در حال بارگذاری... لطفا صبر کنید.

رییس سازمان انرژی اتمی گفت: سزیم ۱۳۷ حاصل کار شش ماهه سازمان است که با خودباوری بی نظیر توانستیم آن را تولید کنیم.

به گزارش ایسنا، محمد اسلامی روز یکشنبه در نشست خبری در حاشیه نمایشگاه روایت خدمت گفت: نتیجه تحقیقات نامعین است و معلوم نیست چه زمان به نتیجه می رسد، اما به لطف الهی زیرساختی که در سازمان ایجاد شده و مرهون شهدا و همه کسانی هستیم که قبل از ما کار کردند، باعث شده تحقیقات نتیجه گرا داشته باشیم.


وی اظهار کرد: سزیم ۱۳۷ حاصل کار شش ماهه سازمان است که با خودباوری بی نظیر توانستیم آن را تولید کنیم.

اسلامی با اشاره به شعار شرکت پارس ایزوتوپ مبنی بر اینکه «جمعه ها تعطیل نیست» گفت: ما متوقف نمی شویم. برای گرفتن سزیم و مولیبدن با مشکلات زیادی مواجه شدیم، اما از همکاران خواستیم سراغ این کار بروند و شاهد هستیم که این امر با اراده و دانش و ظرفیتی که وجود دارد امروز به نتیجه رسیده است.

اسلامی درباره بازطراحی راکتور خنداب گفت: راکتور خنداب بازطراحی شد با این فرض که نیاز کشور را پاسخ دهد، اما نمی شود آن را با فرض ذهنی طراحی کنیم. هدف این بود از بازطراحی راکتور ایزوتوپ مورد نیاز کشور را تولید کنیم که برای ما نیاز مبرم است علاوه بر این مهم است که اساسا ما وارد کلوپ طراحی و راه اندازی راکتور به طور مستقل شویم که خدا را شکر این اتفاق هم افتاده است و در همین مسیر پیش می رویم.

وی درباره احتمال سفر گروسی به تهران گفت: تنظیمات ما با آژانس برقرار است و رفت و آمدها ادامه دارد. آقای کمالوندی اخیرا به وین سفر کردند و معاون آقای گروسی هم به ایران می آید و ما هم در کنفرانس عمومی سالانه آژانس در اواخر شهریور شرکت می کنیم و در حاشیه آن با اقای گروسی دیدار و گفت وگو خواهیم داشت.

رییس سازمان انرژی اتمی ادامه داد: برای اولین بار با برپایی یک نمایشگاه از دستاوردها در حاشیه کنفرانس عمومی سالانه آژانس سعی داریم تهاجم ظالمانه علیه کشورمان را نشان دهیم و البته با آن با معرفی دستاوردهایمان مقابله کنیم. این برای اولین بار در تاریخ سازمان انرژی اتمی است که سعی داریم جریان یک طرفه حملات علیه صنعت و دانش هسته ای ایران را تغییر دهیم.

اسلامی درباره نشست آتی شورای حکام اظهار کرد: روال جاری ما در نشست شورای حکام حفظ خواهد شد و فکر می کنم در گزارش درباره ایران این دوره هم  همان شرایطی که در گذشته بود کمی متفاوت تر را تجربه می کنیم.

وی درباره تولید سزیم ۱۳۷ گفت: در این مساله مهم بود که از دانش و ظرفیت و منابعی که داشتیم در یک فرایند تخصصی و پیچیده و با رعایت الزامات ایمنی استفاده و آن را در چرخه قرار دهند و همکاران ما توانستند با شکافت مواد در اختیار سزیم ۱۳۷ را استخراج کنیم. ظرفیت ایجاد شده پاسخ نیاز کشور را به خوبی می دهد.

وی ادامه داد: در سامانه های ابزار دقیق کلیه صنایع و در سامانه های پرتودهی که چشمه های ان باید سزیم باشد هم استفاده می شود. قبلا به جای سزیم در برخی سامانه های پرتودهی کبالت استفاده می کردیم ولی امروز می توانیم از سزیم ۱۳۷ استفاده کنیم. همچنین در معاپن صنعنی و معدنی و نفت و گاز مورد استفاده است.

رییس سازمان انرژی اتمی در پاسخ به اینکه قرار بود یک درصد از بودجه دستگاه ها برای اقدامات فرهنگی صرف شود سازمان در این زمینه چه کرده است؟ گفت: شورای فرهنگی و مرکز فرهنگی مستقر است و در ابعاد مختلف برنامه ریزی داریم و این کار به طور سالانه انجام و برنامه ریزی می شود. همچنین برای خانواده ها، فرزندان کارکنان، برنامه های قرآنی برنامه های قابل توجهی در نظر گرفته شده است.

