استاندار گیلان با اشاره به قانون مولدسازی املاک مازاد دولت و فرصت فراهم شده با اجرای آن، گفت: باید از این قانون جهت تأمین منابع لازم برای احداث طرح های عمرانی و فنی بهداشت و درمان در استان بهره گرفت.

به گزارش خبرگزاری فارس از رشت، صبح امروز نشست هیئت امناء دانشگاه علوم پزشکی گیلان در سالن اجلاس حوزه ریاست برگزار و در آن گزارشی از اقدامات صورت گرفته، پایش مصوبات پیشین هیئت امناء و طرح پیشنهادات جدید توسعه ای و زیربنایی ارائه، طرح و تبادل نظر شد.

ضرورت بهره مندی از فرصت مولدسازی املاک در جهت رفع عقب ماندگی های نظام سلامت گیلان

اسدالله عباسی، استاندار گیلان در این نشست با اشاره به عقب ماندگی گیلان در نظام سلامت، اظهار کرد: نظام سلامت گیلان در مقایسه با سایر استان های کشور شرایط مناسبی ندارد و برای ارتقا، نیازمند تلاش بیشتر است.

وی با اشاره به قانون مولدسازی املاک مازاد دولت و فرصت فراهم شده با اجرای آن، افزود: باید از این قانون جهت تأمین منابع لازم برای احداث طرح های عمرانی و فنی بهداشت و درمان در استان بهره گرفت.

 

استاندار گیلان مولدسازی را فرصتی تکرار نشدنی در کشور توصیف کرد و گفت: برخی از طرح های نیمه تمام استان در بخش بهداشت و درمان با تأمین مالی از بخش مولدسازی، می توانند سریعاً آماده بهره برداری و در اختیار مردم قرار گیرند.

نماینده عالی دولت در استان گیلان همچنین بر ضرورت توزیع عادلانه خدمات درمانی در سطح استان گیلان تأکید کرد و افزود: غرب گیلان در مقایسه با شرق استان عقب ماندگی های بیشتری داشته و باید در توزیع منابع و خدمات درمانی بیشتر مورد توجه قرار گیرد.

عباسی با اشاره به نیاز گیلان به پزشکان متخصص، خاطرنشان کرد: تأمین بخشی از نیروهای تخصصی باید با حمایت های ویژه، قانونی و عدالت محور وزارت بهداشت و درمان محقق شود.

وی با اشاره به وضعیت نامطلوب گیلان در بخش جمعیت، تصریح کرد: مسئولت گیلان با توجه به کاهش زادآوری و افزایش جمعیت سالمندی بسیار سنگین است.

استاندار گیلان بر ضرورت تلاش همه جانبه برای ارتقای بخش دولتی درمان در استان تأکید کرد و افزود: باید با تقویت بخش دولتی نظام سلامت به ویژه در بخش درمان، فضای رقابتی در این بخش را فراهم کرد.

گیلان تنها استان فاقد یک بیمارستان جنرال در کشور است

سید علی آقازاده، رئیس مجمع نمایندگان گیلان در مجلس شورای اسلامی نیز در این نشست با تقدیر از اقدامات دانشگاه علوم پزشکی گیلان در راستای ارتقای زیرساخت های نظام سلامت استان، اظهار کرد: مصوبات گذرانده شده در هیئت امنای باید مقدمه ای برای جبران عقب ماندگی ها و فعال شدن ظرفیت های مغفول مانده باشد.

ی با اشاره به تلاش های صورت گرفته در جهت رفع محرومیت ها در بخش های بهداشتی و درمانی، افزود: استان گیلان تنها استان فاقد یک بیمارستان جنرال در کشور است و باید این نیاز استان با اولویت مرتفع شود.

سیر تحول و شتاب برنامه های نظام سلامت گیلان خلاقانه و قابل تقدیر است

ابراهیم گلمکانی، دبیر هیئت های امنا مجامع و شوراهای وزارت بهداشت در این نشست با اشاره به برنامه های مدون و قابل دفاع دانشگاه علوم پزشکی گیلان، اظهار کرد: سیر تحول و شتاب برنامه های نظام سلامت استان گیلان منحصربه فرد، خلاقانه و قابل تقدیر است.

