کانادا و اوکراین یک تفاهم نامه برای همکاری و تبادل اطلاعات در زمینه نظارت هسته ای امضا کردند.

به گزارش ایسنا، کمیسیون ایمنی هسته ای کانادا (CNSC) و سازمان بازرسی و تنظیم مقررات هسته ای اوکراین (SNRIU) یک یادداشت تفاهم (MoU) درخصوص همکاری و تبادل اطلاعات در موضوعات نظارتی هسته ای امضا کردند.

بنابر گزارش ورلد نیوکلیر نیوز، این تفاهم نامه توسط اوله کوریکوف، رئیس موقت سازمان بازرسی و تنظیم مقررات هسته ای اوکراین و  رومینا ولشی، رئیس کمیسیون ایمنی هسته ای کانادا در مقر SNRIU در کی یف در جریان سفر ولشی به اوکراین که در روزهای ۱۵ تا ۱۸ اوت انجام شد، امضا شده است.

کوریکوف ضمن قدردانی از سفر این مقام کانادایی به کی یف گفت: ما اطمینان داریم که این تفاهم نامه زمینه را برای همکاری های سازنده در آینده میان دو کشور ایجاد و به دستیابی به نتایج موثر در زمینه ایمنی هسته ای و پرتویی کمک خواهد کرد.

در یک جلسه کاری که پس از امضای تفاهم نامه برگزار شد، طرفین در مورد تعدادی از زمینه های همکاری در آینده بحث و گفت وگو کردند. اولویت ها شامل همکاری در زمینه انجام ارزیابی های ایمنی پیش از صدور مجوز طراحی های جدید تاسیسات هسته ای (از جمله راکتورهای کوچک مدولار) است. یکی دیگر از زمینه های همکاری، موضوع فعالیت های نظارتی برای از کار انداختن تاسیسات استخراج و فرآوری اورانیوم خواهد بود.

بر اساس این تفاهم نامه تنظیم کننده های هسته ای اوکراین و کانادا علاوه براین برای بازگرداندن عملیات ایمن نیروگاه هسته ای زاپوریژیا (Zaporizhzhia) و سایر تأسیسات خطرناک هسته ای و تشعشعات متاثر از جنگ و همچنین بهبود فعالیت های نظارتی برای مدیریت زباله های رادیواکتیو همکاری خواهند کرد.

به گزارش ایسنا، نیروگاه هسته ای زاپوریژیا پس از آن در مرکز توجهات رسانه ها و جامعه بین الملل قرار گرفت که این سایت در جریان جنگ روسیه و اوکراین به تصرف نیروهای روس درآمد و از آن زمان یگان های ارتش اوکراین با استفاده از پهپاد، گلوله های توپخانه سنگین و راکت منطقه این نیروگاه را به صورت دوره ای بمباران می کنند که نگرانی هایی را درباره خطرات احتمالی این حملات به وجود آورده است.

نیروگاه هسته ای زاپوریژیا دارای شش واحد نیرو با ظرفیت کل ۶ گیگاوات است و بزرگ ترین نیروگاه اتمی اروپا به شمار می آید.

انتهای پیام

همرسانی کنید:

طراحی و پیاده سازی توسط: بیدسان