با توجه به طولانی بودن مسافت پیاده روی اربعین، با رعایت برخی نکات در طول سفر می توانید سلامتی خود را در این ایام حفظ کنید.

به گزارش خبرنگار اجتماعی خبرگزاری تسنیم، هر ساله با نزدیک شدن به اربعین حسینی، تعداد زیادی از ایرانی ها از نقاط مختلف کشور به سوی مرزهای کشور عراق روانه می شوند تا به زیارت عتبات عالیات مشرف شوند.

با توجه به طولانی بودن مسافت پیاده روی اربعین، رعایت برخی نکات در طول سفر برای حفظ سلامت زائران ضروری است که در ادامه این مطلب به آن ها می پردازیم.

توصیه هایی برای حفظ سلامت پیش از سفر به عراق

با مراجعه به پزشک متخصص طب ایرانی، از مزاج و سوء مزاج های احتمالی خود آگاه شوید و در صورت لزوم به اصلاح آنها بپردازید.کاهش وزن و پاکسازی بدن از مواد زائد زیر نظر متخصص طب ایرانی یا تغذیه می تواند بسیار مفید باشد.اگر بیماری خاصی دارید یا داروی خاصی مصرف می کنید حتماً برای بررسی احتیاطی و تنظیم داروها با پزشک معالج خود مشورت کنید. فراموش نکنید که داروهای لازم را با مقداری پنبه، باند و چسب بردارید.پیاده روی اربعین برای افرادی که سابقه فعالیت ورزشی ندارند می تواند سنگین باشد؛ به همین جهت بهتر است از چند هفته پیش از شروع مراسم، تمرین کردن را آغاز کنید.مقادیری از سیر، زنجبیل، انجیر، لیموترش، آلو، گیلاس، آلبالو، کاهو، سماق، عسل بابونه، آویشن، ختمی، خاکشیر، عرق کاسنی، عرق بید، گلاب، عناب سکنجبین، روغن گل سرخ، روغن بنفشه، روغن بابونه، رب انار، رب به و... را همراه خود داشته باشید.خوراک های کم حجم و پرانرژی مانند توت خشک، کشمش یا مویزمغزهای خام مانند بادام، فندق، پسته و... را فراموش نکنید.یک قطره موضعی یا ژل های گیاهی حاوی عصاره میخک برای کنترل درد دندان تا ویزیت دندان پزشک همراه داشته باشید.لوازم شخصی مانند لیوان دردار، قاشق، ماسک، دستمال، صابون و...ژل ضد عفونی کننده را فراموش نکنید.

ویژگی های کفش مناسب پیاده روی

شاید در پیاده روی های طولانی سیاحتی و زیارتی هیچ چیز به اندازه کفش مناسب مهم نباشد؛ چراکه کفش نامناسب هم می تواند سفر را به کام شما تلخ کند و هم ممکن است تا هفته ها و چه بسا سالها بعد هم شما را درگیر عوارض جسمی آزاردهنده کند. پس برای انتخاب کفش مناسب به نکات زیر توجه کنید:

ـ حتماً از کفش ورزشی (اسپرت) مناسب پیاده روی استفاده کنید. کفش ورزشی باید سبک، نرم و قابل انعطاف باشد و ارتفاع پاشنه حدود دو تا سه سانتی متر از ارتفاع زیر پنجه بیشتر باشد.

ـ کفش باید درست به اندازه پای شما باشد یعنی نه کوچک تر و نه بزرگتر.

ـ ساق کفش ورزشی نباید کوتاه باشد و باید به اندازه کافی مچ پا را پوشش دهد تا از پیچ خوردگی احتمالی مچ پیشگیری کند.

ـ کفش مناسب باید انحنایی را که در زمان راه رفتن در کف پا (به ویژه در پنجه) ایجاد می شود داشته باشد.

ـ به تهویه هوای درون کفش و بالشتکی که در انتهای کفش زیر پاشنه پا قرار می گیرد هم توجه داشته باشید.

پیش بینی افزایش حضور زائران ایرانی در اربعین امسال

استفاده از عصای پیاده روی

می توانید برای کاهش فشار روی زانوها در زمان پیاده روی طولانی از عصای کوهنوردی یا چوب ضخیم با دسته مناسب کمک بگیرید. اگر دچار ضعف ماهیچه ران یا ضعف زانو هستید یا سابقه زانودرد دارید حتماً از این عصا استفاده کنید و وزن بدن را روی آن بیندازید تا زمان راه رفتن و خستگی زانوها، فشار کمتری به آن ها وارد شود. ارتفاع عصای طبی باید به گونه ای باشد که در حالت ایستاده هم سطح مچ دست باشد و وقتی آن را در دست می گیرید آرنج حدود 20 تا 30 درجه خم شود.

