درگذشت یک معمار و مرتضی پورصمدی و حس و حال شهاب حسینی، وخامت حال جسمی یکی از مجریان پیشکسوت، فیلم های جدید مهدی فخیم زاده و محمد کارت، کیارستمی در بوسان، حسام منظور و محمد حاتمی روی صحنه تئاتر، اظهارات ...

به گزارش ایسنا، مرتضی پورصمدی فیلمبردار سینما و تلویزیون روز شنبه ۱۱ شهریورماه در سن ۷۰ سالگی درگذشت و صبح دوشنبه ۱۳ شهریورماه، مراسم تشییع پیکر این هنرمند با حضور جمعی از هنرمندان سینما برگزار شد. در این مراسم بسیاری از همکاران پورصمدی تاکید داشتند مرگ او به همان شکلی اتفاق افتاد که خودش همیشه می خواست و شهاب حسینی هم در این مراسم اظهار کرد که حس روزی را دارد که پدرش را از دست داده است.

بازخوانی یک اعتراف در ۵۴ سالگی

مهرداد اسکویی: پورصمدی سرباز فرهنگی مملکت بود

روایتی از مرگ ناگهانی پورصمدی در پشت صحنه و رابطه پدر پسری با شهاب حسینی

درگذشت یک معمار

همچنین یزدان هوشور، معمار و شهرساز و از اعضای انجمن مفاخر معماری ایران  روز سه شنبه ۱۴ شهریورماه، در سن ۸۶ سالگی درگذشت.

وخامت حال جسمی یکی از مجریان پیشکسوت 

در  ادامه اعلام شد که وضعیت مهدی ظهوری از مجریان پیشکسوت تلویزیون که در بخش مراقبت های ویژه یکی از بیمارستان تهران بستری شده مساعد نیست.

آخرین وضعیت اکران «سینما شهر قصه» و «۲۸۸۸»

خبری هم درباره آخرین وضعیت اکران دو فیلم «سینما شهر قصه» و «۲۸۸۸» داشتیم، علی اکبر حیدری درباره آخرین وضعیت اکران این فیلم ها اعلام کرد که فیلم «سینما شهر قصه» به زودی روی پره سینما می رود و سپس برنامه ریزی برای اکران «۲۸۸۸» تا پیش از پایان سال انجام خواهد شد.

فیلم های جدید مهدی فخیم زاده و محمد کارت 

افزون بر این ها، مهدی فخیم زاده و محمد کارت برای ساخت دو فیلم سینمایی جدید مجوز گرفتند.

در یکی از خبرهای سینمایی هم اعلام شد که داریوش یاری حدود یک دهه پس از آنکه مستندی را درباره کربلا ساخته بود، قصد دارد فیلم دیگری را در این زمینه کارگردانی کند که برخی پیش بینی ها از احتمال رونمایی آن در جشنواره فیلم فجر خبر می دهد.

ملاقلی پور و روایتی از لحظه «جان دادن»ش

سه فیلم کوتاه ایرانی در جشنواره های بین المللی 

این در حالی است که فیلم کوتاه «تایلندی» به نویسندگی و کارگردانی حسام حسینی و عباس حسین زاده به جشنواره فیلم پورتوبلو لندن راه یافت.

همچنین فیلم کوتاه «سامپو» به بیست و چهارمین جشنواره جهانی فیلم «پورت تاونزند» آمریکا راه یافت و فیلم کوتاه «چپ دست» به نویسندگی و کارگردانی نسرین محمدپور در دو جشنواره بین المللی فیلم پورتوبلو لندن و تصویر کوتاه سئول حضور دارد.

کیارستمی در بوسان

این در حالی است که بیست و هشتمین جشنواره بین المللی فیلم «بوسان» آثار چند سینماگر ایرانی از جمله مستند جدید سیف الله صمدیان درباره عباس کیارستمی را در برنامه نمایش خود قرار داد.

«وودی آلن» در ونیز: از اعتراض تا تشویق

پنجاهمین فیلم «وودی آلن» در مقام کارگردان با عنوان «Coup de Chance» در اولین نمایش جهانی خود در بخش خارج از مسابقه جشنواره فیلم ونیز با استقبال پرشور مردم روبه رو شد؛ این در حالی بود که همزمان بیرون از کاخ جشنواره تجمع اعتراضی علیه این سینماگر ۸۷ ساله برگزار شد.

