رییس سازمان انرژی اتمی ایران با اشاره به خرسندی مقام معظم رهبری در طول بازدید از نمایشگاه صنعت هسته ای کشور، گفت: این خودباوری، مأیوس کننده برای دشمنان و امیدبخش برای مردم عزیزمان به خصوص جوانان که در ...

به گزارش ایسنا، محمد اسلامی، معاون رییس جمهور و رییس سازمان انرژی اتمی با حضور در برنامه «صف اول» به تشریح آخرین دستاوردهای صنعت هسته ای کشور پرداخت. 

معاون رییس جمهور در ابتدای این برنامه با اشاره به دیدار دانشمندان، متخصصان، کارشناسان و مسئولان صنعت هسته ای با مقام معظم رهبری و نمایشگاهی که در حضور ایشان برگزار شد، اظهار کرد: دیدار با مقام معظم رهبری سعادت و یک توفیق برای همکاران ما بود که آخرین بار ۱۰ سال پیش این دیدار را داشتند.
وی ادامه داد: این دیدار فرصتی بود تا بتوانیم آخرین دستاوردهای صنعت هسته ای را در محضر ایشان تقدیم کنیم. به همین خاطر نمایشگاه و گزارشی که ارائه شد به معنی واقعی کلمه تبلور عینی «ما می توانیم و توانستن» بود. جلوه ممتازی از خودباوری که به برکت انقلاب اسلامی و خون شهدا در کشور به وجود آمده و سازمان انرژی اتمی و صنعت هسته ای نماد موفق این خودباوری است. 

معاون رییس جمهور با اشاره به خرسندی مقام معظم رهبری در طول بازدید از نمایشگاه صنعت هسته ای کشور، ادامه داد: این خودباوری، مأیوس کننده برای دشمنان و امیدبخش برای مردم عزیزمان به خصوص جوانان که در راه اعتلا و پیشرفت کشور شوق خدمت و تلاش دارند، است.

رییس سازمان انرژی اتمی در ادامه این برنامه درخصوص آخرین دستاوردهای صنعت هسته ای کشور که به سمع و نظر مقام معظم رهبری رسید، گفت: سرفصل هایی که در سازمان انرژی اتمی دنبال می شود، متنوع، فوق العاده و گسترده است.

وی ادامه داد: سال ۱۴۰۱ عبارتی را در همین برنامه به کار بردیم و اعلام کردیم که سال پرنشاط و پرتلاشی را سازمان انرژی اتمی تجربه کرد. سال گذشته سال سختی را در کشور داشتیم که فضای ایجاد شده، بر خیلی از روندها سایه انداخته بود. 

معاون رییس جمهور افزود: با این حال در سازمان انرژی اتمی یک جریان فوق العاده متفاوت از گذشته را تجربه کردیم و ۱۵۹ دستاورد داشتیم. دستاوردهایی که تعدادی از آن ها به عنوان طرح برتر برای ۲۰ فروردین آماده شد و به تدریج معرفی شدند. 

مهندس اسلامی تصریح کرد: در این زمینه مطلب حایز اهمیت این بود که بتوانیم هرچه بیشتر و با سرعت بالاتر زمان دستیابی به نتایج و سرفصل هایی را که می خواهیم در زندگی مردم تاثیرگذار باشند، سریعتر به ثمر برسانیم.

وی افزود: این مهم برای ما این تکلیف را ایجاد می کرد که زمان تبدیل ایده به محصول را کوتاه کنیم و بخش ممتاز این کوتاه کردن، عملکرد فوق العاده در حوزه طراحی و ساخت سامانه های پرتودهی بود. سامانه های پرتودهی یک نیاز مبرم برای کشور است که در حوزه سلامت و امنیت غذایی می تواند تاثیر بسزایی برای مردم داشته باشد. 

رییس سازمان انرژی اتمی با تاکید بر اینکه پرتودهی محصولات تاثیر مهمی در سلامت و معیشت مردم داشته و با جلوگیری از ضایعات در اقتصاد ملی اثرگذار خواهد بود، اظهار کرد: برای اولین بار در این زمینه سامانه پرتودهی گاما با ظرفیت ۲۰ تن را از یک نمونه خارجی الگوبرداری کردیم و آن را ساختیم.

وی افزود: این طراحی ۲۰ تن، بومی و هوشمند بود و برای پاسخگویی بیشتر همکاران من افزایش ظرفیت را هدفگذاری کردند و سامانه های ۵۰ و ۱۰۰ تن ساخته شدند. سامانه هایی که به فاصله ۴ ماه از یکدیگر به نتیجه رسیدند و قابل بهره برداری شدند. 

