رئیس دانشگاه علوم پزشکی گیلان گفت: دانشگاه های علوم پزشکی عضو اتحادیه خزر می توانند در پذیرش دانشجویان بین المللی در رشته های علوم پزشکی، توریسم سلامت، ارائه خدمات درمانی، تبادل دانش و تکنولوژی های ...

به گزارش خبرگزاری فارس از رشت، صبح امروز نشست سالانه اعضای ایرانی اتحادیه دانشگاه های دولتی و مراکز تحقیقاتی کشورهای حاشیه دریای خزر به میزبانی دانشگاه گیلان در تالار حکمت برگزار شد.

در این نشست علاوه بر رؤسای دانشگاه های دولتی و مراکز تحقیقاتی حاشیه خزر، محمدرضا محمدزاده عطار، معاون همکاری های علمی و سازمان های تخصصی مرکز همکاری های علمی بین المللی وزارت علوم و محمد جلایی، معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی حضور داشتند.

 

 

محمدتقی آشوبی، رئیس دانشگاه علوم پزشکی گیلان در این اجلاس اظهار کرد: سلامت و امنیت دو نعمت مجهول هستند که ملت ها این نعمات را وقتی در معرض تهدید قرار می گیرند، بیشتر اهمیتشان را درک می کنند.

وی با بیان اینکه موضوع و چالش مورد اتفاق همه ملت ها در سال های اخیر را کرونا برشمرد و افزود: این پاندمی نشان داد برخی از مسائل و چالش ها به عنوان یک نقطه مشترک و موردبحث در جهان هستند که لازم است با توسعه سیاسی، آموزشی، علمی، اجتماعی و حتی اقتصادی موردتوجه قرار بگیرند.

 

رئیس دانشگاه علوم پزشکی گیلان به جایگاه منطقه ای خاص و راهبردی ایران اشاره کرد و گفت: خواستگاه ژئوپلیتیک ایران و استان گیلان در حاشیه خزر و وجود اشتراکات عدیده سیاسی، اجتماعی، اقتصادی و فرهنگی ما را به آن وا داشته تا همکاری های خودمان را در این حوزه ها بیش ازپیش تقویت کنیم.

آشوبی با اشاره به نقش دانشگاه ها در توسعه روابط ملل و دول تصریح کرد: دانشگاه ها به عنوان گشاینده مرزهای دانش فراتر از مرزهای سیاسی و جغرافیایی باید عاملی برای پیونددهنده دول و ملل باشند و ما ازاین جهت بسیار خوشحالیم که در منطقه آرام کره زمین و ازجمله در نزدیکی کشورهای روسیه، قزاقستان و ترکمنستان قرار داریم و می توانیم روابطمان را با حفظ استقلال و تمامیت ارضی، در حوزه سلامت به ویژه درمان تقویت کنیم و توسعه ببخشیم.

 

وی با بیان اینکه امروز دولت جمهوری اسلامی ایران در دیپلماسی علمی، سیاسی، درمانی، آموزشی و همچنین اقتصادی فرصت مغتنمی فراهم کرده و روابطمان با کشورهای حاشیه ای بیش ازپیش توسعه یافته، تصریح کرد: دانشگاه های علوم پزشکی عضو اتحادیه خزر می توانند در پذیرش دانشجویان بین المللی در رشته های علوم پزشکی، توریسم سلامت، ارائه خدمات درمانی، تبادل دانش و تکنولوژی های پزشکی، تحقیقات بالینی مشترک، صادرات دارو و تجهیزات پزشکی بیش ازپیش همکاری کنند.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی گیلان به تفاهم نامه همکاری این دانشگاه با دانشگاه آستاراخان روسیه اشاره کرد و گفت: دانشجویان این دانشگاه در المپیاد دانشجویی دانشگاه آستاراخان شرکت و حائز رتبه های برتر شده اند.

آشوبی با اذعان به اینکه خوشبختانه روابط مشترک ایران با کشورهای عضو اتحادیه خزر به ویژه آموزش و درمان فراهم است، بیان کرد: تلاش ها و رایزنی هایی برای ملاقات رؤسای دانشگاه های علوم پزشکی گیلان و دانشگاه های پزشکی کشورهای عضو اتحادیه خزر ازجمله آستاراخان در دست انجام هست و امیدواریم هرچه سریع تر این ملاقات و سایر ملاقات در کشورهای عضو انجام شود تا بتواند زمینه توسعه روابط دانشگاه ها را در محیط های علمی، آموزشی و درمانی فراهم کنیم.

وی از برداشتن گام های عملیاتی در جهت توسعه روابط دانشگاه ها با محوریت کمیسیون علوم پزشکی اتحادیه خزر خبر داد و گفت: برنامه ریزی خواهیم کرد تا به عنوان مدیریت کمیسیون علوم پزشکی اتحادیه خزر، پتانسیل های دانشگاه های علوم پزشکی عضو اتحادیه را در ابعاد آموزشی، پژوهشی، درمانی، فرهنگی و دانشجویی شناسایی و جهت ایجاد ارتباط با دانشگاه های سایر کشورهای اتحادیه، اقدام مشترک را آغاز کنیم.

 

بادما سالایف، رییس دانشگاه دولتی کالمیکیا کشور روسیه نیز در این نشست در یک ارتباط تصویری به عنوان رئیس دوره ای اتحادیه دانشگاه های دولتی کشورهای حاشیه خزر، ضمن تبیین اهداف این دوره، اقدامات و اهداف دوره آتی دانشگاه های عضو اتحادیه را در حوزه های آموزشی، پژوهشی و تحقیقاتی تبیین و تشریح کرد.

اتحادیه دانشگاه های دولتی و مراکز تحقیقاتی کشورهای حاشیه دریای خزر از سال ۱۳۷۵ با حضور رؤسای دانشگاه های گیلان، مازندران و علوم کشاورزی و منابع طبیعی گرگان از ایران، رؤسای سه دانشگاه از کشور روسیه و همچنین رؤسای دانشگاه های قزاقستان و آذربایجان تشکیل شد.

بر اساس اساسنامه اتحادیه، دانشگاه گیلان به عنوان دبیرخانه ایرانی اتحادیه دانشگاه های دولتی و مراکز تحقیقاتی کشور های حاشیه خزر فعالیت می کند.

در حال حاضر ۲۱ مرکز دانشگاهی و تحقیقاتی از ایران در این اتحادیه عضو هستند.

پایان پیام/۸۴۰۰۷

همرسانی کنید:

طراحی و پیاده سازی توسط: بیدسان