همیشه اولین ها از آخرین ها جذاب تر بوده اند و این جذابیت درباره نخستین تصویر برداشته شده از آستان مقدس حضرت علی بن موسی الرضا (علیه السلام) حال و هوای دیگری دارد و حالا شاید بد نباشد در ...

به گزارش ایسنا، نخستین عکس ها از آستان قدس رضوی (علیه السّلام) را دو نظامی ایتالیایی برداشتند که در روزگار ناصرالدّین شاه به ایران سفر کرده بودند؛ یکی شان آنتونیو جانوتزی (Antonio Giovinazzi) اهل شهر ماتِرا (Matera) و دیگری لوئیجی پشه (Luigi Pesce) زادۀ شهر ناپل (Napoli).

از زمان دقیق حضور «پشه» در مشهد که سلطان صاحبقران او را «عکاس باشی» ملقب کرده بود آگاهی چندانی نداریم و تنها می دانیم در بازه بیست ساله ۱۸۴۰ تا ۱۸۶۰ میلادی بوده است. او را نخستین عکاسی دانسته اند که به عکس برداری از ابنیه و اماکن تاریخی و باستانی ایران هم چون تخت جمشید و پاسارگاد و نقش رستم فارس، طاق بستان کرمانشاه، گنبد سلطانیه زنجان، گنبد هارونیه توس، برج طغرلِ ری، کوه آتشگاهِ اصفهان و مسجد کبودِ تبریز همّت گمارد. آثار تصویری او که در میانشان سه پرتره هم از شاه قاجار هم به چشم می خورد، شاید به نوعی تاریخ اجتماعی ایران باشد. ناگفته نماند به شهادت تاریخ نگاران، کهن ترین عکس از تهران را او ثبت کرده است.

اما درباره عکس جانوتزی از آستان امام هشتم (علیه السّلام)، اطلاع متقن در دست است که در سال ۱۸۵۸ میلادی برابر با ۱۲۳۷ خورشیدی برداشته است. او یکی از ۶ افسری بود که به ایران آمد و معلم مدرسه دارالفنون شد و ضمناً از اماکن مذهبی ایران نیز عکاسی کرد. درباره دیگر عکس های جانوتزی چیزی نمی دانیم اما همین عکس هایش از حرم رضوی (علیه السّلام) که نمایی از آستان دارد و گنبد مرمت شده مطلّای رضوی را نشان بر اهمیت کار او می افزاید که یکی شان، دو مرد دیده می شوند که روی پشت بام یک حمام ایستاده اند و کلاه قاجاری به سر دارند.

پس از این دو ایتالیایی بود که کسانی چون آقارضا عکاس باشی در سال ۱۲۴۴ خورشیدی و بعدتر عبدالله قاجار در سال ۱۲۷۱ خورشیدی مأموریت یافتند تا از گنبد و بارگاه حضرت ثامن الحجج (علیه السّلام) عکاسی کنند و این همه نشان از آن دارد که میراث تصویری آستان حضرت شمس الشموس (علیه السّلام)، پیشینه ای دارد که ما را به دست کم ۱۶۵ سال پیش می برد.

حمیدرضا محمدی، خبرنگار و ایران شناس این گزارش را برای ایسنا گردآوری کرده است.

نخستین عکس ها از حرم امام رضا (ع) | عکاس: آنتونیو جانوتزی
همرسانی کنید:

طراحی و پیاده سازی توسط: بیدسان