وجود ۳۰۰ کیلومتر پهنه آبی و نوار ساحلی در گیلان نه تنها به عنوان یک ظرفیت تجاری دریایی با همسایگان مرزی حاشیه خزر و اوراسیا محسوب می شود بلکه یک فرصت استثنایی در بخش گردشگری دریاپایه است.

خبرگزاری مهر، گروه استان ها- بهرام قربانپور: وجود نوار ساحلی با ارزش در گیلان فرصت کم نظیری در حوزه اقتصاد گردشگری دریا پایه فراهم کرده است. داشتن ظرفیتی چون دریا، کوه، جنگل و جلگه به صورت یکجا در گیلان سبب شده تا این استان پیش نیاز توسعه اقتصاد گردشگری را داشته باشد.

آنطور که متولیان میراث فرهنگی آمار داده اند فقط در نوروز سال جاری حدود ۲۰ میلیون مسافر و گردشگر به گیلان سفر و حدود ۲۴ میلیون نفر شب نیز در استان اقامت کرده اند که این آمار اگر بر مبنای صحت و صداقت استوار باشد گواه ظرفیت ارزشمند گردشگری است که به اقتصاد منجر می شود.

علاوه بر حضور میلیون ها مسافر و گردشگر داخلی به گیلان و نوار ساحلی این استان، قرارگیری این استان در کنار همسایگان خزری و اوراسیایی فرصت مناسب را برای جذب گردشگران خارجی فراهم کرده است که البته در این بخش بویژه در حوزه گردشگری دریایی غافل شده ایم.

وجود قابلیت های گردشگری، تاریخی، صنعتی و کشاورزی در گیلان فرصت ارزشمندی در شکوفایی اقتصادی و اشتغالزایی است تا جایی که دیگر نباید حتی یک نفر بیکار در این استان وجود داشته باشد اما نه تنها این قابلیت ها درست و بهینه بکارگیری نشده بلکه طبق داده های آماری، گیلان در زیر پوشش سبز، فقیر و محروم قائم شده است.

وجود ۷ کشتی مکشوفه در سواحل گیلان

«ولی جهانی» مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی گیلان در گفتگو با خبرنگار مهر اظهار کرد: گیلان ظرفیت ها و قابلیت های بی شماری در حوزه گردشگری دریا محور دارد که باید مورد توجه قرار گیرد.

وی با اشاره به فعالیت مؤثر تأسیسات گردشگری در کنار سواحل گیلان افزود: گیلان دارای ۲ رستوران دریایی در حال ساخت در شهرستان های آستارا و رودسر است که در صدد افزایش تعداد رستوران های دریایی در استان هستیم.

مدیرکل میراث فرهنگی گیلان از وجود ۷ کشتی مکشوفه در سواحل استان خبر داد و بیان کرد: لاشه کشتی های کشف شده در سواحل گیلان به عنوان جاذبه تاریخی و گردشگری شناخته می شوند.

جهانی با اشاره به راه اندازی محور تاریخی و گردشگری در سواحل گیلان اضافه کرد: اقدامات خوبی در راستای فعال سازی این محور صورت گرفته اما برخی عدم هماهنگی ها و همراهی ها سبب شد تا این مسئله مسکوت بماند.

وی با تاکید بر لزوم تقویت پارک های ساحلی در گیلان افزود: گیلان قابلیت های خوبی در برخورداری از پارک های ساحلی دارد و می طلبد این پارک ها بیشتر مورد توجه قرار گیرد.

تأسیسات صیادی و شیلاتی قدیمی، کاربرد گردشگری دارند

مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی گیلان با بیان اینکه تأسیسات صیادی و شیلاتی قدیمی، کاربرد گردشگری دارند، گفت: ایجاد موزه شیلات در نوار ساحلی گیلان موجب جذب گردشگر و رونق اقتصاد گردشگری می شود.

جهانی از فعالیت ۳ کشتی گردشگری در سواحل گیلان خبر داد و بیان کرد: این کشتی ها در حال حاضر در سواحل درون مرزی اقدام به فعالیت گردشگری می کنند.

وی با اشاره به وجود ۱۰ شهر ساحلی در گیلان افزود: حرکت کشتی های گردشگری در محدوده درون استانی بین شهرهای ساحلی گیلان در دستور کار قرار دارد.

مدیرکل میراث فرهنگی گیلان از اختصاص ۵ میلیارد تومان اعتبار برای ایجاد زیرساخت های گردشگری در حوزه سواحل استان خبر داد و بیان کرد: این اعتبار از منابع سفر هیئت دولت به گیلان اختصاص یافت.

