استاندار گیلان با تأکید بر مشخص شدن محدوده اراضی کشاورزی در اطراف تالاب بین المللی انزلی، گفت: دیگر نمی گذارم عده ای سودجو به جان تالاب بین المللی انزلی افتاده و این زیستگاه بومی را تخریب کنند.

به گزارش خبرگزاری فارس از رشت،  اسدالله عباسی ظهر امروز در جلسه کارگروه احیای تالاب بین المللی انزلی در سالن شهید انصاری استانداری با بیان اینکه برای تالاب انزلی باید از دادن شعار و اقدامات غیر عملی پرهیز شود، اظهار کرد: بنده از ابتدای ورودم به گیلان به عنوان نماینده عالی دولت در گیلان اعلام کردم که به عنوان یک گیلانی در خصوص احیای تالاب انزلی باید به جای شعار کارهای عملی انجام شود.

وی با اشاره به هدررفت اعتبارات کلان در خصوص احیای تالاب بین المللی انزلی در چند سال گذشته گفت: در گذشته بودجه های زیادی برای احیای این تالاب تخصیص یافت ولی خروجی آن برای استان و مردم مشخص نشده و هیچ دستاوردی نداشته است.

استاندار گیلان با تأکید بر علمی و کاربردی بودن برنامه های ارائه شده به منظور احیای تالاب بین المللی انزلی افزود: دستگاه موظفند میزان عملیاتی شدن برنامه های مصوب دستگاه خود در راستای احیای تالاب بین المللی انزلی را اعلام کنند.

عباسی با بیان اینکه اجرای طرح آبخیزداری در تالاب بین المللی انزلی باید با قدرت و جدیت دنبال شود، تصریح کرد: ۱۲ میلیارد تومان  اختصاص یافته برای اجرای طرح آبخیزداری در تالاب بین المللی انزلی مربوط به سفر ریاست محترم جمهوری است، لذا برای تحقق درست و دقیق این طرح اداره کل منابع طبیعی باید از منابع اعتباراتی خود استفاده کند.

وی اقدامات انجام شده در خصوص احیای تالاب بین المللی انزلی در طول یک و نیم سال گذشته را نیازمند تبیین برای نسل جدید دانست و تصریح کرد: بعد از سفر ریاست محترم جمهوری به گیلان سریعاً کارگروهی تشکیل و توانستیم با انجام کارهای کارشناسی منشاء های آلودگی تالاب بین المللی انزلی را شناسایی کنیم.

نماینده عالی دولت در گیلان با اشاره به منشاء های آلودگی تالاب بین المللی انزلی بیان کرد: فاضلاب بیمارستانی، شهرک صنعتی رشت، زندان لاکان و فاضلاب شهر رشت از جمله علل مهم در آلودگی تالاب بین المللی انزلی بودند.

عباسی با بیان اینکه تصفیه خانه های بیمارستانی در گیلان در اسرع وقت وقت تکمیل شوند، افزود: تمامی اعتبارات  لازم برای انجام این مهم تخصیص یافته و سازمان برنامه و بودجه باید روند تکمیل این پروژه ها را بررسی و با همکاری دانشگاه علوم پزشکی به به کارگروه اعلام کند.

وی از اختصاص ۱۴۲ میلیارد تومان اعتبار از صندوق توسعه محیط زیست برای تکمیل فاضلاب شهرک صنعتی خبر داد و بیان کرد:  ۳۶ درصد درصد آلودگی تالاب بین المللی انزلی به دلیل نبود تصفیه خانه فاضلاب شهرک صنعتی رشت می باشد که ۱۴۲ میلیارد تومان اعتبار برای تکمیل این فاضلاب انجام شده و باید مشخص شود که این میزان پروژه چقدر پیشرفت داشته است.

استاندار گیلان، سلامتی مردم را خط قرمز خود دانست و گفت: در خصوص فاضلاب شهر رشت باید منشأ آلودگی های خرد و جزئی هم مشخص شود زیرا بنده با سلامتی مردم با هیچ فرد و ارگانی تعارف ندارم، لذا اداره کل آب و فاضلاب گیلان باید میزان پیشرفت پروژه فاضلاب شهر رشت به مشخص کند.

عباسی با اشاره به انعقاد قرارداد با قرارگاه سازندگی سپاه قدس گیلان در خصوص نابودی گیاه سنبل آبی بیان کرد: برای نابودی گیاه مهاجم سنبل آبی یک بخشی را به قرارگاه سازندگی سپاه قدس گیلان سپردیم زیرا وجود این گیاه باعث کاهش سطح اکسیژن و در نتیجه منجر به مرگ ماهیان می شود.

وی با تأکید بر مشخص شدن محدوده اراضی کشاورزی در اطراف تالاب بین المللی انزلی افزود: اگر خط و محدوده اراضی کشاورزی اطراف تالاب انزلی مشخص شود دیگر شاهد حریق در تالاب بین المللی انزلی نخواهیم بود، لذا دیگر نمی گذارم عده ای سودجو به جان تالاب بین المللی انزلی افتاده و این زیستگاه بومی را تخریب کنند.

پایان پیام/۳۳۸۹

همرسانی کنید:

طراحی و پیاده سازی توسط: بیدسان