مهندس اسلامی ادامه داد: آفت زدایی در بحث مایکرویو هم مطلب دیگری بود که برای آن وقت گذاشته شد. ظرف ۳ تا ۴ ماه فرآیند طراحی و ساخت آن به پایان رسید و نمونه تولیدی آن ساخته شد. طرحی که ۱۰ روز پیش در مراسمی با حضور مسئولان وزارت جهاد کشاورزی، این سامانه ها رونمایی شدند. همچنین سامانه پرتودهی اشعه ایکس برای عقیم سازی حشرات که مورد نیاز بخش کشاورزی بود هم در همین مراسم رونمایی شد. 

معاون رییس جمهور با تاکید بر اینکه در سال ۱۴۰۱، سازمان انرژی اتمی توانست فرآیند تبدیل ایده به محصول را عملیاتی کند و این یک کار بزرگ بود، تاکید کرد: در بخش پرتودهی طرح های مطالعاتی انجام گرفت تا کل کشور را پوشش دهد. کانون های تولید که مرکز تولید مواد غذایی و کشاورزی است را در ۱۲ منطقه تعریف کردیم.

وی ادامه داد: این قطب ها با مشارکت بخش خصوصی و دستگاه های مرتبط با سازمان انرژی اتمی و با توجه به تکالیف علمی، پژوهشی و قانونی که داشتیم، ظرفیتی را ایجاد می کند تا در خدمت مردم عزیز کشورمان باشد. 

وی افزود: در حال حاضر سایت های مدنظر و طرف های مشارکت برای این موضوع در استان ها انتخاب شدند و با امضای تفاهمنامه، زمین ها با حفاظ گذاری های مورد نیاز به مجتمع های مدنظر تبدیل شده اند.
رییس سازمان انرژی اتمی با اشاره به اینکه سازوکارها و تفاهمات انجام شده همه ابزاری برای گسترش فعالیت ها در این رشته است، تصریح کرد: ما اول فرضمان ۵ ساله بود که بتوانیم کار را انجام دهیم اما با یاری خداوند و مشارکت شبکه دانش بنیانی، آن را به شکل فشرده تنظیم کردیم تا بتوانیم کشور را برای اینکه در اختیار مردم باشد، پوشش دهیم.
وی ادامه داد: نکته مهم تر این است که بخشی که الان با ماکروویو دنبال می شود، بسیار سریع تر هم می تواند در اختیار جامعه قرار گیرد. کل شرکت هایی که مواد غذایی را می گیرند و کار سورتینگ را انجام می دهند، خوب تر می توانند از این سامانه استفاده کنند.

مهندس اسلامی تصریح کرد: در این شرایط ۲ اتفاق برای این مجموعه ها رخ می دهد. اولا آفت ها و سموم باقی مانده با میکروب های احتمالی که در مواد غذایی وجود دارد زدوده و از بین می رود و ثانیا ظرفیت نگهداری با جلوگیری از زود فاسد شدن افزایش پیدا می کند. این مساله ۲ تاثیر فوری دارد که یکی سلامت جامعه و جلوگیری از دیر فاسد شدن مواد غذایی و ماندگاری بیشتر آنهاست؛ موضوعی که در اقتصاد خانوار بسیار موثر است.

معاون رییس جمهور با بیان اینکه سالانه ۳۰ درصد از محصولات کشاورزی کشور به واسطه فاسد شدن از بین می رود ، افزود: در ۱۳۵ میلیون تن محصولات سالیانه، ۳۰ درصد ضایعات عدد بزرگی است که برطرف کردن آن با روش های ذکر شده، می تواند در اقتصاد ملی تاثیر داشته باشد.
وی افزود: نکته مهم تر دیگر اینکه در بخش صادرات وقتی شما محصولات را از فرایند پرتودهی عبور دهید، دیگر مرجوعی و برگشتی نخواهید داشت و این مساله جزو الزامات سازمان غذا و داروی کشورهای پیشرفته است. با این اتفاق خودبه خود مساله مربوط به صادرات را هم حل می کند و این یک هدف گذاری است که چندین موضوع را حل می کند و در اختیار مردم و فعالان قرار می دهد.

این عضو کابینه دولت سیزدهم در ادامه برنامه «صف اول» گفت: غیر از بحث پرتودهی همزمان، بحث پلاسما را در چند بخش از جمله سلامت و پزشکی، کشاورزی، صنعت، محیط زیست دنبال کردیم. سال گذشته و زمانی که بحث پلاسما را آغاز کردیم، کارها در حد مقالاتی بود که رتبه های بالایی داشتند اما تجاری و صنعتی نشده بودند.
وی افزود: در عرض یک سال گذشته سامانه های آن طراحی و ساخته شده و بخش پزشکی وارد فاز بالینی و بخش صنعتی وارد بخش آزمایش های علمیاتی شده است. این مهم به عنوان یک الگو  و راهکار می تواند در کارخانه های تولید خشکبار به ویژه در مورد محصول پسته استفاده شود زیرا آفت آفلاتوکسین صادرات پسته ایران را مختل کرده و اگر این حرکت شتابان را انجام نمی دادیم، بازارهای هدف را از دست می دادیم.

