به گفته استاندار گیلان، یکی از مهمترین دلایل کندی ترخیص کالا و کامیون های ترانزیت کالا در پایانه مرزی آستارا، افزایش حجم مراودت های تجاری با کشورهای همسایه و وجود کامیون های باری بی شمار در این ...

به گزارش خبرگزاری فارس از رشت، اسدالله عباسی ظهر امروز در مراسم تجلیل از صادرکنندگان برتر در سالن الغدیر استانداری با تسلیت سالروز شهادت آیت الله دکتر بهشتی با اشاره به دلایل کندی تردد و ترخیص برخی کالا ها اظهار کرد: دلایل متعددی برای کندی ترخیص کالا و کامیون های ترانزیت کالا در پایانه مرزی آستارا وجود دارد که یکی از مهمترین دلایل این کندی افزایش حجم مراودت های تجاری با کشورهای همسایه و وجود کامیون های باری بی شمار در این پایانه است. 

وی دیگر اقدامات انجام شده در پایانه مرزی آستارا را احداث پل فلزی در این پایانه دانست و گفت: پل فلزی ۸۰ ساله ترانزیتی آستارا با ۲۰ میلیارد تومان اعتبار دارای پیشرفت ۹۷ درصدی است و رایزنی هایی با وزارت خارجه جمهوری آذربایجان شده است.

نماینده عالی دولت در گیلان با تاکید بر لزوم توجه به عرضه محصولات دامی و کشاورزی با بهترین کیفیت در بازارهای جهانی و حاشیه خزر بیان کرد: یکی از اهداف دولت سیزدهم توسعه انواع محصولات دامی و کشاورزی در گیلان و عرضه آن در بازارهای هدف است که در همین راستا دولت سیزدهم برنامه های ویژه ای در دستور کار دارد. 

استاندار گیلان از افزایش ۲۷ درصدی ترانزیت و بارگیری کالا در بنادر گیلان طی سه ماهه اول امسال خبر داد و افزود: بازدیدهای مستمری از بنادر گیلان انجام شده و این نظارت ها سبب شد تا ترانزیت و بارگیری کالا در بندر انزلی پیشرفت ۴۷ درصدی داشته باشد. 

عباسی با تبریک روز ملی اصناف، روز ملی صنعت و معدن «اول تا دهم تیرماه» بنام دهه تولید و تجارت گفت: با افتتاح راه آهن رشت - کاسپین بدون شک شاهد رشد چند برابری فعالیت های اقتصادی و اشتغال در این استان خواهیم بود که در این مورد رایزنی های لازم با دولت و وزارت راه و شهرسازی انجام شده است. 

برای انبوه سرمایه گذاران در گیلان باید فرش قرمز پهن کرد

وی با تاکید بر لزوم توجه به استفاده بهینه از ظرفیت بالقوه سرمایه گذاران در بخش های مختلف اقتصادی در این استان بیان کرد: در گیلان سرمایه گذاران بسیاری خواهان فعالیت در بخش های زمینی، ریلی، هوایی و دریایی هستند که باید برای آنان فرش قرمز پهن کرد. 

نماینده عالی دولت در گیلان ترانزیت کالا از طریق واگن و کامیون ها را بسیار مثمر ثمر برشمرد و تصریح کرد: در یک و نیم سال گذشته در بخش ترانزیت کالا از طریق واگن و کامیون تصمیمات بسیار مهمی اتخاذ شده و دولت سیزدهم در حال گسترش این امر در استان های بندری به ویژه گیلان است. 

عباسی در بخشی از سخنانش با بیان اینکه در تلاشیم تا مانع قطعی برق در منازل گیلان در فصل تابستان شویم، گفت: پنل های خورشیدی در مناطق جنوبی استان مانند لوشان در شهرستان رودبار در حال انجام فعالیت و تولید برق هستند که منجر به افزایش برق تولیدی در این استان خواهد شد

حدود ۲۰۰ واحد تولید راکد و تعطیل دوباره به تولید بازگشتند

استاندار گیلان با تاکید بر اینکه در سال رشد تولید و مهار تورم باید اقتصاد را در کشور رونق دهیم افزود: در گیلان تاکنون ۲۰۰ واحد تولیدی تعطیل و نیمه تعطیل فعال شده و بنده به عنوان خدمت گذار مردم اجازه نمی دهم کارگری از واحدهای تولیدی در این استان اخراج شود. 

وی با اشاره به نقش همدلی و وحدت در پیشبرد اهداف انقلاب اسلامی در توسعه اقتصادی کشور بیان کرد: بدون شک با همدلی و تعامل با دنیا در حوزه اقتصاد می توانیم گام های مهمی برداریم و در این خصوص دولت سیزدهم برنامه های خوبی دارد. 

عباسی با تاکید بر استفاده بهینه از ظرفیت ژئوپولتیکی ایران در منطقه خاورمیانه گفت: ایران اسلامی به لحاظ دریایی، ریلی و حمل و نقل جاده ای یکی از برترین کشورهای منطقه و حتی جهان است که باید مورد توجه متولیان امر قرار گیرد. 

افزایش صادرات غیرنفتی نیاز کشور و عبور از اقتصاد نفتی است

استاندار گیلان، یکی از نیازهای کشور را توسعه و افزایش صادرات محصولات غیر نفتی دانست و تصریح کرد: در گذشته عمده راه درآمد ارزی کشور از طریق فروش نفت بود ولی پس از دستور مقام معظم رهبری در خصوص توسعه صادرات محصولات غیر نفتی، به تولید و صادرات محصولات راهبردی گیلان توجه جدی شد. 

وی با بیان اینکه تولید محصولات غیر نفتی و صادرات آن منجر به ایجاد اشتغال و ارز آوری برای کشور می شود، گفت: برای افزایش درآمد ارزی و ایجاد اشتغال باید به محصولات غیرنفتی و افزایش صادرات آن توجه شود زیرا گیلان دارای ظرفیت خوبی در این حوزه است. 

نماینده عالی دولت در گیلان با اشاره به برنامه های راهبردی دولت سیزدهم برای ایجاد ارتباطات اقتصادی با کشورهای حوزه خزر، کاراییب و دیگر کشورهای منطقه تصریح کرد: برخی از کشورهای منطقه، حاشیه خزر و حوزه کاراییب یک دهه با ایران قطع رابطه بودند ولی تغییر سیاست دیپلماسی جمهوری اسلامی در دولت سیزدهم منجر به گسترش ارتباط با این کشورها و در نتیجه افزایش صادرات غیر نفتی شد. 

استاندار گیلان، نقش افزایش تولید محصولات صادرات محور را بسیار مهم برشمرد و افزود: دراین بخش باید به محصولات صادرات محور توجه بیشتری شود و در همین حال گام های بلندتری برای توسعه صادرات برداشته شود. 

به گزرش فارس، در این جلسه ۲ نفر از صادرکنندگان، رئیس سازمان صمت و رئیس اتاق بازرگانی استان گیلان و معاون سازمان توسعه تجارت ایران موارد مهمی را در خصوص بخشنامه های صادره از تهران و سهولت هایی در حوزه صادرات کالاهای غیرنفتی مطرح کردند. 

پایان پیام/۸۴۰۰۸

همرسانی کنید:

طراحی و پیاده سازی توسط: بیدسان