در حالی که مذاکرات سازنده و مستمر ایران و آژانس بین المللی انرژی اتمی برای حل و فصل دو موضوع باقی مانده پادمانی ادامه دارد، آمریکا، انگلیس، فرانسه و آلمان سعی دارند با صدور بیانیه ای تند و طلبکارانه و ...

به گزارش ایسنا، شنیده ها از وین حاکی از آن است که آمریکا و سه کشور اروپایی عضو برجام در حال تهیه بیانیه ای مشترک هستند که برخلاف نشست های قبلی، آن را برای امضای دیگر اعضای شورای حکام باز خواهند گذاشت. با توجه به وابستگی سیاسی و مالی کشورهای عضو به کشورهای توسعه یافته هسته ای طبیعی است که بسیاری از کشورها ناچار از امضای این بیانیه باشند.

سه کشور اروپایی (انگلیس، فرانسه و آلمان) و آمریکا مدعی هستند که ایران آن طور که انتظار داشتند بیانیه مشترک ۴ مارس ۲۰۲۳ را اجرا نکرده است و خواستار همکاری کامل و بیشتر ایران به ویژه در رابطه با ارائه اطلاعات و دسترسی به دو مکان و نیز نصب دوربین های نظارتی فراپادمانی هستند.

بر اساس بیانیه مشترک سازمان انرژی اتمی ایران و آژانس بین المللی انرژی اتمی که در ۴ مارس ۲۰۲۳ (۱۳ اسفند ۱۴۰۱) در تهران توافق شد:

- تعاملات بین آژانس بین المللی انرژی اتمی و ایران با روحیه همکاری و با رعایت کامل صلاحیت های آژانس و حقوق و تعهدات جمهوری اسلامی ایران بر اساس موافقتنامه های جامع پادمانی انجام می شود.

- در خصوص مسائل پادمانی باقی مانده مربوط به سه مکان، ایران آمادگی خود را برای ادامه همکاری و ارائه اطلاعات و دسترسی بیشتر به منظور رسیدگی به مسائل پادمانی باقی مانده اعلام کرد.

- ایران به صورت داوطلبانه به آژانس اجازه داد تا چنانچه مقتضی باشد فعالیت های راستی آزمایی و نظارت بیشتر را اجرا کند. روش اجرای آن در یک نشست فنی که در تهران برگزار می شود، میان دو طرف مورد توافق قرار خواهد گرفت.

همان طور که در بند ۳ این بیانیه آمده است، «نظارت های بیشتر» به برگزاری نشست فنی و توافق میان دو طرف موکول شده اما به نظر مدیرکل آژانس، آمریکا و سه کشور اروپایی توقع داشته و دارند ایران بدون هیچ بحثی یک طرفه نظارت های بیشتر آژانس فراتر از تعهدات پادمانی را اجرایی کند و بر همین اساس هم اکنون تلاش دارند ایران را با صدور بیانیه های شدیداللحن تهدید و تنبیه کنند.

در چارچوب همکاری های داوطلبانه ایران با آژانس در خردادماه سال جاری، تعدادی از دوربین های آژانس که در چارچوب قانون اقدام راهبردی جمع آوری شده بودند در سایت اصفهان (مرکز تولید سانتریفیوژ) دوباره نصب شدند. مرکز تولید سانتریفیوژها در اصفهان در اصل همان خط تولید سانتریفیوژ کرج است که بعد از خرابکاری هسته ای از آن جا به اصفهان منتقل شد.

شایان ذکر است، این دوربین ها با این شرط نصب شده اند که اطلاعات ذخیره شده در آنها تا رسیدن به توافق بر سر برجام و چگونگی احیای آن، نزد ایران بماند و برای آژانس قابل دسترسی نیست. با این حال شاهد هستیم که آژانس با وجود اطلاع از روند مذاکرات سیاسی و توقف اجرای تعهدات از سوی طرفین برجام هم چنان بر درخواست های فراپادمانی خود برای افزایش نظارت ها و بازرسی ها اصرار دارد و بر این رویه خود نیز ادامه می دهد.

بر اساس اطلاع خبرنگار ایسنا، ایران به آژانس و تروئیکای اروپا و آمریکا هشدار داده است در صورت صدور چنین بیانیه ای که به نوعی لشکرکشی این کشورها در شورای حکام به نظر می رسد، این اقدام را بی پاسخ نخواهد گذاشت. به علاوه این رفتارها فضای همکاری و تعامل سازنده میان ایران و آژانس در روند رسیدگی به مسائل باقی مانده را از بین خواهد برد.