وی ادامه داد: در این راستا در اواخر تیر ماه و حداکثر در مرداد ماه؛ نخستین کارخانه صنعتی فرآوری پسته با استفاده از دانش و فناوری پلاسما که محصول پسته را از نظر آفلاتوکسین سم زدایی خواهد کرد، افتتاح می شود. این اتفاق  قابلیت تبدیل شدن به الگو برای کل بخش مربوط به تولیدکنندگان پسته را  داراست. این پروسه ۲ فاز دارد؛ یک فاز مبارزه با آفات در باغات پسته است و دیگری محصول پسته را سم زدایی می کند که اکنون فاز آزمایش میدانی و اجرایی استفاده از فناوری پلاسما را پشت سر گذاشته ایم.

رییس سازمان انرژی اتمی درخصوص بحث رادیوداروها که مورد تاکید مقام معظم رهبری بود و ایشان تاکید داشتند هرچه سریع تر دستاوردهای صنعت هسته ای در زندگی و اقتصاد کشور خود را نشان دهد، گفت: سابقه تولید رادیوداروهای تشخیصی در جهان عمر چند ۱۰ ساله دارد، اما رادیوداروهای درمانی حداکثر ۱۰ -۱۱ سال است که وارد چرخه سلامت جهانی شده است.
وی ادامه داد: ما در سازمان انرژی اتمی ایران بیش از ۵۰ نوع رادیودارو تولید می کنیم و ۲۰۰ مرکز پزشکی هسته ای این داروها را از ما دریافت می کنند. بر اساس آماری که تجربه و ثبت شده تا سقف حدود یک میلیون نفر بیمار از این رادیوداروها در یکسال استفاده کرده اند. 
مهندس اسلامی در ادامه با اشاره به سفر رییس جمهور به کشورهای آمریکای لاتین افزود: واقعاً لطف خداوند است که سیاست خارجی جمهوری اسلامی ایران در این حوزه مهم ورود پیدا کرده است. در آمریکای لاتین، استضعاف به معنای واقعی کلمه وجود دارد. یعنی ملت هایی که دارای ذخایر و ثروت هستند ولیکن سلطه ابرقدرت ها اجازه نمی دهد که این ها ظرفیت های خودشان را به شکل شایسته رشد دهند و به سمت پیشرفت حرکت کنند.

وی افزود: کشورهای آمریکای لاتین به دلیل رابطه راهبردی با جمهوری اسلامی ایران د، موجب عصبانیت آمریکایی ها شده اند اما کاری از آن ها ساخته نیست که بخواهند مانع روابط ما شوند. البته دلیل این مساله را باید در بیداری ملت های کشورهای آمریکای لاتین دانست که موجب این پیوند شده است. در این خصوص یکی از محورهایی که زمینه همکاری های فراوانی برای ما دارد، کشورهای آمریکای لاتین هستند. برای نمونه در کشور ونزوئلا زمینه هایی فراهم شده و به زودی همکاری ها را در حوزه هسته ای به ویژه در حوزه رادیوداروها و خدمات پزشکی اجرایی خواهیم کرد.
این عضو کابینه دولت سیزدهم ادامه داد: جالب است که کشورهای سلطه گر از انسانیت صحبت می کنند اما معاون رییس جمهور ونزوئلا و وزیر علوم این کشور که چند ماه قبل با آن ها در تهران ملاقات داشتیم، اعلام کردند که تمام دستگاه های شتاب دهنده و دستگاه های مربوط به حوزه پزشکی هسته ای این کشور متوقف است و هیچ گونه خدماتی را نمی توانند به مردم ارایه دهند زیرا شرکت های آمریکایی به آن ها سرویس نمی دهند. جالب این که در این شعارها و بیان های فریب کارانه ای که می دهند؛ صحبت از حقوق بشر می کنند اما به سادگی می بینیم که هیچ ارزشی برای انسانیت قائل نیستند.

وی افزود: در این زمینه یکی از فرصت های ما برای کار بین المللی که در ماه های آینده آن را دنبال خواهیم کرد، بحث رادیوداروهاست. در چند دهه گذشته از رادیوداروها در بخش تشخیصی استفاده شده و ما نیز در ۱۰-۱۱ گذشته در بخش درمانی نیز از این داروها استفاده کرده ایم. اکنون ما جزو همان کشورهای تراز اول دنیا هستیم که توانسته ایم رادیوداروهای درمانی نیز تولید کرده و به بازار عرضه کنیم که مردم و جامعه پزشکی ما توانسته از این داروها به خوبی استفاده کنند.

