانس داریم. اشاره داشتند حضرت آقا که همکاری با آژانس باشد، این همکاری به نحو احسن الآن در جریان است. البته کشورهای غربی زیاده خواهی دارند یعنی تعهدات فراتر از پادمان هم از ما می خواهند که با مقاومت ما قبول نکردیم و تأکید هم کردند ایشان، به نظرم این پیام به سطح دنیا می رود که نباید این فشارهای بیهوده را بر کشور ما وارد کنند. ما البته نظارت های بیشتر را هم می پذیریم به شرط این که آن ها هم تعهدات خودشان را که تعهدات لغو تحریم هاست اجرا کنند. وقتی آن ها تعهدات خود را اجرا نمی کنند، عملاً دلیلی ندارد که کشور ما بخواهد فراتر از پادمان تعهداتی را اجرا کند.

سؤال: حضرت آقا اشاره کردند که زیرساخت های موجود صنعت هسته ای هم نباید دست بخورد، درست است؟
 کمالوندی: قطعاً همین طور است، یعنی اگر توافقی باشد؛ حتماً این توافق باید به نحوی باشد که زیرساخت ها تغییر پیدا نکند و از بین نرود، البته این ها مواردی است که حتماً وزارت امورخارجه هم اگر مذاکراتی دارد حتماً در جریان خواهد بود. یک نکته هم که حضرت آقا اشاره کردند؛ همکاری با کشورهای همسو است. از این فرصت و تریبون باید استفاده کنیم؛ ما با کشورهای همسایه خیلی زمینه های مشترک داریم، حداقل در ایمنی هسته ای. الآن نیروگاه های هسته ای در جنوب کشور ما هست؛ امارات چهار نیروگاه ۱۴۰۰ مگاواتی دارد، ترکیه چهار تا دارد می سازد، در اطراف کشورهای عربی؛ عربستان هم همین طور دارد می سازد. ما در ایمنی هسته ای حداقل می توانیم باهم همکاری داشته باشیم، ضمن این که فرمایش ایشان طوری بود که ما می توانیم در حوزه های مختلف با این کشورهای همسو همکاری داشته باشیم.

انتهای پیام

همرسانی کنید:

طراحی و پیاده سازی توسط: بیدسان