وی با اشاره به برخی از برنامه های در دست اقدام و انجام شده دانشگاه علوم پزشکی گیلان به ویژه جوانی جمعیت، افزود: تدوین برنامه ها، مداخلات اجرایی و پیگیری های مجدانه در تحقق قانون جوانی جمعیت و حمایت از خانواده در دانشگاه علوم پزشکی گیلان سرآمد برنامه ها است.

دبیر هیئت های امنا، مجامع و شوراهای وزارت بهداشت همچنین با اشاره به برخی از برنامه های خلاقانه و مبتکرانه دانشگاه علوم پزشکی گیلان ازجمله پایش برخط امورات دانشگاه از ستاد تا صف، گفت: نظارت، بازرسی و پایش وضعیت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی در سطوح دانشگاه به صورت برخط با راه اندازی داشبورد مدیریتی مزیتی نسبی در این استان فراهم کرده و می تواند بسیار فراگیرتر در سایر استان ها به عنوان الگو مورداجرا قرار بگیرد.

گلمکانی با تأکید بر حمایت های همه جانبه اعضای هیئت امنا با برنامه های راهبردی دانشگاه علوم پزشکی گیلان، بیان کرد: حرکت امیدوارکننده و پر شتابی را دانشگاه علوم پزشکی گیلان آغاز کرده که در صورت تأمین زیرساخت و حمایت های ملی یقیناً شتاب روزافزونی به خود خواهد گرفت.

محمدتقی آشوبی، رییس دانشگاه علوم پزشکی گیلان در این نشست با اشاره به چالش های عمده نظام سلامت استان، اظهار کرد: سالمندی، رشد منفی جمعیت، کمبود فضای فیزیکی متناسب با نیاز آموزش، درمان و بهداشت، محدود بودن منابع مالی و عدم جذب بودجه های استانی و کشوری، عدم وجود سازوکار مناسب در خرید دارو و تجهیزات استان، توزیع نامتناسب نیروهای تخصصی، فرسوده بودن امکانات و تجهیزات تخصصی در مراکز درمانی و بهداشتی و مشکلات زیست محیطی تنها بخشی از مشکلات نظام سلامت استان است.

وی یکی از مهم ترین اولویت ها و اقدامات دانشگاه در دوره کنونی را توجه به قانون جوانی جمعیت و حمایت از خانواده دانست و افزود: تاکنون ۹ جلسه قرارگاهی در دانشگاه و پنج نشست قرارگاه استانی با ۷۶ مصوبه تشکیل شده که ۶۵ مرود از آن ها اجرایی شده است.

 

رییس دانشگاه علوم پزشکی گیلان در تبیین مهم ترین اقدامات صورت گرفته پیرامون جوانی جمعیت و حمایت از خانواده، تصریح کرد: راه اندازی کلینیک ویژه سلامت باروری و جوانی جمعیت، راه اندازی مراکز سطح یک و دو درمان ناباروری در رشت، تالش و به زودی در لاهیجان، شناسایی یک هزار و ۱۱۰ زوج نابارور و معرفی به بیمه جهت دریافت خدمات بیمه ای، روند کاهشی سقط جنین با توجه به همکاری دانشگاه علوم پزشکی گیلان و بسیج جامعه پزشکی، انجام چهار طرح پژوهشی در حوزه جوانی جمعیت، برگزاری نشست با طلاب جوان و خانواده در راستای تبیین وضعیت جمعیتی و اقناع افکار عمومی، سوق نیات و منابع خیران سلامت به افزایش جمعیت و حمایت از خانواده های دارای فرزند در دهک های آسیب پذیر و همچنین برگزاری جشنواره چند قلوها به همت روابط عمومی دانشگاه علوم پزشکی گیلان تنها بخشی از اقدامات صورت گرفته در این راستا بوده است.

آشوبی با بیان اینکه بر اساس آمار وزارتخانه، دانشگاه علوم پزشکی گیلان در سال گذشته در انتهای جدول عملکردی جوانی جمعیت قرار داشت، خاطرنشان کرد: بر اساس ارزیابی های صورت گرفته طی سه ماهه نخست سال، گیلان در حوزه جوانی جمعیت در صدر استان های کشوری قرار دارد.

