رئیس جمهوری قزاقستان امروز (جمعه) احتمال به همه پرسی گذاشته شدن مساله ساخت یک نیروگاه اتمی را در کشورش مطرح کرده و گفت، چنین مساله مهمی باید با تصمیم و رای مردم صورت گیرد.

به گزارش ایسنا، به نقل از خبرگزاری اسپوتنیک، قاسم جومارت توکایف، رئیس جمهوری قزاقستان در سخنرانی برای ملت گفت: در سال ۲۰۱۹، در کارزار انتخاباتی ام وعده دادم که تصمیم برای مسائل استراتژیک و مهم بایستی از طریق همه پرسی اتخاذ شود. ساخت یا عدم ساخت یک نیروگاه برق اتمی در کشور مساله بسیار مهمی است چون به آینده کشور مربوط می شود. پیشنهاد می کنم که این مساله در یک همه پرسی سراسری مطرح شود. تاریخ های مشخص متعاقبا اعلام خواهد شد.

رئیس جمهوری قزاقستان ادامه داد: ساخت یک نیروگاه برق اتمی یک مساله مهم سیاسی و اقتصادی در کشور است، اگرچه دیدگاه های متفاوتی درباره عملی شدن ساخت چنین نیروگاهی در کشور وجود دارد.

وی خاطرنشان کرد: به عبارت دیگر، قزاقستان به عنوان بزرگترین تولید کننده اورانیوم در جهان باید نیروگاه اتمی خودش را داشته باشد. برخی از کارشناسان از ساخت ایستگاه هایی با راکتورهای کوچک حمایت می کنند اما بسیاری از شهروندان و تعدادی از کارشناسان هم نگران امنیت نیروگاه برق اتمی هستند. این قبال درک است.

به همین دلیل، وی همچنین خواستار گفتمان جمعی مردم در این باره شد.

تنها نیروگاه برق اتمی قزاقستان در شهر "آکتائو"، با ظرفیت تولید برق ۳۵۰ مگاواتی بود که در سال ۱۹۷۳ تاسیس و در ۱۹۹۹ تعطیل شد.

در حال حاضر، با توجه به اینکه قزاقستان بزرگترین تولید کننده اورانیوم با سهم ۴۵ درصدی در جهان است و دومین انبار بزرگ اورانیوم را در جهان دارد، هیچ ایستگاه اتمی در این کشور وجود ندارد.

انتهای پیام

همرسانی کنید:

طراحی و پیاده سازی توسط: بیدسان