جهانی از مرمت و بازسازی پل چوبی بندر کیاشهر با اعتبار بالغ بر ۱.۵ میلیارد تومان خبر داد و اضافه کرد: این پل چوبی که جاذبه گردشگری بالایی هم دارد که تالاب را به دریا متصل می کند.

وی از اختصاص ۳ میلیارد تومان اعتبار برای ساماندهی بندر چمخاله خبر داد و افزود: بندر چمخاله یکی از ظرفیت های مهم اقتصادی در حوزه گردشگری گیلان است.

اختصاص ۲۵ میلیارد تومان اعتبار در حوزه اقتصاد گردشگری

مدیرکل میراث فرهنگی گیلان از اختصاص ۲۵ میلیارد تومان اعتبار در حوزه اقتصاد گردشگری این استان در آینده نزدیک خبر داد و اضافه کرد: این اعتبار که قرار است از منابع سفر ریاست جمهوری تأمین شود در راستای تجهیز و تقویت زیرساخت های گردشگری سواحل هزینه می شود.

جهانی با بیان اینکه گیلان به سرزمین رویدادهای فرهنگی معروف است، گفت: تنوع اقلیمی و قومی و برگزاری انواع جشنواره ها و رویدادهای فرهنگی در گیلان سبب شده تا جزو استان های برتر در این بخش باشد.

وی با اشاره رونق برپایی جشنواره های فرهنگی در سواحل افزود: برپایی جشنواره ها و رویدادهای فرهنگی در سواحل ضمن ایجاد شور و نشاط اجتماعی، سبب رونق گردشگری می شود.

لزوم قانونمند سازی اماکن اقامتی و خدماتی در حوزه گردشگری

مدیرکل میراث فرهنگی گیلان با تاکید بر لزوم قانونمند سازی اماکن اقامتی و خدماتی در حوزه گردشگری بیان کرد: ساماندهی و قانونمندسازی اماکن تفرجگاهی، اقامتی و گردشگری در سواحل گیلان در دستور کار قرار دارد.

جهانی با اشاره به ساماندهی نمازخانه ها و سرویس بهداشتی کنار ساحل اضافه کرد: ایجاد و ساماندهی سرویس بهداشتی و نمازخانه های کنار سواحل گیلان در اولویت میراث فرهنگی قرار دارد.

وی از ایجاد منطقه ویژه اقتصادی ساحلی در لاهیجان خبر داد و افزود: راه اندازی منطقه ویژه اقتصادی در لاهیجان، تأثیر بسزایی در اقتصاد سواحل و دریا خواهد داشت.

مدیرکل میراث فرهنگی گیلان با بیان اینکه منطقه ساحلی منطقه آزاد کاسپین (انزلی) که در بخش گردشگری و تجاری در اقتصاد استان تأثیر بسزایی داشته است، گفت: رونق و شکوفایی اقتصاد گردشگری در گیلان سرلوحه کار میراث فرهنگی قرار دارد.

جهانی با اشاره به افزایش ۱۲۰ درصدی سفر و ۱۳۰ درصدی ماندگاری مسافران در گیلان بیان کرد: برگزاری جشنواره ها و برنامه های فرهنگی با ایجاد غرفه های صنایع دستی تأثیر بسزایی در اقتصاد جامعه محلی روستایی و ایجاد شور و نشاط اجتماعی بین عموم بویژه مسافران و گردشگران دارد.

وی از فراهم سازی مقدمات صدور مجوز برای ۳ شناور بالای ۱۲ نفر در شهر انزلی خبر داد و افزود: صدور مجوز برای اسکله های قایقرانی و تفریحی، پلاک بندی قایق های موتوری جهت گردش و سفر مسافران در دستور کار قرار دارد.

مدیرکل میراث فرهنگی گیلان با اشاره به شاخصه های توسعه گردشگری دریایی در استان بیان کرد: جز مقوله ساحل در داخل دریا روی موارد نامحدودی از جمله گردشگری سلامت و تن آرامی، توریسم ورزشی و غواصی، رستوران دریایی، جانوران منحصر به فرد مثل فک کاسپین، دیدن گونه های ماهیان نایاب مانند ماهی های خاویاری یا ماهی در قفس در پیوند با مناطق روستایی و شهری پس کرانه ای قرار گیرد که هرکدام جاذبه های خاص خود را دارند که باید به آنها پرداخت.

