معاون وزیر امورخارجه روسیه با تاکید بر اینکه احیای برجام منوط به تصمیم گیری طرف غربی و واشنگتن است، خاطرنشان کرد که مسکو آماده است تا نقش خود را برای بازگرداندن این توافق ایفا کند.

به گزارش ایسنا، سرگئی ریابکوف، معاون وزیر امورخارجه روسیه در گفت وگو با خبرگزاری تاس درباره احتمال بازگرداندن برنامه جامع اقدام مشترک (برجام) تاکید کرد که احتمال آن چندان زیاد نیست، اما مسکو آماده است تا سهم خود را در این مسیر به انجام برساند.

ریابکوف تصریح کرد: ما می دانیم که تعدادی از شرکای ما و همکاران مان در طرف غربی ایده های جایگزین دارند و تلاش هایی برای هدایت کردن توجهات به داستان هایی وجود دارد که تنها می تواند به شکل غیر مستقیم به برجام مرتبط باشد. در نهایت این، انتخاب آنهاست اما در این صورت، شانس بازگرداندن برجام بیش از پیش کاهش می یابد، که در حال حاضر نیز چندان زیاد نیست.

این مقام روس در ادامه تاکید کرد: اما مسکو این توافق را رد نمی کند و آماده است تا سهم خود را در این مسیر طی کند.

وی همچنین خاطر نشان کرد: احیای روند مذاکرات برجام به میزان زیادی به انتخاب ها در واشنگتن، بروکسل و همچنین پاریس، لندن و برلین بستگی دارد. ما آماده ایم تا برجام را به شکلی که به امضا رسید، بازگردانیم ازجمله تضمین ۱۰۰ درصد ماهیت غیر تحریمی مبادلات ما با طرف ایرانی در چارچوب برجام.

ریابکوف اظهار داشت: اگر غربی ها نگاه متفاوتی به این وضعیت، سایر اولویت ها و ملاحظات فرصت طلبانه داشته باشند، همه چیز به همین شکل باقی خواهد ماند. این تاسف برانگیز است، چراکه برجام کمک قابل توجهی به تقویت امنیت منطقه در کنار مزایای دیگر داشت.

معاون وزیر امورخارجه روسیه همچنین اعلام کرد که روزهای هفتم و هشتم ماه اوت (۱۶ و ۱۷ مرداد ماه) برای بررسی وضعیت پیرامون برنامه جامع اقدام مشترک (برجام) و عضویت ایران در بریکس به تهران سفر خواهد کرد.

ریابکوف بیان کرد: روزهای هفتم و هشتم اوت در تهران خواهم بود تا با مقامات ارشد وزارت امورخارجه ایران دیدار کنم. وضعیت پیرامون برجام و عضویت ایران در بریکس از موضوعات مورد بحث در جریان این سفر خواهد بود.

وی ادامه داد: تعامل ما در پلتفرم های بین المللی موضوع مهمی است که در آن با ایران همکاری نزدیک داریم - مسائل مربوط به عدم اشاعه سلاح های کشتار جمعی، کنترل تسلیحات، استفاده صلح آمیز از فضا و موضوعات دیگر.

انتهای پیام

همرسانی کنید:

طراحی و پیاده سازی توسط: بیدسان