رئیس سازمان نظام پزشکی با اشاره به آماری پیرامون تروما در کشور گفت: ۱۳ هزار معلول و ۷ هزار میلیارد تومان هزینه ای است که تروما سالانه به کشور تحمیل می کند.

به گزارش خبرگزاری فارس از رشت، محمد رئیس زاده، رئیس سازمان نظام پزشکی صبح امروز در آیین افتتاح همایش اورژانس های جراحی، تروما و نقش پاراکلینیک در سالن همایش های دانشکده داروسازی با اشاره به آمار تروما در کشور بیان کرد: سالانه ۱۷ هزار مرگ و میر جاده ای در کشور رخ می دهد و ۱۳ هزار معلول و ۷ هزار میلیارد تومان هزینه ای است که تروما به کشور تحمیل می کند. 

اصطلاح تروما به هر نوع ضربه، جراحت ، شوک، آسیب و حادثه وارد شده بر بدن گفته می شود که از خارج به بدن وارد شده است و عامل درونی ندارد.

وی با بیان اینکه یکی از توفیقات دولت در نظام سلامت می تواند کاهش تلفات ناشی از تروما باشد، افزود: یکی از راه های کاهش آسیب و پیامدهای تروما در جامعه، توسعه و گسترش علم و به روزرسانی آن است. 

رئیس سازمان نظام پزشکی با اشاره به پیشینه تاریخی گیلان اظهار کرد: این استان نه تنها در گردشگری و موضوعات فرهنگی بلکه در علم پزشکی و سلامت نیز حرف برای گفتن دارد. 

رئیس زاده با تبریک روز عرفه و ارتباط دعای این روز با سلامت و موضوعات پزشکی افزود: امام حسین علیه السلام در فرازهایی از دعای عرفه با معرفت و شناخت دقیق از بدن و جسم خود در ارتباط با خدا می فرماید که با پرده های اطراف قلب و ریه خود وجود خدا را درک می کند. 

پایان پیام/۸۴۰۰۸

همرسانی کنید:

طراحی و پیاده سازی توسط: بیدسان