به گزارش سایت خبری تحلیلی لنگرخبر، سیامک ریماز روز یکشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا اظهار کرد: پانزدهمین اهدای عضو سال جاری گیلان به نام مهدی کشاورز نالکیاشهری متولد ۱۳۸۳ اهل شهرستان لنگرود ثبت شده که با رضایت خانواده اعضای این بیمار مرگ مغزی پس از اهداء به چهار بیمار نیازمند پیوند زده شد.

وی با بیان اینکه این بیمار به دلیل تصادف دچار مرگ مغزی شده بود، اضافه کرد: قلب این بیمار دچار مرگ مغزی با انتقال هوایی برای پیوند به تهران انتقال یافت و ۲ کلیه و کبد وی نیز در رشت به سه بیمار نیازمند پیوند زده شد.

مسئول واحد فراهم‌آوری اعضای پیوندی دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی، درمانی گیلان خاطر نشان کرد: از ابتدای سال جاری تاکنون خانواده ۱۵ بیمار دچار مرگ مغزی برای رضایت عزیزشان اقدام کردند.

اعلام رضایت برای پیوند اعضاء از سال ۱۳۸۷ در گیلان انجام می‌شود، باربد چمن‌زیبای، کودک چهارساله نخستین اهداء کننده عضو در گیلان است که با رضایت خانواده کلیه‌اش به مردی ۴۲ساله پیوند زده شد. سال گذشته در مجموع ۳۷ مورد اهداء عضو با رضایت خانواده‌های بیماران دچار مرگ مغزی در استان به ثبت رسید.

هر فرد مرگ مغزی در صورتی که خانواده‌اش خیلی زود برای اهداء عضو رضایت دهند، می‌تواند جان حداقل هشت نفر را از مرگ حتمی نجات داده و با اهدای نسوج ۵۳ نفر را از معلولیت برهاند. طبق آمارها هر ۱۰ دقیقه یک نفر به فهرست انتظار برای پیوند عضو اضافه می‌شود، هر ۲ ساعت یک نفر به خاطر نرسیدن عضو پیوندی جان خود را از دست می‌دهد.

ارگان‌هایی شامل کلیه‌ها، قلب، کبد، پانکراس، روده، ریه، استخوان، مغز استخوان و برخی بافت‌های بدن از جمله پوست و قرنیه چشم، تاندون، غضروف و دریچه قلب از پیوندهای متداول است.

همرسانی کنید:

طراحی و پیاده سازی توسط: بیدسان