ایران و آژانس در سه سال گذشته در چند نوبت بر سر همکاری های بیشتر برای حل مسایل فی مابین تلاش کردند و آخرین آن بیانیه ۴ مارس ۲۰۲۳ بود که اجرای همچنان ادامه دارد. در ۶ ماه گذشته از میان سه مکان مورد بحث در ورامین، تورقوزآباد و مریوان (آباده) سوالات آژانس پیرامون منطقه مریوان حل و فصل و از سوی آژانس مختومه شد. 

آژانس در گزارش خود مندرج در سند GOV/۲۰۱۵/۶۸ مورخ ۲ دسامبر ۲۰۱۵ موضوع مربوط به مکانی به نام مریوان (آباده) را مختومه اعلام کرد.

در این میان موضوع مشاهده ذرات اورانیوم ۸۳ درصدی که بازرسان در تاریخ ۲۱ ژانویه آن را از دو آبشار «سانتریفیوژهای IR-۶» در تاسیسات فردو، مشاهده کرده بودند با توضیحاتی که ایران ارایه کرد، بسته شد.

ایران در توضیحاتش به آژانس اطلاع داده بود که «نوسانات ناخواسته» در سطح غنی سازی ممکن است در دوره انتقال رخ داده باشد.

مدیرکل آژانس در گزارش فصلی آژانس در خرداد ماه سال جاری، اعلام کرد که بازرسان آژانس دیگر هیچ سوالی در رابطه با ذرات اورانیوم یافت شده با غنای ۸۳.۷ درصد در تاسیسات زیرزمینی فردو ندارند.

محمد اسلامی دوم مهرماه برای شرکت و سخنرانی در کنفرانس عمومی سالانه آژانس بین المللی انرژی اتمی به وین سفر می کند. قرار است در حاشیه این سفر وی با رافائل گروسی مدیرکل آژانس نیز دیدار کنددر رابطه با دو موضوع پادمانی باقی مانده (ورامین و تورقوزآباد) مذاکرات مقامات ایران و آژانس هم چنان ادامه دارد و در آخرین رفت وآمدها معاون مدیرکل آژانس به تهران سفر کرد. هم چنین این گفت وگوها به زودی در حاشیه سفر رییس سازمان انرژی اتمی به وین به منظور شرکت در کنفرانس عمومی سالانه آژانس ادامه خواهد یافت.

محمد اسلامی دوم مهرماه برای شرکت و سخنرانی در کنفرانس عمومی سالانه آژانس بین المللی انرژی اتمی به وین سفر می کند. قرار است در حاشیه این سفر وی با «رافائل گروسی» مدیرکل آژانس نیز دیدار کند. 

مقامات ایرانی اعلام کردند، اگر اراده سیاسی وجود داشته باشد موضوعات باقی مانده پادمانی در کمتر از یک ساعت حل و فصل می شود اما به نظر هنوز این اراده وجود ندارد. آن ها بر این نظرند، موانع فنی برای حل این موضوعات ندارند و آنچه وجود دارد موانع سیاسی و اعمال نفوذهای بیرون از آژانس است که اجازه نمی دهد مذاکرات فنی ایران و آژانس به نتیجه برسد. در هر حال ضروری است تا فضای همکاری سازنده ایجاد شده میان ایران و آژانس در ۶ ماه به لحاظ فنی و سیاسی به ویژه از سوی آمریکا و سه کشور اروپایی که در موضوع برجام و مذاکرات سیاسی برای احیای توافق هسته ای ذی نفع هستند حفظ شود.

بر اساس شنیده های خبرنگار ایسنا، مقامات ایران به آژانس اعلام کرده اند برای ارائه اطلاعات و دسترسی به دو مکان در تورقوزآباد و ورامین آماده اند به این شرط که آژانس تضمین کند، به سوالاتش درباره ۲ مکان خاتمه می دهد. این روندی است که در جریان حل ۶ موضوع پادمانی، مطالعات ادعایی به کار گرفته شد و نتیجه بخش بوده است.

با توجه به سیاسی کاری و بهانه جویی های آژانس به واسطه اعمال نفوذ برخی کشورها، ایران همواره اعلام کرده است که در صورت ارائه اسناد معتبر و نه جعلی و به شرط اطمینان از رویکرد آژانس برای حل مسئله، فقط یک بار مدارک مورد نظر را ارائه می دهد. با وجود اعلام آمادگی ایران برای حل قطعی موضوع اما آژانس هنوز نسبت به این مسئله اعلام آمادگی نکرده است و بالعکس انتخاب رویکردی غیرسازنده در بیان مواضع و انتشار گزارش فصلی درباره ایران لحن و موضعی غیرسازنده اتخاذ کرده است.

انتهای پیام

همرسانی کنید:

طراحی و پیاده سازی توسط: بیدسان