سخنگوی کمیسیون اصل نود مجلس با اشاره به جلسه کمیسیون با رییس سازمان انرژی اتمی گفت: در این جلسه رئیس سازمان انرژی اتمی گزارشی از ابعاد مختلف توافق با آژانس و آخرین وضعیت قانون اقدام راهبری ارائه کرد.

به گزارش ایسنا، علی خضریان در تشریح جلسه کمیسیون اصل نود با حضور اسلامی رئیس سازمان انرژی اتمی و معاونان این سازمان گفت: این جلسه در چارچوب نظارت بر حسن اجرای قانون اقدام راهبردی برای لغو تحریم ها و صیانت از حقوق ملت ایران به ویژه ماده ۶ این قانون برگزار شد.

وی با اشاره به گزارش ۱۰ خرداد دبیرکل آژانس بین المللی انرژی اتمی به شورای حکام مبنی بر توافق این آژانس با سازمان انرژی اتمی ایران در مورد افزایش نظارت ها و ایجاد نظارت های فراپادمانی گفت: در این جلسه ابتدا رئیس سازمان انرژی اتمی گزارشی از ابعاد مختلف توافق و آخرین وضعیت قانون اقدام راهبری ارائه کرد. پس از استماع گزارش رئیس سازمان انرژی اتمی، برای اعضا کمیسیون محرز شد که توافق صورت گرفته، خلاف قانون اقدام راهبردی برای لغو تحریم ها و تأکید رهبر معظم انقلاب بر عدم تخطی از این قانون است که ایشان این موضوع را در دیدار با دانشمندان و مقامات صنعت هسته ای تصریح فرمودند.

خضریان با اشاره به برخی از ابعاد توافق صورت گرفته گفت: در حالی که جمهوری اسلامی ایران خود را مکلف به همکاری و تعامل با آژانس بین المللی انرژی اتمی در چارچوب مقررات پادمانی دانسته و با توجه به اینکه بر اساس تأکید رهبری معظم انقلاب نباید تعهدات فرا پادمانی را بپذیرد، متأسفانه بر اساس بیانیه آژانس حدود ۱۰ دوربین فراپادمانی در کارگاه تولید سانتریفیوژ در سایت اصفهان نصب شده است.

وی اضافه کرد: همچنین دو دستگاه EMD در تأسیسات فردو و نطنز جهت نظارت برخط غنی سازی برای اولین بار در جهان بدون کسب مجوزهای قانونی از مراجع مربوطه قرار گرفته که این موضوع نه تنها خلاف مصوبه مجلس بلکه فراتر از تعهدات برجامی است چرا که در برجام اندازه گیری سطح غنی سازی، دستگاه OLEM ذکر شده از این رو باید روشن شود این ۲ دستگاه چه تفاوت هایی با یکدیگر دارند.

وی با اشاره به نقش نظارتی مجلس شورای اسلامی بر اساس قانون گفت: در این جلسه علیرغم تأکید کمیسیون اصل نود و دیگر نمایندگان مجلس جهت اطلاع ازجزئیات توافق، مشخص شد که مجلس هیچ اطلاعی از جزئیات متن توافق که خلاف قانون و تعهدات فراپادمانی بوده، ندارد و امکان نظارت بر قانون مجلس نیز وجود ندارد.

خضریان در پایان بیلن کرد: پیش از این، درباره محتوای این توافق از وزیر امور خارجه سوال شده بود که لباس امیرعبدالهیان اعلام کرد این پرونده توسط این وزارتخانه نشده و در سازمان انرژی اتمی دنبال می شود.

انتهای پیام

همرسانی کنید:

طراحی و پیاده سازی توسط: بیدسان