یک موسیقی محلی برای سوگواری

۱۴۰۲/۰۶/۲۴ ۰۰:۰۳ چاپ کد خبر: 187151
«مور» یکی از اصیل ترین و کهن ترین آوازهای بومی مناطق غرب کشور بویژه استان ایلام است که به نوعی زیباترین آوای موسیقایی کوه نشینان زاگرس در منطقه سیمره است که در مراسم عزاداری به زبان کُردی و لکی خوانده ...

سجاد نظری ـ کارشناس ثبت میراث ناملموس استان ایلام ـ درباره این آواز بومی به ایسنا گفت: «مور» یکی از موسیقی های محلی است که هنگام سوگواری، ماتم، عزا و در غم از دست دادن عزیزان سر داده می شود. در این هنگام عزاداران به شیوه مرسوم و با استفاده از سروده ها و ابیات، مویه سر می دادند و اندوه و بی تابی خود را ابراز می کردند.  

به گفته این کارشناس ثبت، «مور» به صورت دسته جمعی در مراسم های سوگواری اجرا می شود که همیشه یک نفر به صورت سردسته به خواندن روان شعر می پردازد، سپس دیگر افراد به صورت گروهی آن را تکرار می کنند. ضمن این که هر بار اجرا، یک چهاربیتی را تشکیل می دهد که دو بیت توسط سردسته و دو بیت دیگر توسط همخوانان اجرا می شود.

نظری ادامه داد: محتوا و موضوع این مورها، حماسه، وصف سوگ و اندوه است و با چندین ریتم و مقام موسیقایی خوانده می شود. این نوا ذاتا غمگین و دلتنگ کننده بوده و با اشعار حماسی و عاطفی حزن انگیزی خوانده می شود. کردها و لک ها هنگام دل تنگی و غم و غصه های عمیق و در سوگ عزیزانشان در مراسم سوگواری به مور پناه می برند. هنگام اجرای مور معمولا یک یا دو و گاهی هم سه یا چهار زن با هماهنگ کردن ریتم صدایشان با یکدیگر در رثای تازه درگذشته مور می خوانند و بقیه زنان گریه می کنند. علاوه بر زنان مردها نیز گاهی در مراسم سوگواری مور می خوانند.  

این کارشناس ثبت میراث ناملموس استان ایلام گفت: «مور» در دو سبک مجلسی و غیرمجلسی و در مقام های مختلفی اجرا می شود.

به گفته نظری، این مراسم سال ۱۳۹۶ به شماره ۲۰۱ در فهرست آثار ناملموس کشور ثبت شده است.

انتهای پیام

همرسانی کنید:

طراحی و پیاده سازی توسط: بیدسان