رافائل گروسی، مدیرکل آژانس بین المللی انرژی اتمی با اشاره به اینکه ایران هیچ سلاح هسته ای در اختیار ندارد تاکید کرد که باید میان داشتن تسلیحات هسته ای و توانایی ساخت آن ها تمایز قائل شد.

به گزارش ایسنا، گروسی روز دوشنبه در موسسه امور بین الملل سوئد گفت: شاید وضعیت دراماتیک موجود در اوکراین و بسیاری مسائل دیگر که توجه جهان را به خود اختصاص داده اند، باعث شده باشند که همانند من گمان کنید که وضعیت ایران در رسانه ها و در نظر سیاست مداران کمی به حاشیه رانده شده باشد. این وضعیت قابل تاسف است چراکه نتوانسته ایم به نقطه ای برسیم که بگوییم همه چیز روبراه است.

وی ادامه داد: اگر یادتان بیاید در سال ۲۰۱۵ به توافقی دست یافتیم. آن توافق برجام بود که ایالات متحده در سال ۲۰۱۸ از از آن خارج شد. این باعث شد که ایران نیز به مرور زمان آن را رها کند. با اینکه این توافق مرده اعلام نشده، به پوسته ای خالی بدل گشته است. هیچ کس هیچ تعهدی و وظیفه ای را در این توافق انجام نمی دهد. ایران در حال غنی سازی ۶۰ درصدی است. ما در ماه ژانویه از آبشاری نمونه برداری کردیم و شاهد غنی سازی ۸۴ درصدی بودیم. 

گروسی ادعا کرد: ایران مواد هسته ای لازم برای چندین سلاح هسته ای را دارد اما باید تاکید کنم که ایران در حال حاضر هیچ سلاح هسته ای ندارد. ما باید میان داشتن تسلیحات هسته ای و داشتن توانایی ساخت این سلاح ها تمایز قائل شویم. این مسئله ای بسیار حائزاهمیت است. مهم است که به نقطه ای برسیم که در آن این برنامه ثبات داشته و شرایط دیپلماتیک و سیستم برای حصول اطمینان از این بابت، مهیا شده باشد.

مدیرکل آژانس بین المللی انرژی اتمی بدون اشاره به همکاری های گسترده ایران با آژانس گفت: ایران درخصوص برخی مسائل شفاف سازی نکرده و این مایه نگرانی است.

گروسی گفت: شاید شاهد بوده باشید که برخی در خاورمیانه - که از آن ها نامی نمی برم - گفته باشند که درصورتی که شرایط در ایران از نظر آن ها غیرقابل قبول باشد، اقداماتی انجام خواهند داد. تمامی این ها باید نشان دهنده لزوم احیای سیستم یا برنامه ای باشد که به آژانس بین المللی انرژی اتمی اجازه دهد که دید واضحی از آن برنامه داشته باشد؛ چه برجام باشد چه تفاهمی دیگر. کسی خواست ایرانیان مبنی بر غنی سازی را به چالش نمی کشد. اگر آن ها می خواهند غنی سازی کنند باید تضمین های معتبری به جامعه بین المللی بدهند.

وی افزود: ما باید با همتایان ایرانی خود به تفاهمی برسیم. گفت وگوها به طور کامل بهم نخورده اند. من در ماه مارس در تهران بودم که در آن با رئیس جمهور رئیسی و وزیر خارجه امیرعبداللهیان و همچنین رئیس سازمان انرژی اتمی ایران دیدار کردم. آژانس همیشه پیشنهاداتی درخصوص مسیر پیش رو و همچنین ابتکاراتی ارائه می دهد و سعی می کند درها و مسیرهایی برای دیپلماسی باز کند.

انتهای پیام

همرسانی کنید:
برچسب‎ها : رافائل گروسی

طراحی و پیاده سازی توسط: بیدسان