همزمان با ششمین روز از هفته دولت، آیین رونمایی از سامانه پرتودهی «خودحفاظ گامای دوجداره با ظرفیت ۱۰۰ تن در روز » با حضور معاون رییس جمهور و رییس سازمان انرژی اتمی ایران در شهرستان بناب برگزار شد.

آیین رونمایی و بهره برداری از سامانه پرتودهی «خودحفاظ گامای دوجداره با ظرفیت ۱۰۰ تن در روز » با حضور محمد اسلامی، معاون رییس جمهور و رییس سازمان انرژی اتمی، سیدپژمان شیرمردی، معاون سازمان و مدیرعامل شرکت توسعه کاربرد پرتوها و جمعی از مدیران ارشد صنعت هسته ای و نیز مسوولان استانی و محلی در مجتمع پرتوفرآیند شمال غرب کشور (بناب) برگزار شد.

بر اساس سیاست های ابلاغی و نیز رسالت ذاتی سازمان انرژی اتمی، سالم سازی محصولات کشاورزی و مواد غذایی با هدف ارتقای سلامت و بهداشت جامعه در دستور کار این سازمان قرار گرفته و به همین منظور شرکت توسعه کاربرد پرتوها با تکیه بر دانش، توانایی و تجارب سودمند متخصصان خود در مجتمع پرتوفرآیند شمال غرب کشور (بناب) اقدام به طراحی و تولید سامانه پرتودهی «خودحفاظ گامای دوجداره با ظرفیت ۱۰۰ تن در روز » کرده است.

این سامانه با بهره گیری از تجربیات و دانش فنی متخصصان داخلی طراحی و ساخته شده و قادر است با پرتودهی محصولات فله ای نظیر غلات و حبوبات نسبت گندزدایی، کنترل جوانه زنی و کاهش آفات انباری محصولات اقدام کند.

با استفاده از این سامانه می توان نسبت به افزایش انبارمانی محصولات از طریق کاهش بارمیکروبی و نابودی میکروارگانیسم های آلوده و فسادزای مواد غذایی اقدام کرد.

به گزارش ایسنا به نقل از مرکز دیپلماسی عمومی و اطلاع رسانی سازمان انرژی اتمی ایران؛ محصولاتی نظیر گندم و جو، حبوباتی نظیر نخود، لپه، عدس، لوبیا و نیز برنج و خشکباری مانند گردو، پسته، بادام، فندق و ... را می توان توسط سامانه « خودحفاظ گامای دوجداره » پرتودهی کرد.  

انتهای پیام

همرسانی کنید:

طراحی و پیاده سازی توسط: بیدسان