امام جمعه بندرانزلی با بیان اینکه انزلی نسبت به خیلی از شهرستان های دیگر حتی در تصاویر و اِلمان ها هم عقب هست، گفت: چندین سال است در جلسات شهردارهای مختلف می گویند داریم درست می کنیم اما هنوزهم درست ...

به گزارش خبرگزاری فارس از بندرانزلی، حجت الاسلام والمسلمین سید عبدالجواد شمس الدین امروز در جلسه ستاد شهرستانی کنگره سرداران، امیران و ۸۰۰۰ شهید استان گیلان در بندرانزلی با گرامیداشت یاد و خاطرۀ شهداء اظهار کرد: فلسفه این نوع کنگره ها و یادواره ها برای شهدای عزیزمان در چند بعد است؛ یک بعد اثری است که برای خود ما متولیان و برگزار کنندگان و به تعبیری فراتر برای مدیران جامعۀ اسلامی دارد. 

وی با بیان اینکه اگر مدیران جامعۀ اسلامی نسبت به شهداء و ارج نهادن به مقام شهادت تلاش نکنند و وظایفشان را انجام ندهند این یک ناسپاسی بسیار آشکار و ناشایستی است، گفت: شهدا حق زیادی به گردن همۀ ما دارند و مسؤولیت های همۀ ما مبتنی بر همین شهادت ها، رشادت ها و ایثارگری هاست. 

امام جمعه بندرانزلی بٌعد دیگر کنگره ها و یادواره های شهداء را بازتاب و اثر آن در جامعه دانست و تصریح کرد: جامعه با مسائلی که در آن برجسته می شود شکل می گیرد؛ مثلاً در بندرانزلی فرهنگ ورزش خصوصاً فوتبال در پوست و گوشت و استخوان همۀ اقشار جامعه رسوخ دارد؛ چرا؟ برای اینکه اینجا یک تیم مطرحی دارد و از کودکی خیلی ها با آن انس گرفته اند و نزج پیدا کرده اند و توجه ها به آن جلب شده، فرهنگی که در یک جامعه ارائه می شود چنین اثری دارد. 

شمس الدین با تاکید بر اینکه در جامعه اسلامی ما هیچ الگویی برتر و برجسته تر از شهید و شهادت نداریم، افزود: در معارف دینی بالاترین فوز «شهادت» و بالاترین انسان ها از لحاظ ارج و قرب و منزلت در پیشگاه پروردگار متعال «شهید» معرفی شده است. 

وی با اشاره به اینکه هر زمانی در هر جامعه ای فرهنگ شهادت برجستگی پیدا کرد، روحیۀ ظلم ستیزی، استکبارستیزی و عدالتخواهی پررنگ بوده، بیان کرد: هرجایی خبر از فرهنگ شهادت نیست، فرهنگ های غیردینی و هیچی و پوچی غلبه پیدا کرده است. 

امام جمعه بندرانزلی با تاکید بر اینکه فرهنگ شهادت باید در جامعۀ ما خصوصاً در شرایط فعلی برجسته شود، گفت: برای اصلاح رفتارها و فرهنگ حاکم بر شهرستان نیاز به ترویج فرهنگ شهادت و ایثار داریم و دشمن هم تلاش می کند این راه را مسدود کند تا بتواند کار خودش را پیش ببرد.

شمس الدین با تاکید بر اینکه بسیاری از ناهنجاری هایی که در جامعه داریم معلول کمرنگ شدن روحیه توجه به امور معنوی خصوصاً امر شهادت است، تصریح کرد: بندرانزلی نسبت به خیلی از شهرستان های دیگر حتی در تصاویر و اِلمان ها هم عقب هست، چندین سال است در جلسات شهردارهای مختلف می گویند داریم درست می کنیم اما هنوزهم درست نشده، نصب عکس شهداء در خیابان ها و معابر شهر مانند شهرهای دیگر حداقل کاری بود که میشد برای شهید و شهادت انجام داد. 

به گفته وی، قبلا بنر حاج قاسم سلیمانی را در شهرستان پاره کردند، هنوز هم بنر جدید آن جا نصب نشده درحالیکه ما باید در برابر دشمن و توطئه او یک گام فراتر برداریم، اگر بنر حاج قاسم را پاره کردند باید شهرداری تابلوی فلزی برجسته از عکس حاج قاسم درست می کرد که دیگر کسی نتواند آن را پاره کند. 

امام جمعه بندرانزلی با تاکید بر اینکه صرف اینکه عکسی از شهداء بزنیم یا تندیس و سردیس درست کنیم کفایت نمی کند بلکه معرفی شهداء مهم است، گفت: خیلی از جوانان و نوجوانان ما شهید نامجو را نمی شناسند حتی نمی دانند که اهل انزلی است و چه سوابقی داشته و چگونه شهید شده، لذا معرفی شهید مهم است، اینکه این شهدایی که عکس و سردیس آن ها را می زنیم چه ویژگی های داشتند. 

شمس الدین با بیان اینکه همۀ شهدای ما ویژگی های برجسته ای داشتند که مورد نیاز جامعۀ ما و زندگی های روزمره افراد جامعه ماست، افزود: این ویژگی های برجسته باید تبیین و بازگو شود، زنده نگه داشتن یاد و راه شهداء به این است نه اینکه صرفاً برای شهداء مراسم بگیرم. 

پایان پیام/۸۴۰۰۸

همرسانی کنید:

طراحی و پیاده سازی توسط: بیدسان