سنت شکنی ژاپن در اسکار ۲۰۲۴

هلند با «رویاهای شیرین» به اسکار می رود

سرنوشت نامعلوم «جانی دپ»

رویدادهای سنگلج و حسام منظور و محمد حاتمی روی صحنه تئاتر

همچنین اجرای نمایش «یاقوت رُمّانی» و بازدید مدیر کل هنرهای نمایشی و علی ژکان از تازه ترین رویدادهای تماشاخانه سنگلج است.

این روزها با اجرای چند اثر نمایشی، سالن های تئاتر که در چند وقت اخیر عموما کم جان بودند، بار دیگر شاهد استقبال گرم تماشاگران شده اند و حسام منظور و محمد حاتمی هم روی صحنه اند و تماشاخانه سنگلج در آخرین ماه تابستان میزبان دو نمایشنامه از آثار زنده یاد اکبر رادی است.

در خبری دیگر اعلام شد که نمایش «هزار کار کردیم تا مقبول باشیم» به نویسندگی و کارگردانی حسین سخنور برای دومین بار  از ۱۶ تا ۳۱ شهریورماه در  در سالن شماره یک «خانه نمایش دا» روی صحنه می رود.

انتصاب مدیر بخش رادیوتئاتر جشنواره بین المللی تئاتر فجر

افزون بر این ها، مهدی حامدسقایان دبیر چهل و دومین جشنواره بین المللی تئاتر فجر طی حکمی امین رهبر را به عنوان مدیر بخش رادیوتئاتر این جشنواره منصوب کرد.

آثار عروسکی بیست و یکمین جشنواره بین المللی نمایش های آیینی و سنتی

همچنین هیات داوران بخش نمایش عروسکی بیست و یکمین جشنواره بین المللی نمایش های آیینی و سنتی، ۱۲ نمایش عروسکی را برای حضور در این بخش جشنواره انتخاب و معرفی کرد.

چرا فراخوان جشنواره تئاتر کودک و نوجوان یزد اعلام نمی شود؟

و این که هیات مدیره انجمن صنفی تئاتر کودک و نوجوان با نگارش نامه ای خطاب به وزیر ارشاد و اداره کل هنرهای نمایشی، ضمن قدردانی از برگزاری جشنواره تئاتر کودک و نوجوان در یزد، مراتب نگرانی خود را بابت منتشر نشدن فراخوان این جشنواره اعلام کرد.

آرزوی سلامتی برای آتیلا پسیانی در یک جلسه تئاتری

موافقت کمیسیون تلفیق با حق پخش تلویزیونی برنامه های ورزشی

تعیین مرزهای وزارت ارشاد و صداوسیما در فضای مجازی

در ادامه، رئیس سازمان صدا و سیما از موافقت کمیسیون تلفیق برنامه هفتم با بندی در خصوص حق پخش تلویزیونی برنامه های ورزشی خبر داد و متن کامل مصوبه شورای عالی انقلاب فرهنگی با عنوان «تعیین الزامات ساماندهی حوزه صوت و تصویر فراگیر» منتشر شد.

تصمیم نهایی ساختمان شیشه ای برای جام جم چیست؟

از طرفی آخرین خبرها حاکی از آن است که شبکه جهانی جام جم پس از ۲۶ سال قرار است از پخش ماهواره ای به شیوه برودکست (Broadcast) محروم شود. از همان زمان که حرف و حدیث هایی درباره تعطیلی این شبکه به گوش رسید و تکذیب نشد، مشخص بود که دوره فعالیت جام جم حداقل به شکل قبلی به پایان رسیده است.

هادی حجازی فر سال ها به نقش شهید باکری فکر کرده بود

سریالی که هیچ گاه پخش نشد + عکس

محمد دلاوری: به هیچ تجربه جدیدی نه نمی گویم!

