در حال بارگذاری... لطفا صبر کنید.

هدیه شاعر جانبازِ لنگرودی به امام حسین(ع)

۱۴۰۲/۰۶/۱۵ ۱۸:۵۳ کد خبر: 186869

به گزارش لنگرخبر، اسماعیل یکتایی لنگرودی شاعر آزاده و جانباز ۷۰ درصدی است که واژه های عشق و حوالی آن را با پنج حس خود لمس کرده است. نوشتن و سرودن، دو واژه ای است که او با آن ها زندگی می کند.

سختی های شیرینی که او در دوران اسارت کشیده است، شعرهایی که در آن دوران می سروده و به آزادگان همرزم خود در اردوگاه می داده تا حفظ کنند، شروع طوفانی شاعر شدنش تلقی می شود.

از این نویسنده و شاعر انقلاب اسلامی تا به حال کتاب هایی با حال و هوای دفاع مقدس و مضامینی از این دست منتشر شده است. البته وی پیش از این، خاطرات خود از روزهای اسارت و جنگ را در تعدادی از آثار با عناوین «بازداشتگاه تکریت ۱۱»، «عطر گل محمدی»، «زندگی ممنوع»، «پرستوهای مهاجر»، «خنده در اسارت» ،« تشنه شبنم» و «در اسارت یانکی ها» منتشر کرده بود.

«مثل پرنده»، «در اسارت یانکی ها»، «فرهنگ آزادگان»، «فرهنگ اعلام شهدای گیلان»، «رقص روی یک پا»، «نسیم شرقی و چهارفصل عشق» از دیگر آثار این هنرمند آزاده گیلانی هستند.

که کتاب «رقص روی یک پا» از جمله تألیفات حاج اسماعیل یکتایی، حاوی خاطرات شفاهی این آزاده لنگرودی است که از سوی حوزه هنری منتشر شد و به عنوان اثر ملی مورد تفقد مقام معظم رهبری و استقبال علاقه مندان نیز قرار گرفت.

اشعار عاشورایی و حماسی این شاعر در قالب غزل و مثنوی نیز به این نام هستند: «شوق رفتن»، «آیه های صبور»، «انتظار»، «نقطه عشق»، «رسم بندگی»، «عطرلاله»، «پرواز»، «آواز رهایی»، «حس پنجره» و «آتش پنهان».

این شاعر آزاده و نویسنده جانباز لنگرودی امسال این شعر را به ساحت قدسی ابی عبدالله الحسین(ع)  معلم آزادگی و شرافتِ آزادگان جهان در اربعین حسینی تقدیم کرده و نام آن را "غربت خورشید" گذاشته است:

دوباره عشق، محبت، لحظه های بی برگشت

دوباره شور، هیاهو، ماجرای بی برگشت 

صدای هل من معین، نوای غربت خورشید
مرا که واهمه ای از انتهای بی برگشت 

سکوت بود و شقایق، صدای چِک چِک شمشیر 
تمام حنجره ها بود باصدای بی برگشت

مرا به کربلا اگر می برد به زیبایی
قدم قدم، و عشقی، و ردپای بی برگشت 

چه عطر خوشی داشت وقتی به ناگهان آمد
کنار من و ؛ آن یار و آشنای بی برگشت 

ببر که چله نشین غریب کوی توام!
کبوترانه دلی، به یک ناکجای بی برگشت

پایان پیام/۸۴۰۰۷


طراحی و پیاده سازی توسط: بیدسان