اسلامی درباره تولید برق اتمی در کشور گفت: احداث ۲۰ هزار برق هسته ای همواره مورد توجه بوده است اما به خاطر تحریم و عدم همکاری کشورهای صاحب فناوری و مزاحمت های ایجاد شده در اجرای برنامه تولید برق اتمی با تاخیر مواجه شدیم. الان هزار مگاوات برق از نیروگاه واحد یک در حال تولید است و یک ظرفیت مشخصی از تولید برق دارد. متاسفانه طرح های توسعه ای ما در رکود بود اما با حمایت دولت و تلاش مضاعف همکاران ما دو واحد دیگر بوشهر امروز کاملا در همه ابعاد فعال شده است و
روند ساخت پروژه متفاوت شده است. سفارش هایی به صنایع داخلی داده شده است و طرف خارجی متعهد به قرارداد است. جمعیت پروژه الان ده برابر نسبت به اواخر ۱۴۰۰ شده است و با تمهیداتی که از سوی سران قوا و مقام معظم رهبری در نظر گرفته شد یک حمایت ویژه از این پروژه انجام شده و پشتوانه متفاوتی داریم تا در ساخت این دو پروژه سرعت دهیم.

وی درباره پروژه دیگر نیروگاهی افزود: مکان ها شناسایی شده و در برخی موارد زمین تملک شده است. عملیات اجرایی در یکی از پنج سایت آغاز شده و قرارداد ساخت تجهیزات با صنایع داخلی منعقد شده و مذاکرات با طرف های خارجی هم دنبال شده و در افق برنامه سهم ۲۰ هزار مگاوات را ان شاءالله محقق می کنیم.

اسلامی درباره نتایج مذاکرات ایران و آژانس و بررسی دو مکان باقی مانده پادمانی گفت: مذاکرات ما با ۱+۴ است و مسیر خودش با وزارت امور خارجه را طی می کند. موضوع ما با آژانس در چارچوب همکاری با آژانس است. چارچوب همکاری ما پادمان است و تعامل ها با آژانس در یک سال گذشته باعث شد چهار مکان به دو مکان کاهش یابد. در عین حال رفت و آمدها ادامه دارد و امیدواریم در ادامه مکان های دیگر هم حل و فصل شود.

وی درباره برخی ادعاها مبنی بر کاهش غنی سازی ایران اظهار کرد: غنی سازی بر اساس قانون اقدام راهبردی پیش می رود و در چارچوب تدابیر کلی نظام تدابیرش پیش می رود و ما هم طبق همان اقدام می کنیم.

اسلامی در پاسخ به سوالی دیگر گفت: یکی از نیازهای فوری این است که دیپلماسی هسته ای را برای کشورهای منطقه پایه ریزی کنیم و پیشنهاداتی دادیم که مورد استقبال وزارت خارجه قرار گرفته است. فکر می کنم با برقراری روابط در آستانه بازگشایی سفارتخانه روزنه های خوبی ایجاد می شود. اولا فهم از برنامه هسته ای مان را به یک فهم فراگیرتر تبدیل کنیم و تعاملاتی را پایه بگذاریم که بتواند روابط را تسهیل کند و در ادامه همکاری فراگیری را با کشورهای منطقه پایه گذاری کنیم.

رییس سازمان انرژی اتمی در پاسخ به این که تولید سزیم ۱۳۷ از پسماند هسته ای است توضیح بیشتر می دهید؟ گفت: منابع هسته ای در اختیار برای هر کشوری ارزش افزوده دارد و می تواند در چرخه منابع باشد. سوخت هسته ای میرا نیست و همواره می تواند در چرخه باشد. آن چه برای ما مهم است اینکه در چارچوب نیازهای کشور از این ظرفیت و امکان بهره لازم را ببریم و این کار در چارچوب پادمان و نظارت آژانس انجام می شود و باید تاکید کنیم که ظرفیت تولید سزیم با نیاز کشور منطبق است.

