شرکت نخ و قرقره چابک ریز خزر پس از 2 سال تعطیلی، احیا و با تولید ۲۲۴ تن محصول شامل سه نوع نخ از الیاف طبیعی، مواد مصنوعی و مخلوطی، به سال های شکوفایی رونق خود بازگشت.

به گزارش خبرگزاری فارس از رودسر، منور شعبان پور؛ شرکت چابک ریز هم زمان با شرکت نخ و قرقره گیلان با تجهیزات و ماشین آلات روز دنیا در دهه ۶۰ در چابکسر تأسیس و راه اندازی شد این واحد صنعتی با ۲۰۰ نفر کارکنان به دلیل مشکلات متفاوت همانند سهل انگاری و سوء مدیریت، کمبود نقدینگی و بدهی بانکی با ۱۲۰ میلیون تومان بدهی در سال ۹۵ به تعطیلی کشیده شد.

شرکتی که حدود ۳۰ سال سابقه فعالیت داشته و معاش ۲۰۰ کارگر به فعالیت این واحد صنعتی گره خورده بود با تعطیلی یک باره این شرکت و بیکار شدن کارگران آن واقعاٌ چه بر سر معیشت و نان ۲۰۰ خانواده کارگری آن هم در شرایط سخت اقتصادی جامعه آمده است مگر می شود ایرانی باشی و نسبت به سرنوشت و موضوع نان هم وطنان، سرد و بی تفاوت باشی و نگرانی نداشته باشی.

پس از حدود ۲ سال تعطیلی شرکت چابک ریز چابکسر و طبق مذاکراتی که شرکت نخ و قرقره، اعضای هیئت مدیره و سهامداران این شرکت با بخش خصوصی «گروه صنعتی برزان» انجام دادند به این نتیجه رسیدند که شرکت به این گروه اجاره داده شود و شرکت برای فعالیت جدید خود در سال ۹۷ به چابک ریز خزر تغییر نام داد و به ثبت رسید.

شرکتی که بیش از ۲ سال فعالیت هایش راکد مانده باشد یقیناٌ برای راه اندازی آن به یک عزم جدی و راسخ برای احیا و بازسازی مجدد ماشین آلاتش نیاز بود در این شرایط طاقت فرسای اقتصادی حاکم بر جامعه، کمتر سرمایه گذاری راضی خواهد شد تا اعتبارش را برای احیا یک واحد صنعتی فرسوده و مستهلک و بازگرداندن آن به چرخه تولید در میدان بگذارد و سرمایه گذاری کند.

گروه صنعتی برزان با آگاهی به وجود همه مشکلات برای فعالیت شرکت چابک ریز چابکسر با برنامه ریزی و عزم جدی وارد عرصه شد.

گام های نخست احیا

به گفته ایمان حسینی واجاری جانشین مدیرعامل شرکت چابک ریس خزر ابتدا کابل های شرکت که طی دوران تعطیلی به سرقت رفته بود با هزینه های سنگین، کار کابل کشی مجدد و برق دار کردن ماشین آلات انجام و کارگران و نیروهای جدید برای کسب مهارت های تولید توسط متخصصین آموزش داده شدند همچنین برای تصمیم سازی های قاطع تر و برنامه ریزی های بلندمدت برای آینده شرکت، سهام افرادی که تمایل به فروش داشتند خریداری شد تا جایی که در حال حاضر گروه صنعتی برزان ۵۳ درصد سهم شرکت نخ و قرقره را در اختیار دارد.

اشتغال آفرینی هدفمند

وی تغییرات در دیگ های بخار برای بهینه سازی مصرف انرژی، موزاییک کاری ۱۱ هزار مترمکعب از سالن تولید و واردکردن ماشین آلات جدید برای تولید باکیفیت و کمیت بیشتر را از دیگر اقدامات صورت گرفته طی فعالیت چند سال اخیر شرکت چابک ریز چابکسر اعلام کرد و گفت که تلاش شده با تکمیل نیروها و کارکنان این شرکت، میزان تولید ارتقا یابد در حال حاضر با ۲۰۰ نفر نیروی بومی به ۹۰ درصد تولید خود رسیده و روزانه حدود هشت تن و ماهانه ۲۲۴ تن محصول شامل سه نوع نخ از الیاف طبیعی، مواد مصنوعی و مخلوطی از این دو تولید می شود.

حسینی واجاری می گوید: «شرکت چابک ریز چابکسر به دنبال تکمیل کردن کادر خود بوده تا بتواند به افق تولید یعنی از ۲۲۴ تن به ۳۰۰ تن در ماه برسد»

جانشین مدیرعامل شرکت چابک ریس خزر با اشاره به حضور بانوان در عرصه تولید گفت که ۲۰ درصد همکاران ما در این شرکت بانوان بوده که ۲۵ درصد از این افراد لیسانس و فوق لیسانس هستند همه تلاش ها در این شرکت صورت می گیرد تا بار دیگر به سال های شکوفایی و رونق خود بازگردد.

رفتار ادارت با کارافرینان شایسته نیست

به گفته حسینی واجاری با همه مشکلاتی که برای یک تولیدکننده در سرپا نگه داشتن خط تولید و فراهم کردن نقدینگی وجود دارد شایسته نیست درگیر جنگ داخلی با اداراتی مانند تأمین اجتماعی با صدور جریمه های سنگین برای دیرکرد احتمالی یک و دوروزه در پرداخت حق بیمه کارگران، اداره برق با قطعی های بدون هماهنگی برق، آبیاری با صدور قبض های بلند و بالا برای پرداخت آب بها و بانک ها با طولانی کردن پروسه پرداخت تسهیلات شود.

مجموعه مدیریتی جدید شرکت چابک ریز چابکسر توانسته با همه سختی های فراوان در زمانی که کسی حاضر نبود پا پیش بگذارد تا این واحد تولیدی را از تعطیلی نجات دهد به دل مشکلات و سختی ها زد و با برنامه ریزی درست و حساب شده توانست مشکلات و چالش ها را کنار بزند و با اشتغال زایی برای ۲۰۰ نفر این واحد تولیدی را بار دیگر احیا کند تا امروز شاهد به ثمر نشسته شدن تلاش های صورت گرفته با تولید ۲۲۴ تنی این واحد صنعتی هستیم.

در سالی که مزین به شعار رونق تولید و رفع موانع تولید از سوی مقام معظم رهبری است شایسته است با عزم راسخ تری برای پیگیری و رفع موانع تولید داشته باشیم تا بسترها برای اشتغال جوانان، شکوفایی تولید و رونق اقتصادی فراهم شود و این مهم با هماهنگی، همکاری و همراهی همه دستگاه های اجرایی با بخش خصوصی و سرمایه گذار محقق خواهد شد.

 به گزارش فارس، بازدید خبرنگاران شهرستان رودسر از کارخانه خزر ریس چابکسر، با مشارکت بسیج کارگری و رسانه و در قالب اردوی راویان پیشرفت بود.

انتهای پیام/۸۴۰۰۸/س

همرسانی کنید:

طراحی و پیاده سازی توسط: بیدسان