مسافر الجزایر

۱۴۰۲/۰۶/۱۸ ۱۴:۲۹ چاپ کد خبر: 186961
حجت الاسلام زائری همیشه به صراحت لهجه شناخته شده است که در کنار روحیه و فعالیت های هنری او، گاهی موجب مواضع هیجانی و گاهی لطیف و صریح می شود.

در یادداشتی که با عنوان «مسافر الجزایر» در اختیار ایسنا قرار داده شده، آمده است:

شیخ محمدرضا زائری چهره شناخته شده و فعال فرهنگی بیش از سه دهه انقلاب اسلامی است. زائری فراتر از یک کنشگری ساده، در برهه هایی سنت های فرهنگی را پایه گذار بوده است. راه اندازی خانه روزنامه نگاران جوان در سال۷۴ اولین کار جدی و ملی او بود که فراگیر شد و پر آوازه.

کاری بدیع برای ارتقای سواد رسانه ای و تربیت حرفه ای نوجوانان در عرصه نوشتن؛ کاری که تا سالها بدیل نداشت و در آن روزها و ایام بی رسانه ای، در سطح ملی نامدار شد و محل رجوع همه نوجوانان بویژه با رویکرد انقلابی.

زائری بیش از دو دهه تنها نشریه هیئتی یعنی نشریه خیمه را با همت و انگیزه و پشتکار منتشر کرد. در سالهایی برای آنکه نبض نشریه نیفتد نشریه را به دندان کشید و به چاپخانه برد. اگرچه در مقطع هایی سازمان تبلیغات اسلامی حامی اصلی این نشریه بود، اما بی تردید زائری خودش بیشترین نقش را در انتشار بی توقف این نشریه داشت.

یادمان شهدای هفتم تیر (سرچشمه)، بعد از ساخت و سازش به دست مرحوم حاج احمد قدیریان و با حمایت شهرداری وقت تهران، اولین مدیری که به خود دید، زائری بود. باز هم کاری تأسیسی که از عهده او بر می آمد. مقام معظم رهبری از او خواسته بود که سرچشمه حسینیه ارشاد انقلاب شود. دست به کار شد و با برگزاری برنامه ها و رویدادهای مختلف فکری، فرهنگی و هنری محفل سرچشمه را گرم کرد. آخرین مسئولیت اجرایی او، قبل از اعزام به الجزایر، با حکم علیرضا مختارپور رئیس سازمان اسناد و کتابخانه ملی جمهوری اسلامی ایران به عنوان و مسئول اندیشگاه فرهنگی آن سازمان بود.

زائری همچنین در سال ۸۸ و در بحبوحه ی ماجراهای تلخ آم سال به عنوان فارغ التحصیل مدرسه عالی شهید مطهری، دانشجوی دکتری دانشگاه «سن ژوزف» لبنان شده بود و در رشته ادیان تحصیل می کرد. او در آن سال با روحیه خاص خودش و البته تسلط خوب بر ادبیات عرب و احاطه بر مسائل ایران، در محافل و رسانه های زیادی حاضر شد و به دفاع از انقلاب اسلامی و تبیین اتفاقات تلخ و فتنه های آن سال می پرداخت.

حجت الاسلام زائری همیشه به صراحت لهجه شناخته شده است که در کنار روحیه و فعالیت های هنری او، گاهی موجب مواضع هیجانی و گاهی لطیف و صریح می شد؛ هرچند او به واسطه نگاه دلسوزانه به وقایع، اغلب مورد وثوق بخش زیادی از جناح های سیاسی و فرهنگی بوده است. او با انتخاب سازمان فرهنگ و ارتباطات به عنوان رایزن فرهنگی ایران، مسافر الجزایر شده است.

تجربه حضور او در لبنان، بدون داشتن مسئولیت سیاسی و فرهنگی، تالیف دهها کتاب در کنار توان ادبی و شعری قابل توجه در کنار تسلط به زبان عربی این نوید را می دهد که زائری بتواند در سمت رایزنی فرهنگی ایران، الجزایر را پایگاهی برای تبیین فرهنگ و تمدن ایرانی-اسلامی کند. امید است که انتخاب سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی نشانگر آن باشد که این سازمان قصد دارد چرخه استفاده از نیروهای فعال فرهنگی در جامعه را فارغ از نکته سنجی های افراطی به کار گیرد و با هدررفت سرمایه فرهنگی کشور مقابله کند.

انتهای پیام

همرسانی کنید:

طراحی و پیاده سازی توسط: بیدسان