اسلامی در ادامه گفت: اولین راکتور یک مگاواتی بر مبنای سوخت توریوم در پژوهشگاه علوم و فنون هسته ای در حال طراحی و ساخت است و این یکی از خواسته های مهم ماست که روی راکتورهای کوچک کار کنیم. سنگ بنا و پایه در انرژی اتمی سوخت هسته ای است و مبنای آن غنی سازی است. اگر در این حوزه توسعه پیدا کنید و چرخه سوخت را کامل در اختیار بگیرید می توانید مدعی شوید صنعت هسته ای را در اختیار دارید. آنها که با ما دشمن و مخالفند و با چرخه سوخت مخالفند یعنی با پیشرفت ملت ایران مخالفند. نخبگان و اهل علم و قلم بدانند صنعت هسته ای یک صنعت پیش برنده و راهبردی است.

وی در پاسخ به ایسنا درباره تولید سزیم از پسماند هسته ای در کنار روش شکافت مواد هسته ای گفت: شکافت فن دستیابی به سزیم ۱۳۷ است. ما از منابع مصرف شده برای تولید سزیم نیز استفاده می کنیم.

اسلامی در پاسخ به سوال دیگر ایسنا مبنی بر اینکه نگاه شما به موضوع غنی سازی در عربستان چیست؟ گفت: ما هم این موضوع را در اخبار دیدیم. کشور ما درچرخه سوخت هسته ای جزو نادرترین کشورهاست که به طور مستقل آن را در اختیار گرفته است.

وی ادامه داد: عربستان برنامه مفصلی برای احداث نیروگاه های هسته ای و استفاده از فناوری هسته ای در نظر گرفته و فکر می کنم ایجاد قابلیت برای کشوری مثل عربستان که دارای برنامه های متعدد است تدابیر داخلی شان است و در همان راستا تعاملات منطقه شان را توسعه می دهند.

ییس سازمان انرژی اتمی در پاسخ به سوالی دیگر درباره شرکت در نشست سالیانه آژانس گفت: در این نشست حاضر می شوم و ان شاءالله امسال حضور قوی تری خواهیم داشت. چند سند است که در آژانس باید تصمیم گیری شود که درباره آنها ما هم به عنوان عضو باید بررسی و نظر دهیم.

اسلامی در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه برخی رسانه ها مدعی توافقی نانوشته برای ایجاد محدودیت در حوزه هسته ای شده اند، گفت: تعاملات وزارت خارجه و کشور در چارچوب تدابیری است که به آنها ابلاغ می شود و ما هم طبق همان، فعالیت هایمان را انجام می دهیم.

معاون رییس جمهور در پاسخ به سوالی دیگر تصریح کرد: ما هم از فرصت هایی که در کشور است استقاده می کنیم و هم سعی می کنیم فرصت ها را خلق کنیم. مثلا معادن اورانیوم بسیار حیاتی هستند. در ۱۴۰۰ ما از دو معدن در این حوزه استفاده می کردیم اما امروز معادن در حال استفاده ما به ۱۰ معدن رسیده و سال آینده از ۲۰ معدن عبور می کند و این روند یک زنجیره ارزشی ایجاد می کند که نفع عمومی و تخصصی در بر دارد. همچنین در حوزه پرتودهی تمام سازوکارها را فراهم کردیم و دستگاه های مولد پرتو را آماده کردیم و اتفاقا آماده توسعه است تا پرتودهی به زندگی مردم وارد شود.

وی افزود: در ۱۰ سال آینده جلوگیری از ضایعات و دورریزهای سنگین اتفاق می افتد و از سموم در محصولات کشاورزی کاسته می شود و عیار صادرات کشاورزی ایران هم افزایش می یابد و ما سعی داریم این آثار دیده شود.

رییس سازمان انرژی اتمی درباره همکاری ایران با عربستان در ساخت نیروگاه های اتمی با تاکید بر اینکه تا جایی که شنیدیم چین برای همکاری با عربستان در این زمینه اعلام آمادگی کرده است گفت: ما هم آمادگی همکاری داشتیم و داریم و در گذشته هم در زمینه رادیودارو همکاری داشتیم. الان هم پیگیری هایی صورت گرفته و ارتباطی در جریان است و ان شاءالله با برقراری روابط سیاسی اتفاقات خوبی خواهد افتاد.

وی درباره جشنواره «من فناوری هسته ای هستم» گفت دانش آموزان و معلم مان برتر را تشویق کردیم از سراسر کشور و در این جشنواره شرکت کردند و تعدادی از معلمان را با هزینه آژانس اعزام کردیم و دوره های مربوط به امور دانش آموزی و مدارس شرکت کردند.

رییس سازمان انرژی اتمی همچنین گفت: ما در دفترچه کنکور در ۱۰ رشته در ۱۰ دانشگاه، صد نفر را بورسیه خواهیم کرد.

انتهای پیام


طراحی و پیاده سازی توسط: بیدسان