در حال بارگذاری... لطفا صبر کنید.

به گفته مدیرکل راه و شهرسازی گیلان، ۳۰ شهر از ۵۳ شهر گیلان دارای بافت های فرسوده شهری و سکونتگاه های غیررسمی و بافت های تاریخی است.

به گزارش خبرگزاری فارس از رشت، هادی رحمانی امروز در جمع خبرنگاران با بیان اینکه گیلان پنج هزار و ۳۴۶ هکتار بافت فرسوده شهری دارد، اظهار کرد: نوسازی و بهسازی بافت های ناکارآمد شهری از سال ۹۲ در دستور کار دولت ها قرار گرفته و هدف از آن تلاقی تاریخ، فرهنگ و تکنولوژی است.

وی با بیان اینکه بافت های ناکارآمد در قالب بلوک های شهری و در سه سطح ناپایدار، نفوذناپذیر و ریزدانگی پایش می شوند، تصریح کرد: ناپایدار یعنی ۵۰ درصد ساختمان های یک بلوک شهری از نظر ایستایی و مهندسی سازه ناپایدار باشد، نفوذناپذیر یعنی معبرهای این بلوک شهری عرض کمتر از ۶ متر داشته باشد و ریزدانگی یعنی مساحت عرصه های موجود در این بلوک شهری زیر ۲۰۰ مترمربع باشد.

مدیرکل راه و شهرسازی گیلان با بیان اینکه روستاها دارای پراکندگی بافت هستند و می توانند سازه های تاریخی داشته باشند، اما در شهر شاهد بافت های پیوسته و متراکم هستیم، افزود: در سطح استان ۲ هزار و ۶۷۱ هکتار بافت فرسوده شهری، هزار و ۵۳۸ هکتار سکونتگاه غیر رسمی و هزار و ۱۳۷ هکتار بافت تاریخی داریم.

وی هدف از احیای بافت های فرسوده را هویت سازی عنوان کرد و گفت: ۳۰ شهر استان دارای بافت فرسوده، سه شهر رشت (۱۶ محله)، لنگرود (چهار محله) و انزلی (سه محله) دارای سکونتگاه غیر رسمی و ۶ شهر رشت، لنگرد، انزلی، لاهیجان، املش و رودسر دارای بافت تاریخی هستند.

رحمانی از وجود ۵۲۵ هکتار بافت تاریخی در رشت خبر داد و افزود: دولت برای حمایت از مردم در جهت احیای بافت های ناکارآمد اقدام به حمایت های عمرانی و تسهیلاتی می کند لذا سال گذشته ۹۶۴ واحد را در سطح استان احداث کردیم.

مدیرکل راه و شهرسازی گیلان با بیان اینکه حدود پنج هزار و ۷۰۰ تن قیر برای بهسازی شبکه معابر در بافت های فرسوده استان به کار رفته گفت: در محدوده بافت های فرسوده ۲۴ پروژه شاخص از جمله ساماندهی رودخانه، دیواره سازی و جداره سازی، پیاده رو سازی، احداث مدرسه و سالن ورزشی، تعریض معابر، آسفالت را انجام دادیم.

وی با اشاره به رتبه پنجم گیلان در سطح کشور در حوزه بازآفرینی شهری تصریح کرد: به زودی شاهد افزایش تسهیلات بازآفرینی شهری از ۳۵۰ میلیون تومان به ۵۵۰ میلیون تومان به ازای هر واحد خواهیم بود؛ همچنین هزینه صدور پروانه ساختمان برای افرادی که در بافت های فرسوده اقدام به ساخت وساز می کنند تا ۵۰ درصد کاهش می یابد.

رحمانی با اشاره به رتبه ۱۸ استان گیلان در طرح نهضت ملی مسکن افزود: در حال حاضر بالغ بر ۲۵ هزار واحد در حال ساخت داریم و با وجود کمبود زمین در گیلان، برای ۳۱ هزار واحد زمین تأمین کردیم.

پایان پیام/۸۴۰۰۷


طراحی و پیاده سازی توسط: بیدسان