در حال بارگذاری... لطفا صبر کنید.

بانک مرکزی با سیاست های هوشمندانه به سمت تک نرخی کردن نرخ ها گام بر می دارد. به گفته یکی از کارشناسان بازار سرمایه آثار مثبت سیاست های بازارساز در صورت تداوم سیاست های اصلاحی و همسویی نهادهای ...

به گزارش اقتصادآنلاین؛ امیر سیدی، کارشناس اقتصادی در گفت وگو با خبرنگار اقتصادآنلاین درباره تصمیم دولت در زمینه تغییر نرخ ارز پتروشیمی ها گفت: با بازگشت تحریم ها و اقدام های سیاست گذار از چند سال گذشته، ما سیاست ارز تک نرخی را رها کردیم و از دست دادیم و با تصمیم دولت روحانی در زمینه تخصیص ارز با نرخ 4 هزار و 200 تومانی عملا شاهد هیجانی شدن بازارها شدیم. با سخت تر شدن فروش نفت و عدم بازگشت ارز حاصل از صادرات به کشور هسمو با سازوکارهای ایجاد شده تخصیص ارز مبتنی بر صرافی و بانک ما به نقطه ای رسیدیم که عملا هر نوع سیاستی منجر به ضد خود و تورم فزاینده می شد.

این کارشناس اقتصادی با اشاره اینکه وضع امروز سیاست گذاری متفاوت است، تصریح کرد: در اخبار نشانه هایی از تداوم مذاکرات ایران و غرب بر سر برنامه صلح آمیز هسته ای دیده می شود و بانک مرکزی در حالی که از لحاظ ذخایر و درآمدهای ارزی ناشی از فروش نفت در وضع خوبی به سر می برد، اقدام به اصلاح قیمت کرده و به سمت ارز تک نرخی رفته است.

به گفته سیدی برخلاف سیاست های اشتباه دفعه قبل که سیاست گذار به تخصیص منابع با دلار 4200 تومانی روی آورد و به نوعی ذخایر ارزی خود را به حراج گذاشت، دولت این بار بدور از هیاهوها می خواهد با حفظ ذخایر ارزی به سمت یکسان سازی نرخ حرکت کند.

این کارشناس اقتصادی تصریح کرد: در دفعه های قبل، سیاست گذار از سر ناچاری اقدام به اصلاح قیمت ها می کرد، اما این بار دولت از سر آینده بینی به اصلاح قیمت ها روی آورده است. در واقع اگر بانک مرکزی نرخ ها را به نرخ حاشیه بازار نزدیک کند و سیاست چند نرخی را رها کنیم، آن وقت می توانیم به سیاست ثبات بازار نزدیک شویم و قیمت ها تثبیت شوند.

به گفته سیدی، سیاست گذاری و برنامه ریزی فعلی بازار ساز مبنی بر اصلاح قیمت ها می تواند اثرات مثبتی روی صنایع صادرات محور بگذارد و همین مسئله می تواند به تدریج به حذف رانت ها متاثر از قیمت گذاری دستوری بینجامد.

وی با بیان اینکه اگر سیاست گذار با واقع بینی و درک درست اوضاع اقتصادی، سیاست های اصلاحی را در پیش گیرد، چه بسا انگیزه برای صنایع صادرات محور برای افزایش صادرات و افزایش ارز حاصل از صادرات نیز بیش تر خواهد شد.

سیدی با اشاره اینکه تداوم سیاست های واقعی و اصلاحی دولت می تواند باعث رشد تولید و شفافیت امور شود، گفت: با دوری از سیاست های دستوری، رانت های شکل گرفته به تدریج حذف می شود. همین موضوع می تواند باعث بالارفتن امنیت سرمایه گذاری و تمایل به افزایش سرمایه گذاری شود.

این کارشناس اقتصادی پیامد مطلوب سیاست دولت مبنی بر اصلاح قیمت ها و دور شدن از سازوکاری دستوری را به نفع بازار سرمایه دانست.

به گفته سیدی بانک مرکزی هوشمندانه و با برنامه ریزی به این سمت حرکت می کند که نرخ ها به هم نزدیک شوند و روند افزایشی تورم نیز متاثر از سیاست ها و رفتارهای سیاست گذار و بازارساز میل به کاهش یابد. به دنبال کاهش روند افزایشی تورم، نرخ های بهره (سود) هم متاثر خواهند شد و همین مسئله می تواند روی مقوله سرمایه گذاری نیز اثر بگذارد.

سیدی اظهار کرد: بانک مرکزی برای افزایش رشد سرمایه گذاری سیاست هایی را در دستور کار دارد و با این دست از اقدام های هوشمندانه می خواهد به آن سمت حرکت کند. به نظر می رسد مهمترین بازار مولدی که می تواند به دنبال سیاست های اصلاحی سیاست گذار با رونق همراه شود، بازار سرمایه خواهد بود.


طراحی و پیاده سازی توسط: بیدسان