اظهارات حدادعادل در گفت وگو با ایسنا

مصاحبه ای با غلامعلی حدادعادل، رئیس فرهنگستان زبان و ادب فارسی در بخش ادبیات و کتاب ایسنا منتشر شد که او درباره تاثیر صبغه سیاسی اش بر فعالیت های فرهنگستان زبان گفت: اگر مراد از سیاست دلبستگی به کشور و استقلال کشور، و تلاش در راه سربلندی ملت ایران و تقویت هویت ملی باشد حضور بنده در فرهنگستان عین سیاست است. اما اگر مراد از سیاست کار جناحی باشد، به آن معنا بنده در فرهنگستان به هیچ وجه کار سیاسی نمی کنم.

نویسنده مریخی!

نخستین گمانه زنی درباره نوبل ادبیات

همچنین حجت الاسلام والمسلمین محمدرضا زائری به عنوان رایزن فرهنگی جمهوری اسلامی ایران در جمهوری دموکراتیک خلق الجزایر منصوب شده است.

تکلیف عمره سریع تر مشخص شود

در ادامه، شورای برنامه ریزی و هماهنگی بعثه مقام معظم رهبری و سازمان حج و زیارت با حضور وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در کربلا تشکیل شد و ضمن بررسی چگونگی خدمات رسانی اربعین، بر ضرورت تعیین تکلیف عمره تاکید شد.

از سویی، محمدمهدی اسماعیلی ـ وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی ـ در گفت وگو با ایسنا در کربلا در سخنانی از تأثیرگذاری اربعین و گرامیداشت شعائر دینی سخن گفت و تاکید کرد: دولت به عنوان خادم مردم، وظیفه تسهیل امکانات برای حرکت مردمی پیاده روی اربعین و پیاده روی جاماندگان در داخل ایران را دارد.

حال و هوای بامداد اربعینِ کربلا از نگاه خبرنگار ایسنا + فیلم

صفر تا صد پیاده روی جاماندگان اربعین + عکس و فیلم

از دستور فوری وزیر ارشاد تا حضور نمایندگان ۴۰ نوازنده اخراج شده از ارکستر سمفونیک تهران در ایسنا

در خبری هم اعلام شد که وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی طی یک جلسه با نمایندگان ۴۰ نوازنده اخراج شده از ارکستر سمفونیک تهران، دستور فوری بازگشت این نوازندگان را صادر کرد و خواستار پیگیری حق و حقوق از دست رفته این نوازندگان شد.

این در حالی بود که نمایندگان ۴۰ نوازنده اخراج شده از ارکستر سمفونیک تهران صبح ۱۱ شهریورماه در ایسنا حاضر شدند و در نشستی صمیمانه از دغدغه های خود در چند ماه اخیر سخن گفتند؛ مشروح این گفت وگو به زودی منتشر خواهد شد.

در خبری هم اعلام شد که ۴۰ نوازنده اخراجی ارکستر سمفونیک تهران به مدت پنج شب و به مناسبت اربعین حسینی در تهران روی صحنه خواهند رفت. 

جزییات تور کنسرت های اروپایی شجریان

در ادامه، همایون شجریان (خواننده موسیقی ایرانی) که به تازگی تور کنسرت های اروپایی خود را از کشور ترکیه آغازکرده است، درباره جزئیات این تور سخن گفت و اظهار کرد: با نفس مردم زنده ام.

اعلام زمان برگزاری سی و نهمین جشنواره موسیقی فجر

در این هفته همچنین ششمین و آخرین جلسه شورای سیاست گذاری سی و نهمین جشنواره موسیقی فجر با حضور اعضا و جمع بندی نهایی چارچوب های اصلی و خط مشی جشنواره در بخش های مختلف آن برگزار و زمان برگزاری سی و نهمین جشنواره موسیقی فجر اعلام شد. 

به جای هوش مصنوعی نگران کپی رایت باشیم!

چرا هچ فیلتری برای آموزش موسیقی وجود ندارد؟

گُل های سهراب سپهری و ۲۳ هنرمند دیگر روی دیوار

همچنین آثار جمعی از هنرمندان نام آشنای ایران از جمله سهراب سپهری این روزها با موضوع گل، در گالری مژده به نمایش درآمده است. «رُسته از خاک» به روایت ۲۴ هنرمند تا ۱۴ شهریور قابل بازدید است.