کلاه آفتابگیر و عینک آفتابی همراه داشته باشید

آفتاب شدید سرزمین عراق و روشنایی زیاد محیط می تواند موجب گرمازدگی، عطش، سردرد، آسیب به چشم ها و... شود؛ استفاده از کلاه لبه دار، عینک آفتابی، چفیه های سفید رنگ و مانند آنها در کاهش تأثیر گرما و خشکی محیطی بر مغز و سیستم عصبی و به ویژه چشم ها بسیار مؤثر است.

ویژگی های کوله پشتی مناسب

شاید تصور کنید همین که یک کوله پشتی بردارید و وسایل سفر را در آن بچینید کفایت می کند اما باید بدانید که این یک تصور اشتباه است و حتی کوله پشتی های زنانه و مردانه با یکدیگر تفاوت دارند و خانم ها و آقایان به دلیل تفاوت های فیزیولوژیک و اناتومیکی که دارند بهتر است از کوله های مخصوص زنانه و مردانه استفاده کنند.

نخستین نکته در مورد کوله پشتی، انتخاب اندازه مناسب با اندام شماست؛ یعنی وقتی یک کوله را روی دوش خود می اندازید نباید روی شانه ها احساس کشش کنید. باید بخش بالایی کوله در پایین مهره های گردن و بخش انتهایی آن در گودی کمر قرار بگیرد. کوله پشتی باید دو بندِ نرم کمی اسفنجی داشته باشد تا فشاری به سرشانه ها وارد نیاورد. بند دوشی کوله باید کاملاً روی دوش قرار گرفته و کتف را به عقب نکشد؛ بند جلوی سینه نیز پس از بسته شدن باعث ثابت ماندن بند دوشی و جلوگیری از حرکت کوله به سمت پایین می شود.

کوله پشتی را یک طرفه روی یک شانه نیندازید و حتما بندهای آن را هم اندازه کرده درست روی هر دو شانه بیندازید.

وزن کوله پشتی هم بسیار مهم است و نباید آن را خیلی پر و سنگین کنید. اگر توان جسمی و تناسب اندام معمولی دارید وزن کوله پشتی شما باید تا یک چهارم وزن بدنتان باشد و اگر توان جسمی بالاتر و تناسب اندام بیشتر دارید وزن کوله پشتی می تواند تا یک سوم وزنتان نیز برسد.

در چیدمان محتویات داخل کوله پشتی نیز باید وسایل سنگین و بزرگ تر در بخش پایینی و نزدیک کمر قرار بگیرند و به ترتیب تا سبکترین وسایل رو به بالا چیده شوند.

توصیه هایی برای درست راه رفتن در پیاده روی اربعین

در پیاده روی، روش راه رفتن بسیار مهم است چون انتقال وزن روی هر دو پا باید به درستی انجام شود. اکثر افراد معمولاً در راه رفتن وزن خود را روی یک پا می اندازند؛ پیوستگی گام ها را رعایت نمی کنند و آن را تند و کند می کنند. حرکت و نوسان دست ها هم با وجود اینکه بسیار مهم است ولی کمتر مورد توجه قرار می گیرد که می تواند مسأله ساز باشد.

در هنگام پیاده روی حالت طبیعی بدن را حفظ کنید. پشت را صاف نگه دارید؛ شکم را به داخل کشیده و دست ها را هنگام راه رفتن در جهت مخالف یکدیگر به عقب و جلو حرکت دهید. شکم را جلو ندهید تا وزن بالاتنه و کوله ای که روی دوش دارید روی کمر نیفتد و موجب کمردرد نشود.

هنگام راه رفتن صاف بایستید؛ با این کار ستون فقرات صاف می ماند و در نتیجه فشار از روی دیافراگم برداشته شده و تنفس بهتری خواهید داشت.

سعی کنید شانه ها را به سمت عقب شل و وانهاده نگه دارید. در این حالت باید کمر راست و چانه بالا باشد تا هنگام راه رفتن فشار پشت به حداقل برسد و از آسیب دیدگی در درازمدت جلوگیری شود.

هنگام راه رفتن ابتدا پاشنه پای عقب از زمین جدا شده و سپس نوبت پنجه می رسد هنگام قراردادن پای جلو بر زمین هم ابتدا پاشنه و سپس پنجه پا زمین را لمس می کند.

در میانه روز زمانی که آفتاب تابش بیشتری دارد سرعت پیاده روی را کاهش دهید. در انتهای روز پاهای خود را با آب خنک بشویید و هنگام استراحت بالاتر از بدن قرار دهید تا به افزایش جریان خون در پاها کمک کرده باشید. با توجه به میزان قوت و توان بدنی خود پس از هر یک تا یک و نیم ساعت پیاده روی حدود 10 تا 15 دقیقه استراحت کنید.

پس از توقف نیز ماهیچه های ساق و کف پا را با روغن هایی مانند بابونه، سیاه دانه، زیتون و... کمی ماساژ دهید.

انتهای پیام/؛

همرسانی کنید:

طراحی و پیاده سازی توسط: بیدسان