سرپرست سازمان منطقه آزاد انزلی با بیان اینکه توسعه محدوده شهرک صنعتی ناحیه یک از حدود ۵۰ هکتار کنونی به ۸۰ هکتار در دستور کار قرار گرفته، گفت: رفع مشکل تقسیمات کشوری سومین شهرک صنعتی منطقه با مساحت ۵۰ ...

به گزارش خبرگزاری فارس از انزلی، اکبر نیازی امروز در جمع خبرنگاران با تبریک روز ملی صنعت و معدن، راهبرد سازمان متبوع خود را مبتنی بر افزایش پهنه بندی ها و ظرفیت های تولیدی صادراتی دانست و اظهار کرد: با توجه به روند توسعه ای ایجاد و تکمیل زیرساخت های متنوع در منطقه آزاد انزلی، تغییر و تحولات بین المللی که مهمترین آن توسعه همکاری های جمهوری اسلامی ایران با کشورهای عضو اتحادیه اقتصادی اوراسیا به ویژه روسیه است.

به گفته وی، افزایش تمایل کشورهای عضو کریدورهای بین المللی عبوری از دریای کاسپین برای بهره برداری از این فرصت، نخستین منطقه آزاد شمال کشور را به کانون توجه سرمایه گذاران بخش تولیدی، دانش بنیان و صادراتی تبدیل کرده است. 

سرپرست سازمان منطقه آزاد انزلی با اشاره به اینکه یکی از مهمترین مولفه های توسعه یافتگی، سهم بخش تولیدات صنعتی در سبد توانمندی های مختلف هر کشوری است، گفت: براین اساس مهمترین برنامه کاری سازمان منطقه آزاد تجاری صنعتی، ظرف سالهای اخیر متمرکز بر تسهیل، تسریع و گسترش کسب و کارهای مرتبط با تجاری سازی تولیدات صنعتی منطقه، استان و کشور قرار گرفته است. 

نیازی، برگزاری جلسات کاری مشترک با نهادهای دولتی، قضایی، تشکل های بخش خصوصی، اجرای برنامه های بازدید میدانی، رویدادهای نمایشگاهی و جلسات کاری فعالین اقتصادی داخلی و خارجی را از جمله برنامه های سازمان متبوع خود در این مسیر عنوان کرد.

وی با بیان اینکه در راستای ایفای نقش محوری جهت افزایش و متنوع سازی سبد محصولات صادراتی ایران به بازارهای اوراسیا و شرق آسیا، توسعه محدوده شهرک صنعتی ناحیه یک از حدود ۵۰ هکتار کنونی به ۸۰ هکتار در دستور کار قرار گرفته، افزود: رفع مشکل تقسیمات کشوری سومین شهرک صنعتی منطقه با مساحت ۵۰ هکتاری انجام شده است. 

سرپرست سازمان منطقه آزاد انزلی با قدردانی از همکاری استانداری، دستگاه قضایی و نمایندگان استان در مسیر تحقق افزایش پهنه بندی های صنعتی این منطقه از حدود ۸۰ هکتار کنونی به ۱۶۰ هکتار تصریح کرد: بی تردید با توجه به واقع شدن دومین و سومین شهرک صنعتی در پسکرانه مجتمع بندری کاسپین، که این بندر را به یک بندر نسل سوم تبدیل کرده، در کنار قرار گرفتن نخستین شهرک صنعتی در فاصله یک کیلومتری این مجتمع بندری و با توجه به موقعیت منطقه آزاد انزلی در کریدورهای بین المللی و ارتباط با کشورهای اتحادیه اقتصادی اوراسیا، افق پیش روی بیانگر تحقق اهداف سیاست های کلی اقتصاد مقاومتی، افزایش درآمدهای ارزی و اشتغالزایی مولد بیش از پیش است. 

نیازی اولویت جذب واحدهای تولیدی-صنعتی را تولیدات دانش بنیان، صادرات محور و طرح های سرمایه گذاری عنوان کرد که قابلیت ایجاد کارخانه در واحد ارتفاع را دارا می باشند و گفت: از نکات جالب توجه منطقه آزاد انزلی، فعال بودن ۹۱ درصدی ۱۶۴ واحد تولیدی موجود در نخستین منطقه آزاد شمال کشور است که امید می رود با الحاق شهرک صنعتی شماره ۳ و توسعه شهرک صنعتی ناحیه یک، مجموع واحدهای تولیدی این منطقه به بیش از ۳۵۰ عدد افزایش یابد. 

وی توجه به توانمندی های واحدهای تولیدی استان در زمینه های مختلف صنعتی، غذایی، دارویی، سلولزی، و فرآوری محصولات کشاورزی و شیلاتی را در قالب شرح وظایف منطقه آزاد انزلی به عنوان مزیت مضاعف استان گیلان در عرصه بین المللی برشمرد و افزود: اینکه در مراسم تجلیل از واحدهای صادراتی استان، سه صادرکننده منطقه آزاد انزلی حضور دارد، بیانگر ظرفیت و فرصت کم نظیر این منطقه برای گسترش و افزایش حجم و ارزش صادرات استانی و ملی به بازارهای هدف است. 

پایان پیام/۸۴۰۰۸

همرسانی کنید:

طراحی و پیاده سازی توسط: بیدسان