رییس سازمان انرژی اتمی تصریح کرد: گامی که ما در سال ۱۴۰۱ به آن شتاب دادیم، این بود که دقیت را در رادیوداروهای بخش تشخیصی افزایش دهیم تا هنگامی که رادیودارو را به بیمار تزریق شده و با دستگاه عکسبرداری می شود، بتواند بین سلول های بدن حرکت کرده و روی سلول سرطانی نشسته و آن را نمایان کند. بر اساس پروژه ها و تحقیقات به دنبال ساخت رادیودارویی درمانی هستیم که به طور مستقیم به سلول سرطانی اصابت کند و آن را از میان ببرد و در عین حال آثار جانبی نداشته باشد؛ این مهم ترین رویکردی است که در بخش پژوهشگاهی سازمان انرژی اتمی ایران بر روی آن کار می کنند. از جمله نمونه های آن می توان به رادیوداروی لوتوشیوم که توسط یک بانوی جوان و دانشمند ثبت شده اشاره کرد که تیم پزشکی آن را برای یک پسربچه ۷ ساله در فرآیند پیش بالینی استفاده کردند که بر اساس بررسی های دانشگاه علوم پزشکی بوشهر که متقاضی این همکاری مشترک بود، این رادیودارو دارای اثربخشی فوق العاده و غیر قابل باوری بوده است.

وی ادامه داد: برای نخستین بار شاهد تولید سریع و استفاده از رادیوداروها در مراکز درمانی در بازه زمانی کوتاه مدت هستیم ؛ این رادیودارو می تواند ۳۰ نوع سرطان را بسیار سریع تشخیص دهد و کمک کند تا بتوانیم یک درمان موثر داشته باشیم. با توجه به این موارد بیماران عزیز مبتلا به سرطان می توانند با حداقل زحمت و در حداقل زمان درمان شوند.
معاون رییس جمهور تاکید کرد: آمریکایی ها تنها شرکت رادیوداروی ما را تحریم کردند و از سوی دیگر رادیوداروی ما را شرکت های هواپیمایی بین المللی حمل نمی کنند، زیرا این شرکت ایرانی تحریم است. این نماد آشکار نقض حقوق بشری است که شعار می دهند. این شرایطی که برای ما به وجود آمده سبب شده تا ما به چرخه سوخت هسته ای دست یابیم زیرا  اگر چرخه سوخت هسته ای و معدن اورانیوم نمی داشتیم به ما اورانیوم نمی دادند.

 اسلامی گفت: ساده ترین و فوری ترین بهره صنعت هسته ای تولید رادیودارو هاست و پیش نیاز تولید رادیودارو، چرخه سوخت هسته ای است. در این چرخه یکی از فعالیت ها و فرآیندهای اصلی، غنی سازی است. آن ها با این مساله مخالف هستند زیرا قدرت ساز است. با توجه به محدودیت های ایجاد شده ما بایستی چرخه سوخت ایجاد می کردیم زیرا سایر کشورها  به ما مواد خام، تکنولوژی، تجهیزات و ... را نمی فروشند و نمی دهند. ما بایستی از صفر تا صد چرخه سوخت هسته ای را از تحقیق و پژوهش تا دستیابی به فناوری و زیرساخت ها، لوازم تجهیزات تولید رادیوداروها را در کشور خود ایجاد می کردیم.

وی تصریح کرد:  اینکه حضرت آقا فرمودند از ۲۰ سال قبل این ها چالش هسته ای را شروع کردند و ما تا الان به صد برابر رسیده ایم، ما از صفر به صد رسیدیم. معدل سنی تمام کسانی که در انرژی اتمی کار کردند و این دستاوردها را دارند، کمتر از ۳۵ سال است. این عشق و ایمان به خدمت است. آن شوقی که در وجودشان برای خدمت به مردم است تا هرچه زودتر یک محصول را به دست آنها برسانند. آیا با نداشتن سوخت می توانستیم راکتور را عملیاتی کنیم و وارد فاز تولید رادیو دارو شویم.
اسلامی در پایان گفت: این فرایند آبرو بخش، عزت آفرین بوده و به لطف الهی و همت بچه های پرشور و شوق مومن به وجود آمده است. باید سرمایه گذاری در بخش رادیو دارو را به سمتی می بریم که حداقل هفت برابر میزان فعلی شود. ظرفیت صنعتی حداقل هفت برابر ظرفیت فعلی را احداث کرده ایم و اکنون به سمت تجهیز این ظرفیت می رویم. باید دانست که به ظهور رسیدن این ظرفیت یعنی اینکه قادریم گسترده جغرافیای بسیار بزرگتری را تحت پوشش عرضه رادیوداروهای پیشرفته ایرانی قرار دهیم.

انتهای پیام

همرسانی کنید:

طراحی و پیاده سازی توسط: بیدسان