گیلان مملو از قابلیت های گردشگری دریا پایه است

«رضا حسن پور» معاون میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی گیلان در گفتگو با خبرنگار مهر با اشاره به ظرفیت شگفت انگیز بندر چمخاله افزود: ساحل شنی و زیبای چمخاله در شمال کشور کم نظیر بوده و روستاهای گیلان دارای ظرفیت ساحلی گسترده ای است.

حسن پور با تاکید بر زیرساخت های گردشگری دریایی در گیلان بیان کرد: وجود نوار ساحلی گیلان فرصت ارزشمندی برای اقتصادی سازی گردشگری در این حوزه فراهم کرده است.

وی با اشاره به وجود جنگل های هیرکانی در نزدیکی سواحل گیلان، این ظرفیت را یک فرصت کم نظیر در حوزه گردشگری دریایی برشمرد و افزود: روستای قاسم آباد که در مسیر قرارگیری به عنوان دهکده جهانی گردشگری است یکی از ظرفیت های بالقوه در حوزه اقتصاد گردشگری است که باید به فعلیت برسد.

لزوم قانونمند کردن شناورهای گردشگری

معاون اداره کل میراث فرهنگی گیلان با تاکید بر لزوم قانونمند کردن شناورهای گردشگری این استان بیان کرد: ساماندهی و شناسنامه دار کردن شناورهای گردشگری سواحل گیلان به رونق بخشی اقتصاد این حوزه کمک می کند.

حسن پور با اشاره به ظرفیت های بالقوه گردشگری دریایی در گیلان، اضافه کرد: اقتصاد گردشگری دریایی در گیلان هنوز به طور کامل شکوفا نشده است.

وی با اشاره به قرارگیری گیلان در هم مرزی با کشورهای حاشیه خزر و اوراسیا، افزود: در طول سال گیلان مقصد تعداد بیشماری از گردشگران خارجی است که منشأ رونق اقتصادی برای این استان زَرپرور است.

فعالیت ۷۰۰ واحد تأسیسات گردشگری ساحلی در گیلان

این کارشناس حوزه گردشگری با تاکید بر لزوم ورود و حمایت بخش خصوصی در سرمایه گذاری گردشگری دریایی اضافه کرد: نوار ساحلی گیلان گنجینه ای ناب برای سرمایه گذاری در حوزه گردشگری دریا پایه است.

معاون اداره کل میراث فرهنگی گیلان از فعالیت ۷۰۰ واحد تأسیسات گردشگری ساحلی در استان خبر داد و بیان کرد: این تعداد واحدها در نوار ساحلی گیلان به گردشگران خدمات می دهند اما برای شکوفایی اقتصاد گردشگری نیازمند زیرساخت های بیشتر هستیم.

وی از احداث ۱۰۰ واحد گردشگری دیگر در گیلان خبر داد و افزود: این تعداد واحدها از جمله هتل، هتل آپارتمان، رستوران و دیگر امکانات در نوار ساحلی گیلان در حال ساخت است.

این کارشناس حوزه گردشگری با بیان اینکه گیلان مقصد ثابت سفر است، گفت: ورود ۱۹ میلیون مسافر و اقامت حدود ۲۴ میلیون نفر شب در گیلان نشان دهنده ظرفیت خوب گردشگری این استان است.

حسن پور از ارائه ۷۰ طرح موافقت اصولی برای اجرای پروژه های گردشگری خبر داد و اضافه کرد: گیلان استان معین و مطمئن برای سرمایه گذاری در حوزه گردشگری است.

وی با تاکید بر لزوم همراهی سایر دستگاه های اجرایی در راستای توسعه اقتصاد گردشگری دریا پایه افزود: بسیاری اقدامات در بخش گردشگری دریایی، فرا دستگاهی است.

به نظر می رسد وجود ۳۰۰ کیلومتری پهنه آبی و نوار ساحلی در گیلان نه تنها به عنوان یک ظرفیت تجاری و داد و ستد دریایی با همسایگان مرزی حاشیه خزر و اوراسیا بوده بلکه یک فرصت استثنایی در بخش گردشگری دریا پایه بوده که به نحوی مورد غفلت واقع شده و یا کمتر مورد بهره برداری اقتصادی قرار گرفته و فراهم سازی زیرساخت های گردشگری در حوزه دریا و ساحل می تواند گامی مؤثر در شکوفایی اقتصادی گردشگری دریایی باشد.

همرسانی کنید:

طراحی و پیاده سازی توسط: بیدسان