در ادامه، معاون امور هنری وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی با صدور احکامی، اعضای شورای سیاست گذاری شانزدهمین جشنواره هنرهای تجسمی فجر را منصوب کرد.

کشف شاهکار هنری پس از ۴۰ سال!

این عکس ها نفس های آخر یک زندگی را نشان می دهند

تعطیلی کاخ های سلیمانیه و مروارید

در ادامه، معاون میراث فرهنگی استان البرز از تعطیلی کاخ های سلیمانیه و مروارید به علت مرمت و بازسازی خبر داد.  

مرمت کاشی ها و دیگر تزئینات در شمس العماره 

عکس هایی که اخیرا از شمس العماره در کاخ گلستان منتشر شده، ابهام هایی را ایجاد کرده است. ورودی این بخش از کاخ گلستان به روی بازدیدکنندگان بسته شده است و مدتی پیش هم بخش هایی از آن پوشانده شده بود. پیگیری از مسئولان کاخ گلستان حاکی از این است که مرمت کاشی ها و دیگر تزئینات شمس العماره آغاز شده است.

تاکید ضرغامی روی مرمت مسجد هشتصدساله

همچنین وزیر میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی دوشنبه ۱۳ شهریورماه به منظور بررسی شرایط آثار تاریخی و گردشگری ورامین به این منطقه سفر کرد و ضمن بازدید از مسجد جامع ورامین و برج علاءالدوله، یک کارگاه شیشه گری را افتتاح کرد.

ثبت جهانی «دماوند» و «منظر رامسر» چرا معطل ماند؟

عضویت ایران در «اتحادیه شهرهای گردشگری جاده ابریشم»

نرخ گاز برای تأسیسات گردشگری 

معاون گردشگری کشور از عضویت ایران به عنوان عضو مؤسس در ائتلاف بین المللی شهرهای گردشگری جاده ابریشم ۲۰۲۳ خبر داد.

در ادامه، معاون نظارت و ارزیابی خدمات گردشگری وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی از تغییر تعرفه نرخ گاز برای تأسیسات گردشکری به یک چهارم بخش صنعت خبر داد.

درآمد چشم گیر گردشگری عربستان در ۹۰ روز

بر اساس منابع خبری عربستان سعودی، درآمد حاصل از گردشگری در این کشور در سه ماهه نخست سال ۲۰۲۳ با افزایش سه برابری، به حدود ۹.۸۶ میلیارد دلار رسیده است.

تخریب بخشی از دیوار چین

در خبری هم اعلام شد که بخشی از دیوار چین توسط کارگران در مرکز استان شانشی که از بیل مکانیکی برای حفاری استفاده می کردند، به شدت آسیب دیده و تخریب شده است.

ویزای فوری روسیه برای ایران و ۵۴ کشور

همچنین مقامات روسی اعلام کردند اتباع ۵۵ کشور از جمله ایران می توانند در مدت چهار روز کاری، ویزای توریستی را الکترونیکی برای سفر به این کشور دریافت کنند.

کره شمالی به روی گردشگران باز می شود؟

رونق شهری در ترکیه به لطف ایرانی ها

رشد ۱۵۷ درصدی گردشگران قطر

زیبای شلخته! + عکس

سفر با ام جی ۱۹۵۰ در ایران

راهکار عجیب مسئولان ونیز برای اولین بار در جهان

چند کشف تاریخی 

در نهایت اینکه در این هفته هم چندین کشف تاریخی داشتیم؛ بر این اساس، بقایای یک کشتی قرن نوزهمی، که مدت ها اثری از آن نبود در اعماق دریاچه ای واقع در ایالات متحده آمریکا کشف شد و باستان شناسان بقایای یک کفش چرم تاریخی را در یک معدن واقع در اتریش کشف کردند. همچنین بقایای یک معبد رومی در محوطه ساخت یک مجتمع تجاری ـ تفریحی واقع در ایتالیا پیدا شد و باستان شناسان در جریان کاوش در یکی از معبدهای یونان مجسمه های باستانی را پیدا کرده اند که احتمالا به عنوان پیشکش اهدا شده بودند.

انتهای پیام 

همرسانی کنید:

طراحی و پیاده سازی توسط: بیدسان