وی به برخی دیگر از اقدامات دانشگاه ازجمله در راستای توسعه زیرساخت های درمانی اشاره کرد و افزود: طی مکاتبه با مقام عالی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی و معاونین حوزه وزارتی جهت دریافت مجوز بیمارستان 800 تخت خوابی سردار جنگل رشت، خوشبختانه این نیاز مبرم استان در ردیف اعتباری ملی قرار گرفت و در لایحه قانون بودجه امسال نیز توسط رئیس جمهوری ابلاغ شد.

رییس دانشگاه علوم پزشکی گیلان به برنامه ریزی جهت تکمیل پروژه ها و راه اندازی مجتمع دانشگاهی لاکان رشت نیز اشاره کرد و گفت: حل مشکلات مرتبط با ابطال سند مالکیت اراضی متعلق به دانشگاه علوم پزشکی گیلان در سراوان و برنامه ریزی و جانمایی سایت مرکزی دانشگاه در مجتمع بخشی از این اقدامات است.

 

آشوبی با بیان اینکه از ظرفیت قانون مولدسازی جهت تأمین مالی پروژه های عمرانی دانشگاه بهره گرفته شده، گفت: شناسایی ۱۶ ملک باقابلیت مولدسازی در دانشگاه علوم پزشکی، مکاتبه با اداره کل دارایی و امور اقتصادی، دریافت مجوزات و دستورات مرتبط با مولدسازی و همچنین برگزاری نشست با ریاست سازمان خصوصی سازی کشور جهت تسریع در اجرای این قانون از مهم ترین اقدامات در این زمینه بوده است. وی برگزاری موفق سمپوزیوم کشوری و تخصصی ارتقا آموزش علوم پزشکی و کاربرد فناوری مصورسازی در گیلان را یکی دیگر از دستاوردهای مهم دانست و افزود: از نتایج این سمپوزیوم راه اندازی رشته ارشد مصورسازی با همکاری دانشگاه علوم پزشکی گیلان بوده است.

رییس دانشگاه علوم پزشکی گیلان همچنین به برگزاری همایش سه روزه اورژانس های جراحی، تروما و نقش پاراکلینیک با همکاری سازمان نظام پزشکی کشور در دانشکده داروسازی رشت خبر داد.

آشوبی از پرداخت منظم و به موقع مطالبات پرسنلی و غیر پرسنلی در دانشگاه علوم پزشکی گیلان خبر داد و تصریح کرد: علوم پزشکی گیلان در بین 63 دانشگاه کشور ازنظر پرداخت در رتبه 12 قرار دارد.

 

وی، اخذ مجوز راه اندازی فلوشیپ جراحی سوختگی از وزارت متبوع، کسب رتبه دوم کشوری در جشنواره آموزشی شهید مطهری، نمایه شدن دانشگاه علوم پزشکی گیلان برای نخستین بار در سیستم رتبه بندی تایمز و راه اندازی اولین پژوهشگاه تروما در کشور در گیلان را مهم ترین اقدامات صورت گرفته در بحث آموزشی و تحصیلات تکمیلی برشمرد.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی گیلان از مهم ترین اقدامات صورت گرفته در راستای فرسوده بودن امکانات و تجهیزات تخصصی در مراکز درمانی و بهداشتی را راه اندازی MRI، سی آرم، آندوسکوپی، میکروسکوپ جراحی، دستگاه دیالیز، الکتروکاردیوگراف، رادیولوژی، ونتیلاتور و بسیاری دیگر از تجهیزات موردنیاز برشمرد.

آشوبی، راه اندازی فاز دوم بیمارستان ۱۷ شهریور، آماده سازی بخش شیمی درمانی سرپایی تالش و انزلی، راه اندازی کلینیک تخصصی و فوق تخصصی شهدای سلامت، آماده سازی بخش تشخیص زودهنگام لاهیجان جهت دریافت تجهیزات، تأمین تجهیزات سرمایه ای مراکز درمانی و بیمارستان ها، اخذ قرارداد شتاب دهنده جهت مرکز آموزشی درمانی رازی از هیئت امنا صرفه جویی ارزی و پیگیری بودجه جهت ارتقا دستگاه های دیالیز استان و تصویب بودجه ۷۰ میلیارد ریالی در شورای عالی را از دیگر اقدامات برشمرد.

پایان پیام/۳۳۸۹

همرسانی کنید:

طراحی و پیاده سازی توسط: بیدسان